Pohanský diskusní večer – kult těla a pohanské pohřebnictví

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Pohanství
27. dubna 2011 000 08:28

Včera večer proběhl druhý pohanský diskusní večer na výše zmíněné téma. Asi dle očekávání nedošlo k natolik radikálním prohlášením a formulacím jako online a paradoxně se od témat kultu těla, rituální skarifikace, bolesti při rituálu uteklo k Dervanově oblíbené problematice pohanského vnímání smrti, těla po smrti a pohanských pohřbů. Pro mě to bylo víceméně dobře, protože ačkoliv byly doby, kdy jsem s bolestí v rámci magické praxe pracoval (i nyní to vnímám jako zajímavou techniku), nevnímám ji jako něco zásadního v životě člověka co bych si musel užívat a nějak ji adorovat. Naopak se snažím, aby mé bolesti bylo co nejméně. Ale jak jsem pochopil, je možné to mít úplně jinak.

Jako hosté byli pozváni LuciJe (zaskakující za původně pozvanou Dínen), Eurik, Dervan, Drápek a Adrian. Myslím, že zásadním výsledkem této diskuse bylo, že praktická problematika a logistika a legislativa pohanského pohřebnictví je věc náročná a dlouhodobá a bude vyžadovat hodně práce, času a nervů a celých mužů a žen. Ovšem také je třeba zmínit, že tohle jen ta část logistická a velmi důležité, a možná důležitější, je téma ritualizace odchodu ze světa živých, edukace našich blízkých i celé pohanské komunity, detabuizace smrti atp.

Ačkoliv toto setkání bylo komornější, myslím, že se pomalu ukazuje, že právě tenhle typ aktivit, je pro pohanskou komunitu velmi důležitý a tím je právě ta osobní konfrontace odlišných pohledů a názorů a myslím, že zde je možné přemostit rozdíly mezi různým vnímáním pohanství a různými tradicemi.

Je to myslím od Dávného obyčeje dobrý počin a pokud se jim podaří udržet tento styl a úroveň, věštím těmto diskusním večerům dobrou budoucnost.

Jak zmínila Linda i ostatní, je škoda, že na tyhle večery nezavítá více pohanů z tzv. mainstreamu (Wicca, druidství, eklektické čarodějnictví, šamanismus … atp.) a obzvlášť ti, kteří online tolik hovoří. Nicméně to je nyní už možná výzva jak pro Dávný obyčej, tak třeba i pro Českou Pohanskou Federaci tyhle dva světy trochu více propojit.

Protože, přesně tohle by podle mne mělo být cílem jakýchsi “zastřešujících” či “prostor vytvářejících” pohanských organizací současnosti.

Fotografie:


5 komentářů

Miky
Dub 28, 2011 at 07:51

Pro mnohé z nás bude asi účast na těchto disusních večerech nemožná z jednoduchého důvodu ,že nejsme pražáci. Kdyby byly z večerů k dispozici nějaké nahrávky ,nebo písemné záznamy rozhodně bych to uvítal ,a myslím ,že bych nebyl sám.


 
Cody
Dub 28, 2011 at 20:01

Rozumím Miky, za sebe můžu slíbit jen, že písemný report vždy sepíšu:-)


 
Catalessi
Dub 30, 2011 at 09:29

Taky jsem se nemohla tentokrát zúčastnit z toho samého důvodu jako Miky. Tolik zas dovolené nemám, abych se mohla sbalit a jet do Prahy, ten předcházející večer se mi líbil, i když jsem měla pocit, že někteří pohané mají eufemisticky řečeno dost mlhavou představu o legislativních procesech a o tom, jak formálně česká společnost funguje.


 
adrian
Kvě 1, 2011 at 19:08

Pravda, ne každý pohan se živí jako advokát. Avšak při současném stavu věcí je spíše důležité kam až jsou souvěrci ochotni zajít v zájmu splnění našich posledních přání, protože smrt na změnu legislativy nepočká.


 
Catalessi
Kvě 2, 2011 at 08:04

Adrian: jj, máš naprostou pravdu, i když čistým právníkům, zvláště těm, kteří dělají na sebe, je srdečně jedno co se s pohany děje a jaké kulturní tlaky ve společnosti probíhají (pokud sami nejsou pohané či nepracují za těžké peníze pro nějakého movitého pohana). Obor, do kterého tyto problémy příslušností spadají, se jmenuje sociální pedagogika, kombinace mezioborového studia práva, psychologie a pedagogiky. A sem si myslím patří právě problémy různých kultur. Ale je tady i samozřejmě práce na jasné formulaci obyčejů a kulturních potřeb, kterou by měli udělat především pohané – ale to přesahuje rámec možností diskuse pod článkem. Pokud to nebude vadit, ozvu se časem na mail (tento týden lítám po služebkách).


 

Napsat komentář

Copyright © 2020 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google