Recenze: Černá smrt (Black Death)
Před časem mě někdo upozorňoval na film Černá smrt. Páteční večer s lahví portského se zdál ideální na historický mysteriózní horror, tak jsme se na ten film podívali.
Bohužel výsledkem bylo zklamání. Dobré herecké výkony, zajímavá režie, kamera i střih, ale velmi špatný scénář. Velmi plochy nedodělaný příběh, nedostatečné vykreslení postav, spoustu věcí nevyřčeno pak ztrácelo logický smysl.
V příběhu jste se nemohli s nikým identifikovat, špinavá atmosféra morových let vedoucí k nulové pointě. Navíc naprosto zbytečně vykreslené drastické krvavé scény (ustřihávání kusů těl v mučírně, trhání těl koňmi) zde nemělo význam. S těmito motivy nemám problém, když mají svůj smysl jako například v Pasolliniho Saló nebo ve Valhala Rising. Nicméně zde to bylo prostě nadbytečné.
Jinými slovy, tento film, jakkoliv budil velké očekávání byl propadák.
Milá středověká fikce o krvavém střetu běsných zákeřných fanatických křesťanů s neméně běsnými zákeřnými fanatickými antiteisty. Existence vesnice antiteistů ve středověké Anglii je velmi nepravděpodobná, ale berme to jako uměleckou licenci. Sdělení? Nic extra hlubokého bych v tom neviděl. Možná proto, že zlo je banální… Bavil jsem se dobře – slušný atmosférický masakr u nějž předem víte, že ať už to dopadne jakkoli, dopadne to špatně. A skutečně!
Propadák? Určitě ne. To, že se není s kým ztotožnit, není u tohoto typu filmu tolik na závadu. Scénář mi připadl OK, co jsi nepochopil? Já jen to, jak dostali ten vůz s klecí do vesnice a zpět.
Vůbec jsem nechápal co tam dělali ti lidé co je přepadli, k čemu tam byl ten motiv té nezachráněné ženy na začátku, a konec mi přišel vyloženě hloupý a jedno velké klišé. To, že 2 zmrzlí a polonazí chlapi s jednou dýkou povraždí celou vesnici bylo taky divný. Postavy nebyly skoro vůbec vykreslené, motivy jednání té „čarodějky“ byly podle mě nelogické.
Nevidím v tom problém:
1) Loupežnící v lese jsou OK. To patří k věci.
2) Nezachráněná žena – ta, co ji chtěli upálit a zachránce ji zabil? No, tak to bylo absolutně logické a čekal jsem to. Velmi věrohodné, opravdu byla „už mrtvá“. Patrně nejpůsobivější scéna z filmu.
3) Dva chlapi povraždí vesnici: No, z děje bylo jasné, že jsou to těžcí profíci ve svém oboru. Já to pokládám za možné. Jakmile se dostali ke zbraním, mohli to zvládnout. To bys ostatně musel odpískat i všechny filmy o speciálních agentech (Bourne, Bond) vycvičených k zabíjení – ti také zdolávají často neuvěřitelnou přesilu. K filmům to patří.
4) Postavy byly vykreslené tak akorát. Ne, nebyla to psychologická pecka, ale znám i mnohem horší filmy. Když o tom teď tak přemýšlím, nejvíc jsem se ztotožnil s tím vypravěčem.
5) Motiv jednání čarodějky: Touha po moci (jeden z nejstarších motivů) realizovaná použitím zfalšovaným kříšením mrtvých a fikcí o odhánění moru krvavými oběťmi + nenávist a touha po pomstě na křesťanech (bylo řečeno, že jí zabili manžela). Pro mě OK.
Ale jak říkám, není to film, který by měl nějaký zvláštní přesah, nicméně není o nic horší než spousta dalších odpočinkových filmů. Pro mě tři hvězdičky z pěti.
Schválně jsem na to včera mrkla, nic převratného, ale na druhé straně nemám problém ztotožnit se do jisté míry jak s mladým novicem, tak s čarodějkou – případně chápu i ty vojáky.
Co se týče toho mnicha, prostě v daný okamžik mu přišlo logické, že jeho milá potřebuje „uvolnit z očistce“ a následně se seznámil s opačným názorem „druhé strany“, že ji zabil – načež přišel šok a vina, se kterou se vyrovnával po svém – tu nejistotu a neurčitost „pravdy“ považuji za silný moment filmu. Nikdo nebyl dobrý a nikdo nebyl špatný, všichni prostě sledovali své cíle a záměry.
Být tou čarodějkou, tak trpím těžkou depresí tváří v tvář těm zfanatizovaným vojákům, přece jenom čelit tomu na psychologické rovině a budovat odlišný řád musel být záhul – prostě bych si asi jenom říkala, že jim to nedám za lacino.
Vojáci podporovali stávající režim hlavně proto, že z toho měli prospěch – evidentně ten čistý křesťanský život nebrali až tak vážně a církev je potřebovala, tak jim to procházelo.
Líbí se mi tam asi nejvíc ten pragmatický moment, kdy odpadlíka zbaví nejsvětější trojice a pak ho pěkně zamordují – přece jenom nejsou tak blbí, aby ho nechali volně běhat (žádné kytičkové pohanství, prosím:-).
Jo taky hláška, že „si v jisté vsi upálili všechny ženské a teď musí šu*** s prasatama“ mi přišla černohumorná… ale co se týče původu perverzí přesná.
Na Black Death mne nalákaly veskrze kladné recenze. Výsledek? Naprostá NUDA. Syntéza historie a hororu Chrisi Smithovi jaksi nevyšla, neboť nedokázal příběh odvyprávět ani trošku poutavě – alespoň jako zajímavé béčko Creep – Metro, kterým na mne přeci jen udělal dojem. Black Death se Smithovi vymkla z rukou naprosto stejně jako Triangle. Za pozitivum filmu považuji vždy brilantního Seana Beana a skvělou Carice van Houten, kterou jsem si oblíbil ve výtečných snímcích Černá kniha, Valkýra a Repo Men.