Proč na Slovensku nemohl vyjít článek Jozefa Kariky “Prečo na Slovensku vypukne občianska vojna”

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Knihy
6. června 2009 000 10:59

Před pár dny na mne v RSS čtečce zablikal nový článek na blogu Jozefa Kariky, klikl jsem na odkaz a článek nikde. Hm, to se občas stává, že RSS vygeneruje špatný odkaz. Šel jsem na stránku blogu přímo a ejhle jen hlavní stránka blog.sme.sk. Ano, jeho blog již neexistuje. Později jsme to probírali s Michalem a on mi článek zaslal k přečtení. Článek je ostřejší a rýpe do míst, do kterých je zvyklé nerýpat, tedy styl Jozefa Kariky jak ho znám, ale rozhodně to nebylo nic, proč by člověk bez vysvětlení poskytovatelů měl přijít o blog.

To, že za tento text Jozefovi zrušili blog bez jediné výzvy či vysvětlení je alarmující. Trošku to vypovídá o současné situaci na Slovensku, kde jsou některá témata tak citlivá, že už je to dle mne na hranici s omezováním svobody slova. A taky je to důvod si zakládat blogy na svých serverech nebo u poskytovatelů, kteří nemají srdce v kalhotách a nechovají se jako přizdisráči a nebo to prostě neřeší. Ideálně blogspot.com (Google) nebo WordPress.com.

A protože mě přijde škoda, aby inkriminovaný text Jozefa Kariky nebyl na internetu, nabídnul jsem mu publikaci u mě na Bloxxteru s jeho komentářem.

Komentár k banu a zmazaniu blogu na SME.sk za nižšie uvedený článok:

Zmazanie môjho blogu na sme.sk (bez predchádzajúceho upozornenia alebo aspoň dodatočného vysvetlenia) za publikovanie článku mi prišlo dosť detinské. Najmä vzhľadom k tomu, že som tam svoj blog viedol bez akéhokoľvek problému viac ako rok a v prípade upozornenia by som bol ochotný akceptovať pripomienky prevádzkovateľa a článok stiahnuť. Asi tretinu môjho blogu tvorili články s antifašistickou tematikou. Za jeden z nich (o antifašistickej reportáži, za ktorú som okrem iného získal Cenu literárneho fondu) som bol odmenený ako za jeden z „Článkov mesiaca“. So SME som nepriamo spolupracoval aj ako finalista literárnej súťaže Cena Fantázie 2008, taktiež s poviedkou s antifašistickým motívom (doteraz je zverejnená v sekcii kultúra na sme.sk). Za týchto okolností by som čakal aspoň slušné zdôvodnenie takého radikálneho kroku, akým je zmazanie blogu. Nedočkal som sa ho ani na výzvu, dodnes neviem, prečo došlo k použitiu najtvrdšieho z piatich opatrení, aké sa v prípade problematických článkov používajú.

Bohužiaľ (a je to vážne bohužiaľ), musím skonštatovať, že chlapci zo Slovenskej pospolitosti boli po tom, ako som im odmietol dať povolenie na zverejnenie svojho článku o slovanských zvykoch na ich webe (a pridal k tomu nelichotivý názor na činnosť ich organizácie), menej arogantní a slušnejší, než admin blogu zo sme.sk.

V zásade sa nič hrozné nedeje – urazené reakcie, rozhorčené vyplakávanie a ďalšie prejavy ješitného ega si odložím na príhodnejšie chvíle. Keď ma už má v prudkej neobľúbenosti Slovenská pospolitosť a miestni neoľudáci, prečo by ma ako neprijateľného nemala vylúčiť aj druhá strana? Je to logické, veď mám svoj názor, čo strany (akékoľvek strany), veľmi nemusia.

Prejdime k vecnej podstate veci. Na SME.sk ma dali na čiernu listinu za to, že som napísal, že k Rómom treba pristupovať ako k normálnym občanom. Teda umožňovať nielen napĺňanie ich práv, ale primerane tomu od nich vyžadovať aj vykonávanie povinností. Ak k tomu nedochádza, treba pristúpiť ku sankciám a reštrikčným opatreniam rovnako tvrdo, ako v prípade ostatných občanov.

Tvrdiť, že tomu u nás tak je, zakrývať si oči pred alarmujúcou skutočnosťou (napríklad mazaním blogov, kde sa o tom píše), je absurdným popieraním spoločenskej reality a zákonite to nepovedie k ničomu dobrému.

Ľudia, ktorí sa oddávajú pseudohumanistickému blúzneniu namiesto toho, aby vnímali sociálnu a ekonomickú realitu, sú nebezpeční. Bývajú kľúčnikmi tých najväčších krvipreliatí. Je to ten typ ľudí, ktorí v 30-tych rokoch nenávistne vykrikoval na Churchilla, aby nechal na pokoji toho dobrého Hitlera, ktorému ide o mier a trochu toho životného priestoru. „Buďme chápaví k potrebám Nemcov, nebuďme krvilačné beštie ako Churchill,“ zaznievalo v čase, kedy sa načúvaním zdravému rozumu dalo predísť 60 miliónom obetí na životoch a nevyčísliteľným hmotným i morálnym stratám.

Namiesto toho sa načúvalo politickým pseudohumanistom obávajúcim sa ísť do konfliktu, ktorých velebili za to, že obetovali Československo v záujme mieru. Keby mali Slováci aspoň nejakú historickú pamäť, tak by vedeli, že už majú veľmi reálnu skúsenosť s tým, čo sa stane, keď sa agresorovi (skrývajúcemu sa za sladké reči o jeho životných potrebách a vzájomnom porozumení) podá prst. My sme boli ten prst. A rovnaký prst sme aj teraz vo vzťahu k rómskej menšine.

