Seznam mě štve dlouhodobě a Patrik Zandl to řekl za mě

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Nezařazené
6. prosince 2010 000 20:00

Asi nejsem sám, koho Seznam štve. A to dlouhodobě. Nejen neschopností, ale i arogancí. Ukázalo se to jak na koferenci Internet pro podnikání, kde Dan Dočekal si ve svém příspěvku vcelku trefně vzal na paškál Seznam, ale nyní i v reflexi Patrik Zandl. Chtěl jsme něco podobného napsat, ale neměl jsem vhodná slova. Takže to mezitím Patrik vymyslel za mě:

…přežívá vyhledávání Seznamu jen díky zbožnému přání svých provozovatelů a kdokoliv, kdo má osvědčení o zdravotní způsobilosti, musí nutně používat Google, nejčastěji pak z příkazové řádky androidího tabletu. Soudě dle názoru zástupců Seznamu, jsou potřeby českých uživatelů stran vyhledávání Seznamem dokonale saturovány a luxus přichází prostřednictvím Seznam Lištičky i podobných náročných vychytávek. Další vývoj děje se prostřednictvím rozšíření úložné kapacity, spěchat není kam, leda by se někde dalo eskliknout.

Dva protichůdné extrémy, jenže vybrat mezi nimi, co je pravda, je těžké. Pravda, říká klasik, je někde mezi, někde venku.

A skutečně. Když se podíváte na výsledky Křišťálové Lupy, ještě vloni Vyhledávačům podle uživatelů dominoval Seznam, letos přiřkli uživatelé vítězství Google. Jistě, svědčí pro to i řada jiných trendů, v nejrůznějších a často vzájemně neporovnatelných statistikách se podíly Google a Seznamu dlouhodobě přibližují, jenže tady jeden zřetelný bod, kde Google opravdu Seznam poměřitelně předjel, což je rušivý element na trhu, kde jsme si zvykli na svého lokálního hegemona, který je někde poblíž, někde na dohled.

Seznamu se vyčítá, že je málo agresivní v inovacích. Že sám o sobě je pomalu jedoucí parní válec, který nepřekvapí, nestimuluje trh. Poslední překvapivý trh udělal před třemi lety, když koupil videoserver Stream, jejž dotlačil do slušně kompetitivní pozice vůči Youtube – ale tehdy překvapil i sám sebe a od té doby jsou zase jeho kroky předvídatelné. To trhu neprospívá, protože není třeba být ostražitý, co Seznam zase vymyslí. Nic. Jen tu a tam obnoví službu, na kterou několik let nedbal, do stavu, který odpovídá úrovni doby, zvýší hradby kolem své chráněné zahrádky, aby respektovaly větší dosah děl okolních hráčů na trhu. To je vše. A tuhle ospale rovnovážnou pozici vnutil celému trhu, až na pár tržních nik.

Celý článek najdete na Lupě.


Copyright © 2019 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google