Pořad Za zrcadlem: Čarodějnice

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Magie, Pohanství
30. června 2010 000 14:33

Včera jsem viděl další díl pořadu Za zrcadlem. Jak se mi docela líbila předchozí část, tak se mi nelíbila ta poslední. Z přepestrých možností českých čarodějek vybrali Lindu Dragonari, která zapůsobila způsobem „Neřeším dobro a zlo, nesoudím, pokud klient zaplatí, udělám cokoliv“ a Marcelu Košanovou, která působila se svojí skupinou dojmem „barbie witch“ na výletě. Marcela Košanová dlouhodobě spíše škodí „image“ českých čarodějů a čarodějnic a zde se to potvrdilo.

Označit Frigg za bohyni smyslné lásky je opravdu faux pas, kdy celé mé já řvalo „Loooser!!!“. Prostě je vidět, že vše co dělá je o neuvěřitelném nepochopení. Dostala mě také růžová plastová magická hůlka ve tvaru srdce. Bohové, Košanovou nééééé….

PS: Je vidět že celý pořad je spíše koncipován s touhou po senzaci než po reálném obrazu esoterní scény v Čechách. Bojím se co přijde příště.


14 komentářů

Noira
Čvn 30, 2010 at 14:50

Mě vcelku slušný dojem pokazil závěrečný gag, to bylo opravdu trapné. Občas se divím, komu dovolí točit. Určitě máme i lepší reportéry.


 
Mart
Čvn 30, 2010 at 15:12

Podle mně dobře vyzněl jen díl o šamanismu. Z dílu o magii jsem měl negativní pocity. Kalač plácající o magickém kotlíku po dopadu asteroidu. Zuzana Antares provozující něco mezi jógou pro ženy a autogenním tréningem. Podivně pojatá reportáž o magických zrcadlech.
Z paní Košanové nemam slušný dojem ani na chvíli, ale musím obdivovat její organizační schopnosti.
Linda Dragonari mi přišla v pohodě a její zákaznický způsob duchovna si aspoň na nic nehraje.
Snaha o reálnější obraz české scény u autoru seriálu moc není… zatím podezírám P.Brzákovou z účelového projektu na podporu šamanismu.


 
Miky
Čvn 30, 2010 at 15:13

Včerejší díl jsem neviděl ,ale popravdě řečeno mě moc nenadchl ani ten předchozí. Připadalo mi to jako zmatečné skákání z jednoho tématu do druhého. Kdykoli už mě něco zaujalo ,přešlo se rychle někam jinam (asi ,aby se divák nenudil). Ale možná jsme příliš nároční. Průměrný divak asi nebere pořad zdaleka tak vážně a chce se jen pobavit ,možná navrch získat nějakou nenáročnou informaci. Pokud bude tou informací to ,že čarodějnice používají plastové magické hůlky ve tvaru srdce ,je to sice tragikomické ,ale s tím nic neuděláme.


 
Darken
Čvc 1, 2010 at 01:00

Koho bys tam z toho přepestrého výběru českých čarodějek vybral ty?


 
Cody
Čvc 1, 2010 at 09:37

Namátkou mne napadá Jenny Nowak nebo Zuzana Antares. Jde o to, že tohle byl obrobský kontrast. Asi jako kdyby jsi dal do talk show Gandhího a Usámu bin Ládína (není to přesná analogie, ale snad vypovídající).


 
Darken
Čvc 1, 2010 at 12:38

A není to třeba to, o co dramaturg pořadu stál? Ileana podle mě zdatně chránila čest čarodějnictva zemí českých, když ukázala, že někdo se opravdu a seriózně věnuje magické práci namísto vedení klubu znuděných paniček.


 
Cody
Čvc 1, 2010 at 13:35

To je možné, ale líbit se mi to nemusí, ne? Jen říkám, že pak vzniká trochu zdeformovaný obraz. Od extrému do extrému (tím myslím, že plivnutí vína na moderátora jako symbol požehnání bohů mi nepřijde tak úplně vhodné stejně jako Košanovic Witch). Vytváří to obraz, který je trochu zdeformovaný a za to nemůže ani Linda ani Košanová.


 
Darken
Čvc 1, 2010 at 13:51

Líbit se ti to nemusí, na to máš plné právo. Jen mě zajímalo, máš -li nějaké pádné argumenty nebo jestli jsi se pod vlivem svých blízkých uchýlil k bezradnému dojmaření.

Ileana na něj samozřejmě žádné víno neplivla, Ileana totiž plive zásadně rum. Ono plivání je pak běžnou součástí rituálu, který si pan Hanák vyžádal. Pan Guth-Jarkovský by to asi nepovažoval za optimální chování ve společnosti, ale chtěl žehnací rituál u čarodějky a dostal ho. Nezval ji na odpolední šálek čaje.