Tá nie je agresorom Hitlerovho typu, ale je u nás v súčasnosti spoločenskou hybris, ku ktorej treba zaujať jasné, spravodlivé, ale zároveň tvrdé, nekompromisné stanovisko. (Tak ako štát zaujíma nekompromisné stanoviská k bielym občanom. Ak vlastnou vinou prídem napríklad o byt, tak štát od istého bodu prestane zaujímať, či skončím ako bezdomovec a umriem na dlažbe. Určite mi neposkytne nový byt zadarmo, ako to bežne robí v ich prípade.)

Článok som napísal v záujme predídenia výbuchu a beštialít, aké sme tu nemali za posledných 65 rokov. Nebuďme ukolísaní klamlivým pocitom, že u nás k tomu nemôže dôjsť. V dejinách k tomu dochádzalo pravidelne a to aj v oveľa kultivovanejších spoločnostiach, než je tá naša.

Treba sa poučiť z vývinu v Čechách a v Maďarsku a podniknúť príslušné kroky, kým je ešte čas. Naozaj treba čakať na prvú krv? Radikalizáciu situácie nevidí len hlupák alebo človek žijúci vo virtuálnej realite svojho malého sveta. Zlá ekonomická situácia, nedostatok financií v sociálnej poisťovni, nepriaznivý demografický vývoj – to sú len niektoré z faktorov, ktoré sa zákonite budú podieľať na ďalšej eskalácii.

Naša spoločnosť je zvláštna. Na jednej strane nás poburuje, ak Slota vynadá policajtke. Na druhej strane sa tvárime, že sa nič nedeje, ak dvestočlenný dav Rómov fyzicky zaútočí na policajnú hliadku.

Nechápem, čo niekoho vedie k pomýlenej viere, že aj celé desaťročia prehliadané spoločenské problémy sa dajú riešiť mäkkými a stopercentne demokratickými spôsobmi. Je to ako prehliadať niekoľko rokov rastúci nádor a potom očakávať, že ho vyliečite neagresívnou bylinkovou liečbou.

V realite to tak nefunguje. V realite za ignorovanie alebo prehliadanie narastajúceho problému platíte daň. V tomto štádiu sa už nebavíme o tom, či takúto daň (na demokracii) v prípade riešenia rómskej otázky zaplatíme alebo nie. Samozrejme, že áno. Teraz už ide len o to, koľko to bude a kedy. V článku som navrhoval riešenia, ktoré by umožnili splatiť ju s relatívne malými obmedzeniami demokracie. Ak sa takéto opatrenia v najbližšej dobe neprijmú, budú sa musieť prijať v budúcnosti, avšak zásah do demokracie bude podstatne silnejší a markantnejší (naviac sprevádzaný stratami na životoch a majetku).

Výsledkom ďalšieho zakrývania si očí a podliehaniu ilúziám budú výbuchy živelného násilia a čoraz častejší výskyt zón, v ktorých nebude platiť spoločenská zmluva, ale prirodzený stav tak, ako ho popísal Hobbes (tj. človek tam bude človeku vlkom a jeho život bude biedny, surový a krátky).

Ako som postupne zistil, na Slovensku je problém publikovať tento článok na väčšine publicistických serverov. Niekto mi napísal, že je nepublikovateľný preto, že z neho cítiť naštvanosť. Iste, som naštvaný, každá veľká spoločenská nespravodlivosť ma zvykne naštvať, prečo by práve táto nemohla?

Takže záverom – aj keď niektoré myšlienky článku možno boli pomerne radikálne (mne pripadajú len realistické), od sme.sk som podobné jednanie nečakal. Ale čo už, človek sa učí, nabudúce budem vzorne a podľa šablóny nadávať na Fica, Slotu, policajtov, ľavicu, stav slovenských ciest, samosprávu, cirkev, komunistov, neonacistov, Markízu, ČSSD, Železnice Slovenskej Republiky… Také tie bežné, nevinné a nekonfliktné blogové témy. Fakty o Rómoch si preventívne odpustím, aby som neporušil kódex slušnosti. Životný štýl Rómov budem naďalej len financovať zo svojich daní a odvodov a nebudem už taký drzý, aby som sa k nemu aj vyjadroval. Asi by som naozaj nemal byť precitlivený. Zatiaľ sa mi za to odvďačujú len lúpežnými nájazdmi na našu záhradu, demontážou všetkých kokových súčastí v našej obytnej štvrti a deštrukciou všetkého ostatného v okolí. Na život mi predbežne nesiahajú. Keď to vezmeme v širších, resp. v najširších súvislostiach, sú to v podstate slušní občania.

Jozef Karika

3.1 mega pixels digital video camera Prečo na Slovensku vypukne občianska vojna

Začnime optimisticky – možno pôjde len o masové krvipreliatie. Horizont udalostí – teda bod možného návratu, sme už dávno prekročili, vývoj udalostí smeruje samospádom k svojmu finále, tj. k spoločenského výbuchu. Najprv stručný politologický exkurz na pochopenie toho, prečo veci dospeli až do tohto štádia. To, že väčšina politických problémov Slovenska je banálna oproti problému s rómskou menšinou si všimli už asi všetci, samozrejme s výnimkou politikov.

Politik sa už z podstaty svojho „povolania“ nikdy nebude vážne zaoberať skutočnými a vážnymi problémami; jeho politická existencia je založená na vytváraní tzv. politických problémov zo záležitostí, ktoré predtým aj potom, ako sa im politik venuje, fungujú spravidla bezproblémovo.

Existujú problémy a politické problémy. Každý, komu ide úprimne o  riešenie problému, by sa mu mal prestať venovať, akonáhle je problém vo fáze politického problému, tj. v dočasnej pozornosti politikov – vtedy je neriešiteľný. Treba počkať, kým záujem politikov o problém opadne a vznikne tak opäť šanca na jeho riešenie.

