Proč si myslím, že überkulervoucí světové anglické Webexpo není dobře

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Nezařazené
20. srpna 2011 000 12:00

Nejdřív po krátké výměně názoru s  oficiálním kanálem Weexpo jsem chtěl něco napsat. Pak mě předběhl jak Dan Dočekal i Lukáš Churý a říkal jsme, že bylo řečeno vše. Netřeba nic dodávat. Tak  jsem se rozhodl nic nepsat. Na většinu hloupých a omezených tweetů na toto téma jsme se naučil nereagovat. No, ale pak něco napsal Martin Malý a to mě inspirovalo. Inspirovalo mě to k tomu jasně vymezit co se mi na Webexpu nelíbí a proč některé postoje považuju za špatné.

Vadí mi, že se Webexpo stylizuje do role prezidenta zeměkoule a přilehlých oblastí a rozhoduje, co je pro nás konzultanty, webdesignery, vývojáře a marketéry správné a co potřebujeme. Nemyslím, že Webexpo je v jakékoliv roli, která by mu to dovolovala. Konkrétně se mi jedná o tento tweet: „A taky protože si myslíme, že webový vývojář, designér nebo manažer má rozumět anglicky a neuzavírat se před světem.“ Fajn takže máme umět anglicky fajn, co bude příště? Máme nosit červené košile nebo každý kdo vyslovuje JavaScript s j nesmí na webexpo? Prosím?!

Vadí mi, že Webexpo neumí naslouchat zpětnou vazbu a vnímá ji jako ovlivňování obsahu konference: „Teď určujete vy nám, co má být na konferenci.„. Není to určování je to zpětná vazba, to co je v marketingu nenahraditelné a velmi cenné. Ale možná, možná tohle není cíl Webexpa. Naslouchat budoucím účastníkům. Prostě si to jen chce dělat po svém a vydělávat peníze.  A to je naprosto legitimní postoj na který má právo. A mé právo zase je nahlas říct (napsat), že se mi to nelíbí.

Nevadí mi, že některé přednášky budou v angličtině. Sice by mi přišlo profesionálnější tlumočníka mít nebo alespoň transkripci, ale anglicky umím, takže to pro mě nebude problém. Sice moc nechápu pro česká konference v Čechách, organizována Čechy a z 90% pro Čechy má mít kusy v angličtině. Ovšem v takové situaci ty hry na tu středoevropskou konferenci na úrovni  a snahy o zlepšení angličtiny u účastníků jsou opravdu jenom hry. Obzvlášť když české přednášky budou v češtině a do angličtiny nebudou překládány. Když si já dokážu zařídit tlumočníka na akci pro 20 – 30 lidí, tak to Webexpo dokáže taky. Ovšem muselo by chtít.

 


6 komentářů

Oldrich Salek
Srp 21, 2011 at 09:21

Anglicky čtu technické dokumentace, jinak je moje angličtina spíše slabší, tak snad budou mít řečníci připravené materiály, kde bude dost textu, který si přečtu.. Lístek už mám koupený 🙂


 
Pavel Ungr
Srp 21, 2011 at 13:54

Ne, špatně pochopeno. Webexpo ani jakákoliv jiná konference nemá podle mne právo říkat jací by měli být jejich návštěvníci. O tom jaký má být webový vývojář, designér nebo manažer si nedovažuji diskutovat, protože mi to nepřísluší. Možná je to téma na diskusi právě na Webexpo, ale nemyslím si, že by o tom mohl kdokoliv takto jednoznačně rozhodnout.


 
adent
Srp 21, 2011 at 15:49

Nazývám to „binárním myšlením“ a pozoruju to hlavně u některých programátorů. „Java je nejlepší…“ – „Nesouhlasím!“ – „Takže ty říkáš, že Java je nepoužitelná a že nejlepší je PHP! TYo je jasná známka amatérismu…“


 
Pavel Ungr
Srp 21, 2011 at 21:37

Vašku (snad nevadí oslovení), ano to zní mnohem lépe, možná by tyhle informace měly být hned od začátku na webu ve stylu „Protože součástí Webexpa bude několik přednášek v angličtině, které nebudeme z důvodu xy překládat, upozorňujeme na doporučenou znalost angličtiny.“ . Takže v současnosti vidím chybu jen v komunikaci o tomto tématu. Což je pochopitelně v této cílovce, jak napsal kdosi na twittru, trochu problém.


 
Pavel Ungr
Srp 22, 2011 at 07:54

Vašku a znovu, je ta informace někde v sekci program? Nebo je blog alespoň linkovaný z hlavní stránky? Není? Jak se o tom člověk co se o tu kauzu nezajímá může dozvědět, pokud to hledá prostým proklikáním webu? Omlouvám se, ale jako konzultanta mě některé věci drásají.


 
adent
Srp 23, 2011 at 09:56

Jdete s binární výrokovou logikou na češtinu, která používá „fuzzy logiku“ 🙂 Ve skutečnosti je celá škála vyjádření s hodnotami od -1 do +1:nesmí rozumětnemá rozumětneměl by rozumět nemusí rozumětmůže rozumětmohl by rozumětměl by rozumětmá rozumětmusí rozumětUprostřed jsou názory nekonfliktní, okolo „nuly“, s nádechem do plus či mínus – od „nemusí“ po „měl by“, na krajích jsou názory extrémní (musí / nesmí). „Nesouhlasit s názorem N“, co je na jednom kraji spektra, neznamená nutně mít názor „not N“ z opačného konce spektra, „nesouhlas“ může být i cokoli mezi tím. Takže točit se na negaci není podstatné. Mám zato, že „nesouhlasím s názorem MÁ ROZUMĚT“ může znamenat klidně i „měl by rozumět“. Je v tom drobný významový i emoční rozdíl; asi jako mezi „Vašek má zvládat PR“ a „Vašek by měl zvládat PR“ :)(viz též „falešné dilema“ – http://cs.wikipedia.org/wiki/Logick%C3%BD_klam#Fale.C5.A1n.C3.A9_dilema)


 

Napsat komentář

Copyright © 2024 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google