Pořad Za zrcadlem, díl druhý

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Magie
15. června 2010 000 23:38

Tak jak jsem slíbil, jsem sledoval i druhý díl tohoto pořadu (shlédněte online). Musím říct, že mám z něho výrazně lepší pocit, než z toho prvního. Sice si na začátek neodpustili trochu zjednodušující scénu s panenkou vúdú, ale jinak jsme celkem spokojen.

Líbilo se mi jak mluvil Petr Kalač, překvapilo mě jak je na tom prezentačně dobře. Jen myslím, že tam mluvit vůbec nemusel, bylo to vidět i v zkráceném střihu:-) Asi se jim tam rozmluvil:-)

Nedokončená mi přišla scéna s Arexem, vůbec neukázali, zda měl pan Hanák po 10 minutách nějaký úspěch. Jinak, nic ve zlém Lukáši, ale myslím, že netrénovaný začátečník nedokáže mít vize v magickém zrcadle na denním světle po 10 minutách.

Líbila se mi definice magie Milana Nakonečného, sice myslím, že není pravdou, že by byl nejuznávanějším odborníkem na magii v Čechách, ale rozhodně je to dost důležitá osobnost a jsme rád, že tam byl.

Zuzana Antares byla profesionální, na úrovni. Rád jsme se alespoň v obraze vrátil do Kuňkovic. Má to tam krásné. Zaujalo mě, že u té Zuzky mluvili jen samý ženský. Arcanis to shrnul takto:

Zaujala mě tam jedna věc. Na tom semináři u Zuzany Antares jsou převážně ženský, a i tam pak mluví 4 ženský, žádnej chlap. A zaujalo mě to z toho hlediska, že zrovna nedávno se mě jedna známá ptala, jestli nevím čím to je, že o takový ty věci jako astrologie, magie, numerologie (myslím na takové té pochybné úrovni, tj.. jako když si běžný člověk přečte dvě nebo tři rubriky magie v nějakém časopise) atd.., se zajímají převážně a skoro jen ženský.
­Nejspíš proto, že na placený semináře chodí převážně ženský, často zklamaný životem. Mají peníze, ale nejsou šťastný.­
­Taky ženský možná víc přemýšlí (obecně) o budoucnosti a nebo míň raději žijí v nejistotě. A zněly úplně jako lidi od nás ze střední školy, pro které se pořádaly zážitkové semináře v rámci www.klub-net.org 🙂

Rád bych dodal, že nešťastný jsou samozřejmě i chlapi, ale ti nemají většinou odvahu to přiznat a žádat o pomoc a nedej bože za pomoc platit. Hrdí magici, kteří vše zvládnou sami a pak skončí jako nemocní asociálové. ale to jsem trochu odběhl.

Závěr

Tento díl se mi moc líbil a doufám, že v podobně dobrém stylu budou i další.

Fotogalerie

Videoukázka (převážně Zuzana Antares a Thelémské opatství)


15 komentářů

lucifer66
Čvn 15, 2010 at 23:42

-k zrkadlu, … a este pred kameramanom, zvukarom…atd… 🙂
ja som spokojnesi tiez, koli nakonecnemu, aspon som ho videl „nazivo“…
-inac by si to zasluzilo aspon hodinu, bolo to dost take „ciastkove“ :), a mohol reporter dat aj nejake jeho zazitky …


 
Cody
Čvn 16, 2010 at 00:13

Taky mě překvapilo, že to bylo tak krátké. Škoda.


 
Zuzana Antares
Čvn 16, 2010 at 02:41

S výsledkem jsem i nejsem spokojená. Ze zkušenosti vím, že to mohlo dopadnout hůř – stačí pár zasvěcených vědeckých komentářů a všichni jsme za blbce, že. Z výsledného sestřihu se ale vytratila podstata, ba co víc – podstata se hodně zašuměla. Jako nezúčastněný divák bych měla pocit, že semináře jsou laděné do psycho-výcviku a o magii tam toho moc není. Původním záměrem přitom byl výklad o Thelémě a temných stranách magie. I tu chaosmagii jsem pár větami zmínila.
Je pozoruhodné, že z natočených aktivit vybral režisér jen koncentrační cvičení, díky nimž seminář působí jako odrůda jógy křížené s čímsi. Skupinový rituál se na obrazovky nedostal, ač o něj filmaři hodně stáli a muselo se improvizovat, aby se vešel, neobjevily se výtvarné techniky, ani ukázky z výuky, z předlouhých rozhovorů jenom pár vět. Neobjevil se ani pan Hanák, který musel udělat předrituální hereckou rozcvičku pro všechny (jinak ji dělám já) a vůbec nechtěl.
Na setkání bylo asi 20 lidí, což není ze záběrů příliš dobře znát. Někteří nesouhlasili s tím, aby byli natočeni… a nejsou tam. Z mužů tak zůstal jen jeden, kterému kamera nevadila. Děvčatům, která nakonec do kamery řekla svůj názor, patří poděkování – stálo je to asi 30 minut rozhodování a hrozné trémy. Původně nechtěl vystoupit nikdo a první odvážlivkyně se na obrazovku nedostaly. Kterou část rozhovoru s nimi použili, je otázka režie. Ale žádná z nich neřekla jednu větu (dívala jsem se).