Politik nikdy problémy nerieši – zo svojej podstaty ich len vytvára, čím potvrdzuje svoju spoločenskú opodstatnenosť. Politika by sa ďaleko nedostala, keby sa ukázalo, že problém v akejkoľvek sfére riešia vždy odborníci danej sféry, nie politici. (Prieniky týchto dvoch skupín sú vzácnou výnimkou, pričom však politik-odborník, ak chce zostať politikom, sa musí vždy skôr či neskôr prestať správať ako odborník.)

Jedinou možnosťou prežitia politikov v spoločnosti je verbálne a programové vytváranie stále nových a nových problémov. Politika je niečo, čo sa prejavuje zásadne cez problém.

Jediným skutočným zdrojom politickej moci je hnev. Politika preto akýkoľvek problém zaujíma len dovtedy, kým pomocou neho môže u masy vzbudzovať hnev. Riešenie problému hnev nevzbudzuje, preto túto fázu politik zakaždým obchádza tým, že upozorní na nový problém.

Z tohto dôvodu doteraz využíval každý politik aj rómsku otázku len na vzbudenie hnevu, no keď tento cieľ splnila, rýchlo ju zo svojho záberu vypustil. Vďaka dlhoročnej aplikácii tohto postupu sa situácia dostala do štádia nekontrolovateľnosti. Súčasný prístup k rómskej menšine je už len zúfalým odďaľovaním výbuchu metódou „dajme im všetko zadarmo, len nech sú, preboha, ešte nejaký ten rok potichu“.

Lenže oni potichu nebudú. Ani majoritné obyvateľstvo nebude potichu, keď mu štát priamo pred očami predvádza švindľovanie s aristotelovskou formulou spravodlivosti pri prerozdeľovaní spoločných statkov.

V rámci tejto tisícročiami overenej formule sa majú spoločné statky prerozdeľovať na základe zásluhovosti. Experimentovanie s touto formulou, aké predvádza náš štát v prístupe k rómskej menšine, nie je len celkom nezmyselnou, iracionálnou a prehnanou charitou, ale, čo je horšie, ohrozovaním podstaty spoločenskej zmluvy, ktorú ma občan so štátom (tj. že obmedzí svoje slobody aj majetky – formou daní – na úkor štátu, ktorý s nimi na základe spoločenskej zmluvy narába). Ak s nimi štát nenarába spravodlivo a prerozdeľuje ich nie podľa pravidiel spravodlivosti, ale napr. na rasovom princípe (Rómom za spoločné peniaze postavíme a dáme, aj keď si rozbijú atď.), začne sa občan opodstatnene pýtať, prečo by mal byť voči takémuto štátu – a jeho zákonom – vôbec niečím viazaný.

Obzvlášť ak napríklad sociálnej poisťovni začnú dochádzať peniaze na jeho vlastné dôchodky. Zaujímala by ma suma, akú štát každý mesiac zo spoločných zdrojov vyhodí oknom na podporu neprispôsobivých občanov, ktorí celý život neprejavili voči štátu jedinú zásluhu okrem zvyšovania opodstatnenosti polície, armády, väzníc, detských domovov, úradov práce a upratovacích čát.

Možno už len jej zverejnenie by v čase krízy, v čase takmer kolabujúceho stavu škôl, nemocníc a ciest, viedlo k spontánnym pogromom. Lebo o tom tu hovoríme, o pogromoch. Keď sa spoločenská situácia vymkne spod kontroly, rovnováha sa obnoví spontánne takými opatreniami, ktoré nemajú nič spoločné s humanizmom, spravodlivosťou, dobrom, morálkou alebo civilizovanosťou. Žiaľ, história nás učí, že je to nevyhnutne tak. Ani u nás to nebude inak. Akcia vyvolá reakciu, tá ďalšiu reakciu atď. atď. Straty na oboch stranách budú nepochybne veľké.

Aby sme si rozumeli, nie som rasista, nepociťujem žiadnu rasovú nenávisť, naozaj. Väčšina Slovákov nie sú rasisti. Máloktorého vytáča samotná farba pleti. Drvivá väčšina z nich len neznáša určité negatívne vzorce správania, ako kradnutie, parazitovanie, totálna asociálnosť, netolerantnosť, zámerná a cielená degenerácia, apatia, kriminálnosť, využívanie práv ale kašľanie na povinnosti… To, že je možno 90 percent rómskej populácie nositeľom týchto vzorcov naozaj nie je náš rasistický problém. Označovanie rasizmom je zbytočné traumatizovanie. Slováci nie sú rasistickí národ. Lenže aj oni podliehajú tomu, na čom je založená evolúcia, tj. zovšeobecňovaniu skúseností.

Zvýšená ostražitosť voči Rómom ako takým vedie možno v jednom prípade z desiatich k nespravodlivému predsudku, ale v šiestich až siedmych prípadoch k záchrane majetku, zdravia, života alebo aspoň duševnej vyrovnanosti a chute do jedla.

Je v záujme majoritnej spoločnosti, ale aj samotných Rómov, aby sa čím skôr prijali realistické riešenia tohto problému. (To znamená už žiadne peniaze, nič zadarmo aj za cenu ich úmrtia, následné ostré a tvrdé použitie silových zložiek, v niektorých oblastiach izolácia od majoritného obyvateľstva, koniec diskriminácie bielych atď.) Netreba si robiť ilúzie – už teraz sú to riešenia tvrdé a možno čiastočne protiústavné. Ak sa však nepoužijú „lebo Európska únia“, tak zákonite dôjde k stupňovaniu napätia a následnému výbuchu. Potom prídu na rad riešenia celkom živelné a krvavé. Vyvolajú obrovské straty na majetku aj životoch, ako „záchrancovia“ sa ukážu skutoční rasisti a neonacisti – odpad spoločnosti, ktorý sa tak dostane na vrch. Čo je lepšie?

