Přednáška o Necronomiconu definitivně zrušena

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Informace, Magie
26. dubna 2007 000 11:05

Takže, pro ty kteří čtou můj blog a čekali marně na přednášku o Necronomiconu na PřFUK. Bohužel jsem minulý týden onemocněl a schvátil mne zápal plic. Z toho důvodu, jsem nemohl uskutečnit již zmiňovanou přednášku v cyklu "Magie dnes". Organizátorům se naštěstí podařilo najít jiný program, ale dle slov organizátorů bohužel jíž v tomto cyklu se nenajde prostor na mojí přednášku o Necronomiconu.

Takže v současnosti se s ní musíme v této formě rozloučit a v tuto chvíli hledám prostory na tuto přednášku. Všem kteří chtěli přijít a přednáška nebyla se omlouvám.


10 komentářů

Eolin
Dub 26, 2007 at 13:00

Co třeba uspořádat to na Strahově, tam by se snad vešlo dost posluchačů 😉


 
Cody
Dub 26, 2007 at 14:57

Hm no to je myslím příliš veliké…. ale můžeš mi to dohodnout:-)


 
Eolin
Dub 26, 2007 at 15:00

Proč příliš? Když ho naplnili bratři Nedvědové, tak Ty taky, nebo ne?


 
microps
Kvě 2, 2007 at 18:41

Byl jsem na té přednášce o Necronomiconu, co byla v březnu v Liberci, a byla super. Tak jsem se těšil, že to uslyším možná z jiného pohledu, a ono nic :o(


 
Cody
Kvě 3, 2007 at 08:52

Microps: A kdo ji měl v Liberci?


 
MOB
Kvě 3, 2007 at 17:50

Chci se zeptat jak vnímáš vliv Kennetha Granta na vznik Necronomiconu? Pokud vím, tak už v 50. letech o tom korespondoval se Spareem, který udělal i pár ilustrací. Kdy jsou první ty pseudobabylónské Necronomicony? Není to až někdy 1978-9? jsou tam nějaké důkazy že je to z 50. let?
Nebo je autorem Colin Wilson?


 
MOB
Kvě 3, 2007 at 18:01

samozřejmě Grant to může mít od Groscheho, ale ten jeho N. je ta pseudobabylónská verze

BTW co říkáš na Bertiauxovu koncepci Necronomiconu, přes původní jména?


 
Cody
Kvě 8, 2007 at 10:20

Mobe: Upřímně řečeno, nejsem si tím moc jist. Myslím, že pokud měl Grant na něco vliv, tak na vznik fiktivního Lovecraftova Necronomiconu, který vydal Colin Wilson v 70. letech minulého století. Co se týče jakékoliv datace tak je to fakt problém, můžu ti říct jak je stará Enuma Eliš a Kniha Maklu, která je autentická, ale jako celek vůbec netušíme kdy to vznikalo. Já se přikláním k myšlence, že na přelomu 19. a 20. století. Ale abychom si to vyjasnili, Lovecraftův Necronomicon vznikal v druhé polovině 20. století a ten pseudopůvodní asi – hypoteticky – jako celek o takových 60-90 let dříve. Teda IMHO.
Co se týče Bertiauxe, tak o tom bohužel nic nevím, nic jsem nečetl, máš o tom nějaké dostupné zdroje?


 
MOB
Kvě 8, 2007 at 17:12

Cody: čili ty se kloníš k tomu, že Necronomicon existoval před Lovecraftem?
Já jsem ty pseudobabylonské verze nikdy nebral příliš vážně – spíše jsem se klonil k dobře napsané fikci a jménům z povídek, které jen pojmenovaly zapomenuté vzpomínky v mozku (nebo kde to leží) a staly se nosičem pro ty „hlubinné“ vzpomínky.
Grant o tom píše až v roce 1972 v Magickal revival (ale v korespondenci se Sparem z 50. let se o tom už baví) – Bertiaux to rozvádí spíše psychologicky, ale vysoce účinně a jednoduše – navíc na tom staví celé své gnostické vúdú – viz např. http://techniciansofthesacred.com/new_page_38.htm

Jak jsou staré odkazy na Necronomicon? – v tom se moc nevyznám… Jako fikce z 19. století se mi to moc nezdá – spíš výmysl Lovecrafta, který pak inspiroval další… jak je starý ten Groscheho Necronomicon? (Tam se taky našel nějaký sešitek po jeho smrti v 50. letech)


 
Cody
Kvě 25, 2007 at 12:51

Ahoj, já se kloním k tomu, že 100% některé části N. před HPL existovaly, např. jasné výtahy z Enumy Eliš.
Kdo opravdu tenhle spis napsal se neví, protže nikdo nic otevřebě nechce přiznat a co se našlo u Gregoria je otázkou. Jistá je inspirace mezopotámskou kulturou.


 

Napsat komentář

Copyright © 2020 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google