Poměr mužů a žen v naší skupině bývá asi 1:4 až 1:7. Možná někde na pozadí stojí mýtické „hanba mužům, kterým žena vládne“. Mohlo by to ale být i tak, jak píše Cody. Mužská organizace – bráno dle vzoru zahraničních řádů – velí, aby byly rozdány funkce a určena hierarchie.


 
Catalessi
Čvn 16, 2010 at 11:10

Ono kdyby to bylo naopak, kdyby mluvili 4 chlapi a žádná ženská, tak si toho nikdo nevšimne, to si myslím já. A kdyby na to nějaká ženská poukázala, byla by úsměvně usazena větou, jestli jako chce nějaký kvokvokvóty… 🙂


 
Catalessi
Čvn 16, 2010 at 11:27

Zazana Antares: Bylo by možno ten skupinový rituál získat, třeba kopii, a dát na youtube?


 
Arcanis
Čvn 16, 2010 at 11:27

Zuz: já jsem to nemyslel v hanlivém slova smyslu, když jsem to Codymu psal, (a už vůbec jsem nechtěl ty ženy co mluvily srážet – mluvit v televizi JE o odvaze), jen mě zaujal obecně ten poměr (jak píšeš 1:4 – 1:7), který se objevuje i jinde.

(a dala by se zkoumat další věc, proč mužům vadilo být natočen, jestli tedy jejich počet byl nějak statisticky významný z těch 20 :D)

Catalesi: Já si myslím že bych si toho taky všiml, kdyby na tom cvičení bylo vidět 10žen a 1 chlap a pak mluvili 4 chlapi 🙂 Nicméně s tím vším podivným feminismem co se dneska děje (tj že ten feminismus, co se dneska děje, je převážně divný, ne že feminismus sám o sobě je divný) bych se ani nedivil, kdyby tu ženskou co by se na 4 chlapy ozvala, někdo hanlivě usadil.


 
Catalessi
Čvn 16, 2010 at 11:40

Arcanis: Jsem to napsala jako přílepku k poslednímu odstavci Zuz, tudíž jsem myslela obrácení naprosté, např. organizaci s většinou mužů, např. bojový sport, kde po ukázce cvičení hovoří samí muži. Taky by je nikdo nerozebíral, že jsou životem zklamáni a mají nevyplněný prostor, který zaplňují cvičením.


 
Arcanis
Čvn 16, 2010 at 11:46

Cat: Aha takhle, tak to máš pravdu, i když mi přijde že bojové sporty jsou více brané jako mužské (z toho hlediska že to chce dělat málo žen, ne že by nemohly), a u tohohle si myslím že to až tak genderově vyhraněnné není, proto mě to zaujalo.


 
Pavel Turnovský
Čvn 16, 2010 at 13:32

Zuzko, po tom, co jsme viděli v tomhle dílu, začínáme mít s Martinou Lukáškovou obavu co se o naší práci dozvíme v dílu o astrologii. Je to élent


 
Cody
Čvn 16, 2010 at 14:01

Zuzko, také se připojuji k prosbě, bylo by možné vidět nesesříhanou verzi?


 
Zuzana Antares
Čvn 16, 2010 at 23:13

@Catalessi:Zkusím to, ale neslibuji. „Materiál je majetkem ČT, po natočení ho předávám k přepisům do ČT a
už se s ním více nesetkám,“ odpovídá produkce na můj dotaz.


 
Zuzana Antares
Čvn 16, 2010 at 23:42

@Pavel Turnovský: Mně výsledek tak hrozný nepřijde. Z pohledu laika je tu jakási stravitelná, jedlá (konzumní?) a přitom zábavná, především ZÁBAVNÁ informace a – je to tak – ono je to natočené pro laickou většinu. Byť si myslím, že natočeného materiálu je škoda a že se ztratil původní scénář i záměr, na výsledek nežehrám.


 
 
me@the.net
Čvn 17, 2010 at 01:13

trochu vidim problem v postave moderatora. pan Hanak, aj ked skvely herec, vo mne od zaciatku evokuje pocit „tak se tomu nadprirozenu podivame na zoubek“ a cele to vyznieva, aspon pre mna, trochu ako satira s nadhladom.
inak sa mi to celkom pacilo, na takejto ploche a formate sa neda ocakavat nic viac, nic menej. akykolvek pokus o hlbsi ponor, by vyznelo pre divaka cudne a bez kontextu. takto dostal zakladny prehlad ustami ludi, ktori danou problematikou ziju. ak ho to nejako oslovi, ma moznost si dohladat hlbsie a zasadnejsie informacie osobne.
a osobne som rad, ze som konecne videl tvare skryte za tak znamymi nickmi
co by som este ocakaval, je nejaky zoznam, alebo linky, pre dohladanie podrobnosti. asi na stranke CT, v programe na to nie je priestor.


 
Czernozub
Čvn 17, 2010 at 22:10

Zuzana: Ano, i na mě to tak působilo, toť k tvému prvnímu příspěvku…


 

Napsat komentář

Copyright © 2019 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google