Nejde tu predsa o šírenie rasovej nenávisti, naopak – je to volanie po chladnom rozume, ktorý jediný môže predísť výbuchom takej rasovej nenávisti, aké sme tu nezažili od dôb prvej Slovenskej republiky a ktoré túto spoločnosť traumatizujú a rozdeľujú doteraz. Nechcem zažiť občiansku vojnu s Rómami, ani pogromy na nich. Chcem s nimi spolunažívať ako s normálnymi a plnohodnotnými občanmi. Pokiaľ je ale toto prianie nerealistické, je treba podniknúť kroky aspoň na to, aby nedošlo k vyššie opísanému scenáru.

V záujme majoritnej časti aj rómskej menšiny sa teda treba chytiť rozumu. To v prvom rade znamená prestať s nezmyselnými a nezdravými rečami o tom, že za stav rómskej menšiny môže majorita. Každý si za seba predsa zodpovedá sám! Jedine chorí a degenerovaní nie. Keďže nie som rasista a nepovažujem teda Rómov za degenerovaných, musím ich, na základe logiky, uznať plne zodpovednými za stav, v akom sa nachádzajú. Tvrdiť čokoľvek opačné – robiť z nich slabochov, usmrkaných chudákov a akési polozvieratá nezodpovedajúce samé za seba a svoje životy, by bolo skutočnou urážkou a rasizmom.

Takéto zbavovanie zodpovednosti ich samotných a prisudzovanie zodpovednosti za nich majoritnej spoločnosti je čímsi chorobomyseľným a pomýleným, asi ako keď dlhoročne týraná žena obhajuje tyrana alebo obeť znásilnenia, či olúpenia uvažuje, či náhodou príliš neprovokovala a nie je zodpovedná za to, že sa stala obeťou.

Ak sa niekto dopracuje do stavu, kedy jeho jedinou formou existencie, akej je schopný, je parazitovanie na systéme, musí uniesť zodpovednosť za také konanie. Aj v prípade, že ide o Rómov. Všetko ostatné by bolo rasizmom.

Preto treba veci nazývať pravými menami. Prevládajúce správanie rómskej menšiny na Slovensku je čistou hybris – tj. prvkom celkom vymknutým, pohŕdavým a arogantným voči obci (štátu) a ich poriadku, prvkom nepoznajúcim mieru. Už antickí Gréci vedeli, že prirodzenou odpoveďou na hybris je nemesis (trestajúca, poriadok tvrdo naprávajúca spravodlivosť). Ak nezasiahne nemesis, potom hybris rozvráti celý systém a privodí jeho pád. (Toto je podobné ako s politickou hybris, s ktorou máme na Slovensku v poslednej dobe už zase bohaté skúsenosti.)

Argumenty o akomsi prirodzenom spôsobe rómskeho života, ktorý sme mali narušiť a tým spôsobiť ich mizériu, si taktiež treba odpustiť. Žiadny z európskych národov už nežije tzv. prirodzeným spôsobom života, tj. spôsobom, akým žil pred dvesto, či päťsto rokmi.

2.1 camera digital hp megapixel Hovorí sa tomu adaptabilita. Jednotlivci i národy sa podriaďujú pravidlám nových epoch, tak to chodí. Každý neplatič by mohol začať nariekať nad krásou prirodzeného spôsobu života v lone prírody a obviňovať štát z toho, že mu jeho prirodzený životný štýl berie. Z nejakého dôvodu však väčšina bielych takto nenarieka, ale dokáže sa požiadavkám štátu prispôsobiť aj v menej príjemných aspektoch.

Oproti tomu predstava drvivej časti rómskej menšiny je taká, že na strane príjmov jej výdobytky moderného štátu nevadia, zatiaľ čo na strane výdavkov by si priali akýsi prirodzený stav. Prijímajú teda len „príjmovú“ časť spoločenskej zmluvy, zatiaľ čo na „výdavkovú“ nielen, že kašlú, ale na ňu agresívne útočia (viď. nepokoje a masové útoky voči silovým zložkám štátu, ergo proti samotnému štátu).


117 komentářů

Grey Rashka
Zář 8, 2010 at 16:08

Clanok velmi vistizny a trefny.

Na adresu ludi ktory aj v tychto prispevkoch pouzivaju ten smiesny viraz rasizmus len tolko: az budes musiet svoje deti nechavat cestovat v MHD s tlupou sfetovanych alebo agresivnych cigancat, alebo ked ti budu srat do brany, alebo ked ta okradnu za bieleho dna, potom mi povies co je to rasizmus.

Nemozem ten clanok nakopirovat a anonimne rozdat po uliciach ???


 
laufem
Zář 9, 2010 at 00:05

Catalessi : jednoznacny pokus o flamewar, ktory tu pomaly nastane nie kvoli ciganom (zijem na vychodnom slovensku na spisi kde v niektorych dedinach je majortine obyvatesltvo ciganske) ale kvoli slovakom vs cechom. Ano mnoho slovakov robi v cesku, to je pravda. Dalsi priklad ak ma slovenska firma zakazku v cesku musi ak je tam pol roka platiti odvody do ceskej pokladnice. Potom sa nie je co cudovat ze slovaci chcu zo socialneho systemu dostat co sa patri. A ak chces odsudzovat vo vseobecnosti ludi ktora chodia prec z krajiny pozri sa na Polsko.

Lucije : mozno naozaj si socialna pracovnicka, mozno len studentka neviem a nesudim ale prid na vychodne slovensko na spis. Povozim ta a poukazujem a uvidis najvacsi romsky kaliber. V mnoho osadach nema polovica domov ani len latrinu pozbijanu.

JK: pekny clanok co dodat. Kludne sa mozme bavit o rasizme ale ak pridete v Spisskej Novej Vsi a v okolitych dedinach a mestach do krcmach uvidite VSTUP NA KLUBOVE KARTY. Ak vojde cigan (znova sa odvolavam na to ze oni sa mi nazyvaju seba cigani a nie romoviar) pytaju ho klubovu kartu a vyhodia. Je jedno ci je slusny, cisty a normalne obleceny. nikto sa nestara. A tu tento rasizmus funguje roky lebo inak to nejde.

