Recenze: Eklektické čarodějnictví – magické pomůcky II (6)

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Eklektické čarodějnictví, Pohanství, Recenze
7. září 2012 000 23:11

Druhé krátké pokračování píšu v pátek večer, po skvělém firemním Closed Friday a natěšený na ostravské pohanské setkání V dobré společnosti. Píšu trochu ve stresu způsobeném nebezpečnou soutěží, kterou jsme si na sebe ušili s Tasselhofem. Čtyři dny psal, čtyři dny. Tak to musím honem udělat další díl. Bojím se, že se to bude stupňovat a budeme muset dělat recenze denně. Ale hurá do toho. Magické pomůcky část druhá. Tak copak nám to ta Coreyemma napovídala dnes?

Kotlík

Corey navazuje na minulá díl o pomůckách. Příliš se nezdržuje a hurá na kotlík. Říká že se používá jako symbol živlu vody nebo země. Já bych doplnil, že si to dokážu představit i jako symbol živlu vzduchu, kdy v něm bude pálit bylinky. Byť by asi vhodnější byla kadidelnice. Ale kdybych chtěl být pagan nazzi, tak kotlík jendoznačně přiřadím živlu země. Corey taky říká, že kotlík je dobrý na odpalování esencí a přiznám se, že nevím, co tím myslí. Pálení kadidel? Nebo naopak odpalování sigilií (fired up) – známá to technika z chaos magie? Přiznám se, nevím.

Kalich

Nevím, co dodat, poměrně přesné a výstižné. Corey to řekla dobře a nemám zásadnějších připomínek. He, to jsem vás nachytal. Samozřejmě, že mám, to bych nebyl já. Corey říká, že při velkém rituálu pohár symbolizuje Bohyni. Velký rituál? Great rite? Jakože tenhle?

 To snad ne? Jako, že místo kněžky to kněz … do kalichu? Pevně věřím, že jsem se přeslechl a je to nedorozumění:-)

Pentakl

Na začátek, víte jaký je rozdíl mezi pentaklem a  pantaklem? Pokud ne, doporučuju tento starší Zahradův článek o rozdílu mezi Pantaklem a Pentaklem. Pozor rozdíl ve vnímání pentaklu v prvotním významu a ve významu wiccanském – což je to, o čem Corey mluví, je zásadní. Poslechněme si tetičku Wikipedii, co píše o pentaklu:

pentacle (or pantacle in Thelema)[1] is an amulet used in magical evocation, generally made of parchment, paper or metal (although it can be of other materials), on which the symbol of a spirit or energy being evoked is drawn. It is often worn around the neck, or placed within the triangle of evocation. Protective symbols may also be included (sometimes on the reverse), a common one being the five-point form of the Seal of Solomon, called a pentacle of Solomon or pentangle of Solomon.[2] Many varieties of pentacle can be found in the grimoires of Solomonic magic; they are also used in some neopagan magical traditions, such as Wicca, alongside other magical tools.

The words pentacle and pentagram (a five-point unicursal star) are essentially synonymous, according to the Online Oxford English Dictionary (2007 revision), which traces the etymology through both French and Italian back to Latin, but notes that in Middle French the word „pentacle“ was used to refer to any talisman. In an extended use, many magical authors treat them as distinct. In many tarot decks and in some forms of modern witchcraft, pentacles often prominently incorporate a pentagram in their design.

There is a specific differentiation between pentacle and pentagram within Wicca and other re-constructionist systems. Namely, a pentacle refers to a pentagram circumscribed by a circle. This form of pentacle is formed upon a disk which may be used either upon an altar or as a sacred space of its own. The pentacle is representative of the Earth in occult usage.[3]

Jinak. Ne, opravdu si nemyslim, že rozdíl mezi pentaklem a pentagramem je v tom, že v pentaklu je navíc hmota. Myslím, že odkazované články pečlivému čtenáři toto mystérium odhalí a nebude třeba mých nedokonalých vysvětlení.

Na závěr Corey řekla něco, co podle mě degradovalo celý proces magie v čarodějnictví na mechanickou záležitost, jako když vaříte guláš. Ne, opravdu si nemyslete, že stačí dát něco na papír, kde si obkreslíte něco z Bucklanda a řeknete větu naučenou z videa. Princip „čarování“ (witchcraft)  zase až tak jednoduchý není. Čarování je často nízká, lidová magie, ale rozhodně nikdy není prosta hlavologie a není to jen mechanický sled úkonů bez vnitřního prožívání a soustředění. Na konec mé recenze nabízím několik ultimativních definicí magie:

  1. „Magie je věda a umění, jak dosáhnout změny ve shodě s vůlí.“ Aleister Crowley
  2. „Magie je praktická etika.“ – Samuel „Snop“ Zajíček
  3. „Magie je způsob, jak využívat přírodních sil a zákonitostí, které někteří lidé nemohou nebo nechtějí vidět.“ – frater Paroxysmal

6 komentářů

Ještěrka
Zář 8, 2012 at 05:18

Cody, ty jsi se nějak rozvášnil, poslouchej.


 
Pavel Ungr
Zář 8, 2012 at 08:33

To ani náhodou, zatím jedu na 10% a jsem velmi decentní a věcný:-)


 
Catalessi
Zář 8, 2012 at 08:29

„pagan nazzi“ – uff, tak přece jenom jsou… 🙂


 
Pavel Ungr
Zář 8, 2012 at 08:32

Odvážná parafráze grammar nazzi:-)


 
Catalessi
Zář 8, 2012 at 11:05

Radši bych to „zauvozovkovala“, strašnej mem, děsím se toho, kde se objeví příště… 🙂


 
Taliesi
Zář 29, 2012 at 13:38

K Tvému komentáři o kalichu jakožto symbolu Bohyně při Velkém rituálu.. věřím, že to myslela tak, že Bohyně je symbolizována kalichem, Bůh athame.. místo samotného aktu. Tak jako je to popsáno a ukázáno tady hned na začátku videa:) Tedy je to symbolické… http://www.youtube.com/watch?v=_MAagPEX48Q


 

Napsat komentář

Copyright © 2020 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google