Mystica 2011

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Akce, Magie, Pohanství
28. listopadu 2011 000 10:37

Po jednoleté přestávce jsem opět navštívil Festival Mystica – i když slovo Festival mi přijde pro akci probíhající ve dvou místnostech poněkud nadsazený – a musím přiznat, že pocity z této akce nejsou špatné. Účastnil jsem se jen několika programů, o kterých budu hovořit, a pak zmíním některá doporučení, která by mohla celou akci propříště vylepšit. Ale začněme od začátku.

Propagace

Úroveň propagace byla výrazně lepší než loni, jen mne zmátlo, že nikde na letáčcích (které jsem hojně potkával po Praze) není místo a ani cena. Což je trochu škoda, stejně tak mne překvapilo, že na tematických webech, portálech a magazínech jsem o Mystice nemohl číst (tedy krom aktivistů, kteří ji propagovali sami od sebe). Takže ano, propagace je mnohem lepší, ale stále tu jsou rezervy. Tomu odpovídal i počet účastníků, který jsem v sobotní odpoledne – večer odhadoval tak na 60 osob.

Místo akce

Místo bylo celkem příjemné, skvěle tam vařili a s povděkem jsem kvitoval, že přímo na místě se můžu najíst a napít. Ovšem ta samá výhoda se stala nevýhodou. Díky nedostatku místa v celém prostoru byla hlavní přednášející místnost zároveň výčepem, jídelnou a výdejnou jídel. To se samozřejmě neobejde bez nějakého hluku, který přednášku dost rušil.

Také přednášku rušili lidé, povídající si v chodbách, což byl další problém související s výběrem místa. Nebyl tam prostor, kam si lidé mohli sednou a popovídat si, sdílet poznatky a zkušenosti. Byla škoda, že tu nebyl prostor na více stánku jako na první Mystice. Takže když to shrnu – problémem je místo akce, které je pro akci tohoto typu nevyhovující.

Program

Program, alespoň tak, jak byl natištěný, mi přišel celkem rozmanitý, ale nemohu soudit a ani hovořit o něčem jiném, než o programech kde jsem byl. Velký problém jsme viděl v úrovni prezentace přednášejících. Tam to u mnoha případů vnímám jako vyložené selhání. Například prezentace LuciJe, Dínen, Elijaha byly naprosto vynikající. Ti lidé nejenže věděli o čem mluví, ale dokázali to předat formou, která byla příjemná, neodbíhali, měli jasnou strukturu a sdělovali to důležité lidem. Ale když si pak poslechnu lidi, které mluví do země, hrají si vlasy, drbou se na hlavě, pak mluví do zdí – to se nedá opravdu považovat za prezentaci. Pak samozřejmě formulace jako “co bych vám asi řekl”, “teď jsem zapomněl, co vám chci říct” nebo “co byste asi tak chtěli vědět” jsou z tohoto pohledu opravdu špatné. Pokud by v tomto ohledu nenastalo zlepšení, pak tu není ani prostor pro posun do festivalového ražení, ale bude to spíše takové neformální setkání kamarádů pohanů, kam může přijít i veřejnost (čemuž odpovídá úroveň některých přednášek).

Odhalení obrazu Hekaté od Sandra

Přišel jsem trochu později, ale přiznám se, že mě to neoslovilo. Obraz nevypadal špatně, ale viděl jsme od Sandra lepší věci, takže mne příliš neoslovil a myslím, že ani jeho samotná prezentace byla příliš dobrá. Na druhou stranu, lidé tam o něj zájem projevovali, ale očekával jsem to jako větší akci, větší boom, větší show, než že si tam Sandro bude povídat o obraze před 15 lidmi. Takže za mne dávám známku 3-.

Základní výcvik v novopohanských tradicích

LuciJe s Dínen povídaly moc hezky, nejenže to bylo téma, které mne dlouhodobě zajímá, tak i jejich prezentace byla velmi dobře připravená. Holky se nebály jít i do ožehavějších témat, ze kterých ale profesionálně vybruslily a musím říct, že se mi to, co měly připravené, líbilo. Takže tady pro změnu hodnotím známkou 1.

Native European Spirituality

SuperVeselý obličej. Tahle přednáška, spíše nemoderovaná diskuse, se mi líbila. Tedy ani ne tak formou (opět to bylo takové povídání toho co zrovna Adrianovi přišlo na mysl bez ladu a skladu), ale bylo to zábavné! Zvláště potom, když se jich tam někteří lidé začali ptát a lehce nabourávali původní koncept. Z nebezpečných témat se bratrstvo nedokázalo vymanit, takže jsme se v nich hezky 10 minut rochnili. Ale já jsem se královsky bavil a musím říct, skvěle. Za zábavu 1, za provedení 4, takže hodnotím známkou 2-.
PS: Záhadou mi je proč tahle přednáška ač vedená v češtině byla jako jediná v programu uváděná v angličtiněVeselý obličej.