Kym sa na mna spustite ze som rasista. Ak pokladate clanok za rasisticky tak ste nevideli osadu, nerozpravali ste sa s nimi, nikdy sa vam nevyhrazali (cest vynimkam mali sme romsku rodinu v cinziaku, sporiadanu, bez dlhov, trochu hlucnejsiu ale ved su temperametny – vzdy na poziadanie stichli) a je mi z toho smutno ze prave vy si vykrikujete z bratislavy, prahy a bruselu A staviame im byty. V Krompachoch momentalne dostali/dali peniaze na nove byty pre socialne slabych pretoze neexistuju uz stare – su rozbite a rozkradnute. Ale ked chcem si zacat platit byt ako mlady clovek zacinajuci ekonomicky zit tak minimalny poplatok je za 2 izbak okolo 200 eur a to musi mat clovek stastie bezene je 300-500. To si mlady clovek so zacinajucou pracou dovolit nemoze, tak sa nastahuju s kamaratmi. Ale socialne slaby (aj biely aj cierny – myslim ze pomer je jasny) dostanu tieto byty zadarmo.

Tento problem treba riesit cim skor a tvrdo a kazdy kto tvrdi nieco ine nech sa sem pride pozriet, skutocne ho rad povozim, pretoze treba poukazovat na tento problem.

A o 10-15 rokov vyhra volby strana ktora bude mat jediny program a to riesenie ciganov a budu to bohuzial hole hlavy, ktorym sa tu uz teraz tlieska


 
Catalessi
Zář 9, 2010 at 01:15

@laufem: nikoliv jednoznačný, ale jednostranný.
Pouze jsem reagovala na příspěvek výše a říkám tím, že Slovensko nemá dost pracovních příležitostí ani pro lidi, kteří něco umí.

Ke Tvým námitkám trochu OT: půl roku odvádět do české kasy mne jako Češku rozhodně neuspokojí, poněvadž pro získání podpory je potřeba v ČR měsíců 12 – pokud to nějaká slovenská firma splní, pak takové slovenské firmě tleskám. Zahraniční pracovníci to ale v reálu dělají tak, že stačí odpracovat třeba jeden jediný měsíc v ČR a zbytek se dopočítá z jiného státu EU, kam odváděli pojištění předtím. A když potom na konci kvartálu požádá Ministerstvo práce o refundaci, např. slovenská strana řekne, že na Slovensku pro nárok na podporu pouhých 12 měsíců nestačí a poněvadž by v zemi svého rodiště pracovník dávku nezískal,tak to české straně neproplatí, dle směrnice EU tuším č. 884/2010 nebo 882. Nám pak zbude v rukou černý petr a děláme dojnou krávu celé Evropě. A tohle by se mělo kopírovat Čechům, kterým se tu sahá na podporu.


 
laufem
Zář 9, 2010 at 11:09

Iste do tohto velmi nevidim, to s tou firmou mam z vlastnej skusenosti. Ale je zbytocne sa bavit o tych par slovakov co cucaju system, ked potrebujeme najprv ciganov riesit. Potom vyriesime tych slovakov 😉


 
Catalessi
Zář 9, 2010 at 11:39

Opravdu Vám přeji, abyste to vyřešili, víc než co.

Pár Slováků to zrovna sice není, ale nechme to být – prostě Češi to budou muset řešit vůči celé EU, když u nás máme podmínky pro podporu nejspíš jedny z nejměkčích a podporu jednu z největších (strop je 13400, dá se pobírat dle věku od 5 do 11 měsíců). Slováci a Rakušáci se smáli, že dají doma výpověď a půjdou k nám brát, když jsem se s nimi o tom bavila. Návrh už jsem zpracovala a odeslala do konceláře vlády, takže teď čekám, kdy mne vyhodí z místa :-).

Ještě byste měli na Slovensku asi něco udělat s nepodařenými privatizacemi lázní ala Sobrance a se Zemplínskou šíravou – pohled na ty chátrající kdysi exkluzivní budovy je smutný.


 
sclabonia
Zář 13, 2010 at 18:26

Radi by sme tento clanok prebrali na Sclaboniu. So SME sme mali sami problem a ich cenzura sa nam nepaci. Radi by sme pomohli s propagaciou clanku na nasej stranke. Ak mozme, prosim o suhlas emailom.

Sclabonia


 
Cody
Zář 13, 2010 at 22:02

@sclabonia: Až mi pošlete e-mail nebo napíšete, rád vám souhlas dám.


 
dissertation writing
Říj 4, 2010 at 23:13

Some thesis writing services are still looking for the supreme knowledge about this good post for their dissertation form making.


 
soldat72
Říj 12, 2010 at 17:23

Tak takto pravdivo a otvorene písanú skutočnosť oceňujem. Konečne niekto rozbúril pokojné hladiny ničnerobenia s týmto obrovským problémom. Tlieskam, a fandím pán Autor. A ak ma za túto pravdu chce niekto kameňovať či nazvať rasistom, tak nech… Hlavne to zastavme kým sa dá… Apropo otázka priamo na Vás, čo a ako proti tomu začať robiť? Ako z toho von bez zbytočných strát? Ako by ste konal Vy keď viete, že tu nepomôže dobré slovo ale treba radikálne riešenie?

