Platba za magii – ano či ne?

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Magie
24. července 2010 000 16:27

Během doby, co se o magii zajímám, jsem narazil na dva protichůdné přístupy. První z nich, zpravidla zastávaný lidmi věnující se různé „popesoterice“ ve stylu různých prací s „energií“, jednoznačně jakýkoliv honorář za duchovní práci, konzultace či mentoring odmítá. Druhý postoj chápe tyto aktivity jako jakékoliv jiné služby a tudíž řádné finanční ohodnocení je naprosto v pořádku. Jak je z mé formulace víc než jasné, první přístup se mi nelíbí a propaguji spíše ten druhý, s drobnými úpravami/výjimkami.

Je to duchovní, je to dobro, je to láska! Je to zdarma.

Jedním ze zásadních argumentů pop-esoteriků je, že si myslí, že nic v duchovní cestě nemůže být placeno, protože je to každému přirozené a samo o sobě je to k dispozici zdarma a není možné si nechat za tyto služby platit.

Navíc TO DUCHOVNO je přeci to dobré, ta cesta vpřed, kdy se stáváme lepšími, není možné, abychom za to někomu platili!

Nemůže být snad většího omylu.

  1. Duchovní cesta není dobrá ani zlá, je mimo tenhle kryptokřesťanský dualismus. Ono „stávám se lepší“ není tak jendoznačné. Zpravidla se jedná o posun vpřed – pokud se tedy příliš neflákáme a jsme k sobě upřímní. Místy to ale může být solidní přešlapování na místě, či drobné úkroky. A ono VPŘED vůbec nemusí mít, nicméně může a zpravidla má, nic společného se obecně uznávaným vnímáním dobra.

  2. To, že naše duchovní cesta je k dispozici zcela zdarma, je pravda. Ovšem vůbec to neznamená, že by pomoc na této cestě, konzultace měla být také zdarma. Jsou zdarma i jiné věci, naříklad schopnost se zamilovat nebo schopnost si najít práci. A přesto je pro nás zcela běžné, že máme partnerské poradny, psychology či personální poradce, kteří nám za peníze poskytují dobré rady a doporučení. A nikomu nepřijde podivné platit za konzultace psychologům.

  3. Poslední poznámka – je nesmírně naivní představa, že před lety šamanům, čarodějům či mágům nikdo za jejich práci neplatil. Velmi často to sice nebyly peníze jako takové, ale bylo naprosta běžná platba naturáliemi (slepice, kráva, maso, vajíčka … atp.) či protislužbou (postavit dům, přinést dřevo … atp.). Je taky známé a po staletí praktikované, aby velké osobnosti, obzvláště státnici a umělci, si platili osobního astrologa či mága. Dobrým případem je například Dr. John Dee, kterého si vydržoval Rudolf II. Habsburský. Nicméně není to záležitost jen středověku, i v současnosti můžeme najít případy, kdy si například Ronald Reagan platil svého osobního astrologa.

  4. Neplatíme za jakési instantní duchovno, ale za čas a zkušenosti.

Jak jsem tedy již výše zmínil, platba za různé duchovní služby a konzultace jsou napříč staletími běžná a normální záležitost. Neexistuje tedy důvod, proč by tomu v současnosti v České republice mělo být jinak. Konzultace v magii, mentoring na osobní spirituální cestě, výklad horoskopu, rituály na zakázku jsou tedy služby, které je vhodné a potřebné zpoplatnit.

Platba za nehmotné produkty

Dalším problémem ovšem je, že v České republice se nedobře přijímá služba, kdy za peníze nedostanete něco hmotného, hmatatelného, co si můžete strčit do kapsy, cítit to v ruce a uložit do dolního šuplíku. Proto si lidé bez problémů koupí televizi nebo auto, ale méně rádi zaplatí poradci nebo právníkovi či konzultantovi. Pochopitelně o to horší mají situaci lidé, kteří nabízejí služby iracionálního a neuchopitelného charakteru, jimž služby v oblasti duchovna rozhodně jsou. Právník kupříkladu má alespoň výhodu, že může poskytnout například v písemné formě a nějak lépe verifikovat výsledky svých služeb, které směřují více k objektivitě než k subjektivitě, na které je založena veškerá duchovní práce.

Problematika verifikovatelnosti

U služeb tohoto typu je velmi problematická verifikace výsledků. Myslím, že v pořádku jsou konzultace, výklady či mentoring, ale složitější je například rituál na zakázku. Sám tyto věci nedělám a to ze tří důvodů:

  1. Nedokážu 100% zaručit výsledek – ve hře je příliš mnoho faktorů, které se nedají ovlivnit. Pokud bych si měl nechat zaplatit a věnovat čas na všechny faktory, tak by to bylo časově velice náročné a tím pádem velmi drahé.
  2. Mám problém s etickou stránkou věci. Jsem si jist, že bych často narážel na záležitosti, které bych nemohl dělat, protože bych s nimi měl morální problém. A to výše finanční částky nemůže ovlivnit.
  3. Spousta zakázek je prakticky nerealizovatelných.