Necronomiconská gnóze

Téma které je pro mne esenciální a Elijah, který je zárukou kvality. Třikrát bravo. Přednáška skvělá, Elijah jako jeden z mála užíval dataprojektor a stálo to za to. Přednáška byla zajímavá, projev srozumitelný a systematický. Bylo to skvělé. Nelze hodnotit jinak než opět 1.

Na jiných programech jsem nebyl, takže je nemohu hodnotit, zajímavé reference jsem ještě slyšel na Santerii a obřad (pathworking) Bratrstva Vlků. Jedním uchem jsem zaslechl Nekromancii od RKN (tam jsem zíral, že přednášející musí překřikovat svého kolegu, aby vůbec mohl mluvit FAIL) a Herbalismus od Tygra, ale tam jsem byl tak krátce, že hodnotit nemůžu. Samotného mě mrzí, že jsem nemohl slyšet program Kamily Velkoborské v neděli, ale bohužel to nebylo možné. Takže pokud bych mohl z toho mála, co jsem slyšel hodnotit – programy mají kolísavou kvalitu, někdy vynikající, někdy je to horší. Možná by do budoucna bylo dobré do hlavního sálu umisťovat ty programy, kde je záruka dobré kvality, a přednášejícího, který umí přednášet.

Organizace akce

Musím přiznat, že s organizací akce jsem neměl v zásadě žádné problémy. Organizátorů tam bylo jako much (odhaduju že 1/3 účastníků mělo visačku organizátor), nevnímal jsem tam žádný problém a vše proběhlo v pořádku.

Co bych doporučil zlepšit, kdyby na každém programu aktivně naslouchal jeden z organizátorů a v případě, že se diskuse zvrhává a přednášející to nedokáže zastavit, aby zasáhl a vrátil vše do původních kolejí.

A poslední doporučení – možná by bylo dobré, kdyby organizátoři měli striktní zákaz pití alkoholu, dokud mají na sobě visačku organizátor.Veselý obličej

Shrnutí

Myslím, že i po 2 letech je Mystica dobrá akce s velkým potenciálem, který má ale jisté rezervy, které ukazují možnosti, co zlepšovat a kudy jít dál. Určitě to zatím není festival, ale jednou jím rozhodně může být. Program je zajímavý, jen by měl být větší tlak na kvalitu programu a organizace by mohla být o chlup profesionálnější. Každopádně jako účastník jsem měl z akce dobrý dojem, atmosféra byla příjemná a má doporučení nejsou z pozice nespokojeného člověka. Naopak líbilo se mi tam a skvěle jsme se bavil a místy si přinesl i nové poznatky. Takže se těším zase za rok a jsem zvědavý na zlepšení!


5 komentářů

sroub
Lis 28, 2011 at 14:07

Přednáška se jmenovala Native European spirituality, jako parafráze na označení Native American (indian, Asian, Japan ….) spirituality jako časté „obchodní známky“ různých „mystiků“ naznačující nám že naše evropské pohanství je něco méně kvalitního….


 
fragr tysor
Lis 28, 2011 at 15:11

Za sebe můžu říct, že jsem byla taky vcelku spokojený. Co se týče místa na povídání, tak minimálně byla kuřárna a před večerem ještě druhá přednášková místnost. S více stánky a celkově prostorem souhlasím taky, ale holt musí se pracovat s tím coje že…


 
Miky
Lis 29, 2011 at 06:53

Akce se mi moc líbila, ke tvým připomínkám bych ale dodal ještě jednu. Nebylo by špatné, kdyby některý z organizátorů pokaždé řádně uvedl nového přednášejícího. Většina z nich musela začít a zjednat si klid v sále sama. Ne, že by to nezvládli, ale bylo mi jich trochu líto.


 
Cody
Lis 29, 2011 at 14:57

Ahoj Miky, velmi trefná a přesná připomínka. Naprosto souhlasím.


 
KSM
Pro 12, 2011 at 21:25

to „Miky“: No…to lidé neumí…dodržovat platný řád…nejen na internetu, ale jak je vidět tak i ve hmotném životě. No jo no…


 

Napsat komentář

Copyright © 2020 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google