p.Karika, momentálne čítam Vašu knihu V tieni…. a poviem iba slovo „perfektné“… Daniel


 
jozef
Led 3, 2011 at 09:58

To čo Tu píšete o Jozefovi Karikovi sa stalo v plátku SME aj mne….
24. februára 2010 som napísal svoj názor v internej diskusii blogerov SME. Asi po 20 minutách som chcel pozrieť reakcie a nemohol som sa prihlásiť. Píšu Tam, že v prípade problémov treba kontaktovať SME. Tak som kontaktoval, kde som sa veľmi prezieravo pýtal či sa jedná o dočasnú, alebo už trvalú poruchu…. Samozrejme mi nikto neodpovedal!! A na druhý deň som zistil, že prihlásenie už funguje, ale z ponuky bol odstránený prístup do diskusie….!!
A Tak je To doteraz! Takéto jednanie ma vtedy veľmi znechutilo. A samozrejme som bol vyradený zo zoznamu blogerov a pre SME neexistujem. Neskôr som zistil, že môžem ďalej písať, ale moje príspevky sa nezobrazujú verejne na stránke SME. Čítajú ich len narušení jedinci ktorí vedia ako na To, a ktorí ich zrejme aj chápu…. Pre najdemokratickejší plátok vo Vesmíre sú však neprijateľné a nežiadúce….
A toto sa stalo bez akéhokoľvek vysvetlenia, predchádzajúceho upozornenia, bez možnosti obhajoby….!! V rozpore s ich vlastným – Kódexom blogera – kde sa takáto možnosť vôbec neuvádza!! Asi po pol roku mi zrušili aj diskusné konto na ostatné články!
Samozrejme že sa nemienim doprosovať ich milosti, ani podliezať, ale keď som neskôr v inej veci písal predstaviteľom SME ani na jednu interpeláciu som nedostal odpoveď….
A na To majú zas iný kódex –
Základné zásady
1. Denník SME vyznáva hodnoty osobnej slobody, spravodlivosti a slušnosti. Vo svojej práci sa snaží o presadenie týchto hodnôt v spoločnosti.

2. Hlavnými zásadami, ktorými sa riadia pracovníci denníka SME pri svojej práci, sú nestrannosť, vyváženosť, objektivita, pravdivosť a dôsledné overovanie faktov.
Písal som- Čikovskému, Kostolnému, Leškovi, Morvayovi a iným….
1 za všetkých – všetci na 1….
Ďakujem za pochopenie.
S úctou
j. sjekel
sjekel.blog.sme.sk


 
mriezka
Bře 15, 2011 at 20:39

Zas jeden, čo pozerá markízu a pritakáva s mainstreamom. Dnes sa objavil rozhovor s Tebou v sme. Pred pomníkom fašistického kňaza sa klaniaš aj Ty. Radšej už nepíš o Rómoch. Nevieš o nich a ich problémoch vôbec nič. Len sa necháš nas…ať bulvárom. Tak isto ako každý odmozgovaný „slušný“ občan tejto republiky. Hanbi sa!


 
Pavol Čomaj
Srp 13, 2011 at 00:45

Niekde podstatne vyššie, (leto 2009?) napísal J.K. závažnú nepresnosť, ktorá sa týka odhadu odsúdených v Ústavoch na výkon trestu odňatia slobody, keď uviedol, že Rómovia tvoria 90% odsúdených. To nie, to je príliš vysoké číslo. Pracoval som v ÚVTOS 15 rokov na rôznych pozíciách, napr. Vedúci vnútornej bezpečnosti, zástupca vedúceho oddelenia výkonu trestu, riaditeľ školského strediska… Štatistika týkajúca sa Rómov bola vo všetkých ukazovateľoch zakázaná, odhadujem, že Rómov mohlo byť z celkového počtu asi 25-35%. Toto je jediná vec, ktorú by som J.K. rozporoval, vo všetkom ostatnom má úplnú pravdu. Ja už roky vidím ten istý scénar. Keď som v deväťdesiatych rokoch tvrdil, že Rómovia budú rabovať, tak sa mi kolegovia smiali a o pár rokov musela zasahovať armáda. Že príde k výbuchu, je viac než isté.


 
JoeF
Zář 27, 2011 at 21:59

Super je tá pasáž o práci politikov, ako vytvárajú problémy a nič neriešia. A myslím, že práve oni, nie biela majorita, ale práve politici sú zodpovední za súčasný stav. Že opití mocou a vidinou obmedzenej doby (4 roky)zbohatnutia vôbec nepočúvajú odborníkov. Možno si ich aj platia cez švagrovu firmu, ale aj tak sa rozhodujú len podľa svojich záujmov.


 
Miso
Zář 27, 2011 at 23:46

Solidny clanok. Poukazuje na realitu, akym sposobom vacsina slovakov nazera na tuto problematiku.
Moj osobny nazor je vsak iny. Mam naivnu predstavu, ze po niekolkych rokoch prace v rozvojovych krajinach som ziskal urcity nadhlad. Problemy podobne tomu “romskemu“ na slovensku najdete uplne vsade na svete. No dovodom zdaleka nebyva rasa. Moze to byt nabozenstvo, region, sposob obzivy, dokonca len nazeranie na zivot ludi v meste a tych na vidieku.
No spat k osobnemu nazoru. Z mojho pohladu by sa mal romsky problem uplne zrusit. Je to naozaj rasisticke nazeranie na urcitu skupinu. No jednym dychom by sa mal nekompromisne posilnit system zodpovedny za dodrziavanie zakona pre kazdeho obcana. A to samozrejme na cisto individualnom pristupe ku kazdemu jedincovi a konkretnej udalosti. Je to absolutne v zhode s ustavou a vsetkymi medzinarodnymi dohovormi.
Samozrejme v tomto ohlade by mozno muselo dojst k uprave niektorych zakonov v socialnej sfere a starostlivosti o dieta, alebo odoberanie podpory v hmotnej nudzi osobam ktore pachaju priestupky. A znova jednym dychom vystuha zakonov kontrolujucich rasovu neznasanlivost a akekolvek preferencie na rasovom zaklade ci uz v zamestnani, alebo vzdelani alebo….
Pripojim este jeden nazor, ktory je z mojho pohladu 100% fakt ktory sa neda oklamat. Nieje mozne trvalo pomoct skupine (socialnej, nabozenskej, narodnostnej rasovej…) tym, ze sa jej nieco da zadarmo, pripadne nezistne pomoze. (do tohoto prosim neratajte pomoc po zivelnej katastrofe)
Nezistna pomoc krivi danu spolocnost a jej ekonomicky a hodnotovy system. (ak date zadarmo potraviny do oblasti kde je podvyziva, zrujnujete vsetkych miestnych farmarov a podobne…)
Toto je tak vazny fakt ako hociktory fyzikalny zakon.
na zaver sa to pokusim sformulovat, lebo uz som sa asi doplietol
Najlepsia pomoc takejto skupine obcanov je poskytnut im moznost uplneho zaclenenia do systemu. prilezitost dodrziavat zakony benefitovat zo socialnej podpory a skvelu ochranu potrestanim obcanov ktori zakon nedodrziavaju a skodia ostatnym.