Přijde mi zábavné, s jakou verou jsi ochten propagovat necronomicon, vzývání prastarých, satanismus a potom se bojíš, aby si snad o tobě někdo náhodou něco špatného nemyslel kvůli tomu, že někdo plivnul v televizi na moderátora 🙂


 
Cody
Čvc 1, 2010 at 14:08

Fajn, pokud toto bylo jejich přání, budiž. Vytváří to, ale dojem, že buď jsou čarodějnice takové, že křepčí s plastovým růžovým srdcem okolo ohně u blízké továrny nebo plivají rum. Hmmmm. Můj cíl je přesvědčit laickou veřejnost, že lidé věnující se magii nebo pohanství nejsou úplný asociální magoři. A to tímhle střihem pořadu úplně nepomáhá. A proto se mi to nelíbí. Pokud by byl prostor to vysvětlit v tom pořadu, bylo by to OK. Ale takhle je to hrá na „Haló efekt“.

Satanismus nepropaguji, jen demytizaci Necronomiconu. Taky je fakt, že se při rituálních aktivitách nenechám natáčet a rozhodně nedělám nic, co by mohlo poškodit mé dlouhodobé cíle. Asi jsem na to málo uberdark. Co naděláš.

Darkene, já se opravdu bojím plivat i v rámci rituálu na lidi, protože mi to přijde neslušné a ujeté. Klidně si budu stát za něčím, o čem jsem přesvědčen, že je to OK, ale pro mě tohle OK není.

A fakt mě nebaví vysvětlovat, že čarodějnictví není jen to, že se na lidi plive rum. Což není chyba Lindy, ale koncepce toho programu. Měl tam být prostor na vysvětlení.


 
Meluzína
Čvc 2, 2010 at 00:51

Inu, něžné okopávání kotníků je také zábavné. Řekla bych, že mediální prezentace toho čemu pořad Za zrdcadlem říká čarodějnictví je něco, co asi těžko ovlivní i vystupující, vzhledem k dramaturgii a střihu. Co se týče Lindina přístupu udělám cokoliv hlavně když platí… toto zde ale nebylo řečeno… Linda není sociální pracovnice a to v žádném z významů těchto slov a i ta musí osobní přání klienta respektovat a nesoudit – cílem je splnit ve společné spolupráci klientovo přání, vytyčený úkol. Řešení klientových přání pomocí čarodejnice je už samo o sobě netradičním počinem, takže k průběhu – tedy zmiňovanému plivnutí čehokoliv na kohokoliv – bych se snad nevyjadřovala, snad jen toliko, že to funguje (alkohol je poměrně hygienický). Doktor Vojtíšek, kterého bych si dovolila celkem respektovat i proto, že má v práci s lidmi dost zkušeností, rozhodně tento přístup, byť z prvního pohledu „syrovější“ označil rozhodně za ten z vhodných. U paní Košanové, samozřejmě osobně ji neznám, ale jsem ráda, že už mám jasno v tom, co může také znamenat fluffy bunny 🙂


 
Meluzína
Čvc 2, 2010 at 00:54

Ou, co se týče toho, co pan doktor Vojtíšek považuje za vhodnější, samozřejmě se poznámka týká přístupu ke klintovým přáním, nikoliv plivání alkoholu. Vzhedem k pokročilé hodině můj mozek zafungoval maličko proti slohu a logice….


 
Cody
Čvc 2, 2010 at 08:38

Jasně, já netvrdím, že to byla chyby Lindy, štve mě, že tam nebyl moc prostor vysvětlit některé věci. Což je prostě špatně.


 
Noira
Čvc 2, 2010 at 13:00

Bych jenom doplnila, že jsem s Vojtíškem tehdy mluvila a byla tam opravdu silná poptávka po tom, aby Lindu odsoudil a poskytl tak do pořadu zápornou hrdinku. To však je v jeho praxi VELMI obvyklé, že lidé přicházejí s „předem hotovou a jasnou“ poptávkou po tom, aby jim z pozice autority potvrdil jejich předsudek.

Většina jeho práce tedy spočívá v tom, že jim je trpělivě vyvrací a vysvětluje 🙁


 
adrian
Čvc 6, 2010 at 17:59

Náhodou jsem byl u toho, když se domlouvalo natáčení tohoto pořadu. To co předváděla Linda nebyl žádný rituál, ale pouze mentorská ukázka jeho průběhu. To, že to tam nezaznělo je záležitostí střižny. Linda na jakýkoliv záznam zásadně žádné rituály neprovozuje. Důvodů je celá řada(pokud si to tajně filmuje někdo z davu je to jeho problém). Dámy z produkce se nad touto skutečností velmi pohoršovali a poukazovali právě na paní Košanovou, která s tím údajně žádné problémy nemá. Dokonce to vypadalo, že z natáčení sejde(což je Lindě upřímně jedno).

Ten klobrc stínící obličej byl vážně šílený.


 

Napsat komentář

Copyright © 2020 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google