 
JeeEs
Zář 29, 2011 at 23:31

Nepresiel som uplne vsetky komentare, tak dufam, ze sa nebudem opakovat. Ak existuje „cigansky problem“, tak netusim preco by si ho nemali riesit sami cigani… 😉

Ja osobne si myslim, ze ziadny „cigansky problem“ neexistuje! Vsetko zle, co sa okolo tohto etnika deje, je predsa praca pre policiu a sudnictvo. Nehovorme o ciganovi s osady, ktory zneuziva socialny system, kradne, devastuje prirodu ma niekolko deti s vlastnymi detmi. Hovorme predsa spravodlivo o obcanovi SR, ktorý sa dopustil viacerych velmi zavaznych trestnych cinov!!! A tu v najvyssej spravodlivosti nastupuju policajci a sudcovia, a podla platnych zakonov je zlocinec odsudeny. Podla zakonov, ktore predsa platia pre vsetkych obcanov! Mame problem s vystavbou dialnic, s rozbitymi chodnikmi, spinavymi ulicami? Potrebujeme zalesnovat? Cistit rieky po povodniach? Vaznice su plne ludi, ktori sa vraj chcu zaclenit do spolocnosti. Nech dokazu, ze chcu pracovat, a nech su povinne umiestneni minimalne do projektov verejnoprospesnych prac, no a tym ktori to myslia vazne, ponuknime moznost ostat v zamestnaniach, v ktorych pracovali pocas vykonu trestu… Ale vsetkym! Nemoze sa stat, ze biely obcan skonci po „base“ na ulici a cigan dostane byt, aby mal co na zaciatok rozpredat (a naopak)… Riesenie je jednoduche. Presne tak isto jednoducha je pricina preco je neuskutocnitelne… 😉 Politicka moc nedovoli aby prisli o „vsimne“ od investorov, pretoze ti nepotrebuju zamestnavat ludi. Oni potrebuju ziskat pri co najnizsej investicii, co najvyssi zisk zo statnych zakazok. A tak pracu nekvalifikovanych robotnikov vykona stroj, ktoreho prenajom by hravo pokryl platy obcanov, ktori potrebuju pri „zaclenovani sa“ do spolocnosti podat pomocnu ruku. A myslim, ze pripadna odborna a financna pomoc zo strany statu, by urcite nelezala v zaludkoch danovych poplatnikov tak, ako absolutne zbytocne vyhodene peniaze na socialne davky, neucinne socialne programy a trapne organizacie, ktore vlasne parazituju na parazitoch! Zabudnite na rasizmus, hovorme o spravodlivosti!


 
ii
Zář 30, 2011 at 09:17

Dobry den pan Karika, som rad ze sa touto temou takto otvorene zaoberate, ale chyba mi vo Vasom hodnoteni jedna dolezita cast. Rovnako ako sa dieta Slovaka narodi nevinne za dany stav do takejto reality tak sa narodi aj dieta Roma. Maju ale rovnake sance? Nemaju. Nevravim ze ich viem smahom ruky zabezpecit, ale ak chceme aby dalsie generacie tychto ludi fungovali inak, treba zahrnut do riesenia aj problem tzv. rovnosti prilezitosti. Nie preto ze ju dosiahneme, ale preto ze sa treba pozriet ci to Romske dieta ma nejaku sancu stat sa slusnym obcanom v postredi z ktoreho vychadza a to ze vychadza odtial nie je jeho vlastnou zasluhou. Podla mna potrebujeme nastavit, kontrolovat a vyzadovat pravidla nekompromisne, ale jednoznacne tak aby sme oddelili Romov ktori chcu byt slusni a zit v mieri od tych ktori to nechcu a vsetkym dat na ich vlastny vyber. Hlavne detom. V clanku rozpravate o tychto dvoch skupinach len hodne malo a pritom o toto tu ide najviac. Pre mna je toto pointa aj ciel a zelany stav. Otazkou je ako ho v nasich podmienkach dosiahnut a toto je podla mna este len vec do diskusie. Budem rad ak si od Vas precitam nieco konstruktivne tymto smerom. Na to aby sme nieco zlepili sa o to musime vela snazit, lebo je vela tych (aj medzi Slovakmi) co to nechcu. Napriklad nasi „bieli az prilis prisposobivi“ t.j. ta cast naroda ktora zije z korupcie – ludia naviazani na stat, ci uz uradnici „vhodne presmeruvajuci“ financne toky alebo ich spolupracovnici, ktori su ich adresatmi a nedavaju za to adekvatnu alebo ziadnu protihodnotu. Ti podla mna parazituju minimalne tak isto ako ludia ktori nie su ochotni na seba pracovat. Obe skupiny zneuzivaju zakony aby sa obohatili a su v tom rovnaki. Nema to nic s farbou pleti.


 
Psycho
Říj 1, 2011 at 09:52

Lucije je bezkonkurenčná piča. S nou nema cenu sa baviť. Je vzdelana, argumentuje slušne ale i tak sú to furt len pičoviny. Aké diskriminácia cigánov a aké 20.storočie čo s as nimi nemazlilo? Kurva, však viac pokapalo za vojny bielych na fronte v rusku, v púovstani, pri čistkách či v koncentraku ako tých ťažko fašistami prenasledovaných čekých či slovenských cigánov. Takže nemali za vojny o nič horšie podmienky ako bieli. Okrem toho, vojna trvala 5 rokov a to ako cigáni žijú , akí sú je dlhodobé zakorenené a 5 rokov vojny na to nema vplyv. A to čo vraví o socializme je užý úplna kravina. Neviem kolko ma Lucije rokov, ale evidentne je narodena po roku 1985 a teda socík si nepamata ke dpiše také pičoviny ake evidentne sa mohla dozvedieť už len z dnesných medií ktoré nemajú ani za mak pravdy. Pred 1989 cigani mali všetkého ešte viac ako dnes. Kým bieli pokial nebol masiar, pumpar alebo papaláš mal holú riť a auto bolo luxusom, cigani sa vyvážali na žigulakoch (to je nieco ako mercedes dneska), zlate retaze, prachov mali viac nez bieli. Vsetci, nie len vajdovia. CItat neiktori nevedeli, ale majoritny oficialny jazyk poznali vsetci. Ja ke dsom nastupil do prvej triedy, tak sommal 2 ciganov spoluziakov. Jeden bol výnimočne nadaný a prepadol prvý raz az niekedy v 5.triede. Druhy bol priemerne nadany. Poviem ti ze triednu sme mali mladu certsvu absolventku pedagogiky a venovala sa Rigovi (možem kludne menovať, takých sú tisíce..) vysoko nad ramec svojich ucitelských povinností, chodila po veceroch aj k nemu domov sa s nim uciť aby ho naučila učebné navyky a aby ten debil sprostý sa naučil aspon počítať a prečítať 3 vety. Len vdaka tomuto nadštandardnému pedagogickému usiliu čertsvej naivnej entuziasmom a idelai naplnenej absolventky pedagogiky dokazal prve dva ročníky prejsť už za 2 roky. Cigani mali za sociku tak extremne nadstandardne vyhody a vymozenosti snaha statu o ich integraciu do majoritnej spolocnosti bola tak enormna aka v kapitalizme a v trohoovom mechanizme nikdy nebud emozna ani len z 10% dosiahnutelna. V Kapitalizme sa z verejnych prostriedkov investuje 0,5% kapitalu do najtalentovanjesich 5% populacie aby dosihla 200% zisk z vynalozeneho kapitalu. Nemoze si dovolit vrazit 5% z verejnych prostriedkov do 5% populacie, ktora sa podiela na statnych prijmoch podielom 0,000005 % navyse dopredu vediec, ze navratnost je nulova a ted anie je to investicia ale vyhodene penaize. Inymi slovami, kapitalizmus NEMOZE subvenciamia specialnymi sopcialnmi programamai pomoct ciganom ked to nedokazal ani socializmus. Pri omnoho vacsich prostriedkoch a usili. Jendnoducho cigani su raz taki aki su. Jedina moznost je zbavit nase zakony rasizmu. Takeho rasizmu aky predvadza ta piča s nikom Lucije. Presne takýto kokoto a piče robia zakony a vedu slovensko, čechy, bulharsko a ostatné krajiny k nevyhnutnej občianskej vojne lebo skor či neskor ciganov nebude 5% ale 20% populacie a nebudu len v getach ale budu vsade, budu nie len na vychodnom slovensku,ale budu uz aj v bratislave.Dane budeme mat nie sucasnych cca. 70, ale 95% a i tak nebudeme dokazat pokryt pzoiadavky ciganov na ktore si pri sucasnych rasistickych velkorysych socialnych programoch zvykli. Prakticky kazda vlada tymito socialnymi programami pre ciganov plati vypalne. Je natolko slaba, ze radsej plati cigosom z rozpoctu neviem kolko milionov ak nie miliard korun nez aby sa ti zacalai burit a robit neplechu. Kazda vald asi povie, ze vsak som tu len na 4roky, nejak to preckam. To je dalsia nevyhoda kapitalizmu oproti sociku,kde sa dali v tejto problematike robit veci koncepcnejsie, v dlhsom ako len 4 rocnom horizonte.. Lucija je rasistka lebo chce aby sa na cigáňov pozeralo inak a psokytovali sa im nadšatndardné výhody len na základe ich farby pokožky. Ja vrvaím naopak. ZLikvidujem uplne socialny program, znižme dane. Kto robí nepotrebuje socialne davky. Kludne prezije pol roka co max. dostane podporu aj bez nej. Zivotný standard mame prilis nakladny na to aby sme zo socialky dlhsie prezivali. SOcialka je len pre uplnu luzu a naco takému ludskemu odpadu (je jedno ci bielemu alebo ciernemu, nie som rasista) vobe cnieco davat? Nech bars aj pokapu. Naco takyto ludski potkani sa maju rozmnozovat len vdaka socialnym davkam? Takze jedina prevencia kao zabranit obcianskej vojne je zrusit socialne davky uplne, nech zvniknu len male lokalne nepokoje, revoltu v osadach potlacit, tretinu cigosov pri zasahoch poicie, vojska a domobrany postrielat. tretinu pozatvarat do basy ci maldych do polepsovni a specialnych skol kde snad sa nieco na nich nalepi a zvysna tretina sa uvedomia zacne robit aby prezila. Bud eto obrovsky uspech ak takymto sposobom zo 100 tisi. lenivych ciganov vychovame 30 tisic normalnych plnohodnotných pracujucicha dane platiacich občanov. Bude to daleko uspešnejsie nezmilairdy vyhdoene do socialnych programov pr ecigošov. Obavam sa len že problem vysekaluej do takých rozmerov až potom zas príde nejaký hitler s krasnymi rečami o arijcoch a lebensraume a o likvidácii židov a cigánov a podobnými pičovinami, ale vysledok jeho politiky bude ten že na jedneho zabitého cigána bude pripadať 100 zabitých bielych ako za druhej svetovej..


 

Napsat komentář

Copyright © 2024 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google