(I)Legalita a etika

Magik profesionál by neměl hodnotit to zda to, o co je žádán, je z jeho pohledu etické, morální a konat o co byl žádán a za co byl zaplacen. Naše zákony, na rozdíl od některých afrických například, neřeší magické akty. Tedy magický útok s úmyslem zabít, ublížit je v zásadě u nás legální. Principiálně podle mne, ale není rozdíl mezi vraždou, kterou dokáže naše legislativa vyhodnotit jako vraždu a vraždou magickou, třeba právě na zakázku.

Shrnutí

  1. Platba za duchovní služby je v pořádku.
  2. Je problém s verifikací, je třeba vhodně nadefovat, co klient za své služby dostane.
  3. Rituály na zakázku mohou být problematické z pohledu osobní morálky.

40 komentářů

Nemo
Čvc 24, 2010 at 18:09

„Nedokážu 100% zaručit výsledek“ … Btw, kolik lékařů dokáže 100% zaručit, že operace nebo léčba bude bezproblémová a přinese výsledek? Nebo z bližší oblasti: SEO optimalizace… tam 100% výsledek zaručit dokážeš? 😉


 
Cody
Čvc 24, 2010 at 18:20

Ano, přesná poznámka, tam to platí podobně.


 
anonym
Čvc 24, 2010 at 22:32

Člověk v dnešní době narazí na stovky „zaručených léčitelů, magiků a duchovních“. Já osobně si myslím, že tento dar připadl hrstce vyvolených a tudíž brát peníze za služby tohoto charakteru je pro mě opravdu ne příliš etické. Brát peníze za něco, co jsem dostal zadarmo shůry, může také znamenat, že si posvětím nefunkčnost těch schopností. Aspoň já to tak vidím. Ale nežádám, aby to tito lidé dělali zadarmo, taky musí být přeci z něčeho živi. Myslím, že v pořádku je systém Dej, co uznáš za vhodné. Pro mě je tato forma pokory také určitou zárukou toho, že je člověk duchovně na úrovni a tudíž mu jeho schopnosti mohu věřit.A následně to také umím ocenit. Myslím, že tohle je také cesta, jak navrátit důvěryhodnost magii..


 
Miky
Čvc 25, 2010 at 05:55

V zásadě si nemyslím ,že nechat si zaplatit za věštbu ,rituál ,seminář apod. je špatné ,záleží ale také dost na ceně. Pokud se tyto služby stanou nedostupnými pro sociálně slabší ,pak v tom problém trochu vidím. Duchovní služba je přeci jenom něco jiného ,než prodávání meruňek ,pokud se z ní stane pouze obchod ,tak je podle mě něco špatně.


 
Putnik26
Čvc 25, 2010 at 08:47

Osobne stym nemam problem pokial clovek odrobi svoju robotu dobre. Ale v ezobiznise je to problem vacsina ludi si z takychto sluzieb spravila tazky biznis (napr. Reiky). Zhodou okolnosti ma jeden znami oslovil ci by sme nezorganizovali nejaky seminar. Ked som sa nad tym zamyslel tak netrufam si zobrat na zodpovednost partu ludi a ucit ich o ‚magii‘ na take nieco musi byt clovek pripraveny vnutorne magickou praxou a mat aj talent a nervy riesit ludi napr. na kurzoch a motivovat ich.


 
Cody
Čvc 25, 2010 at 09:41

@Miky: Proč je to špatné? Je to peci práce jako každá jiný a člověk musel léta studovat a získávat zkušenosti a nemalé náklady s tím jsou spojené.


 
LianaRe
Čvc 25, 2010 at 10:38

Osobně jsem ráda, že právní řád civilizovaných zemí neřeší otázky magických úkonů. Nelíbily by se mi ty africké, ale ani ty, které můžeš najít někde v historii kanonického práva.


 
Miky
Čvc 25, 2010 at 12:29

Cody: Neříkám že je špatné vzít za magickou službu platbu. Ten ,kdo se tím zabývá na plný úvazek ,nemá ani jinou možnost pokud chce jíst ,živit rodinu apod. Pokud ale tato práce klesne na úroveň pouhého biznisu s cílem vydělat co nejvíc ,cítím ,že se zde něco podstatného vytrácí. Také nesouhlasím s tím ,že magik profesionál nesmí hodnotit to ,o co je žádán. Daleko více bych si cenil člověka který dokáže práci odmítnout je-li proti jeho svědomí ,než člověka ,který udělá za peníze všechno.


 
Noira
Čvc 25, 2010 at 12:49

Myslím že největší úskalí je – z mých zkušeností – jak píše Cody „stanovení zakázky s klientem.“ A je to stejný problém jako u jiných služeb, klientovi musí být vysvětleno, za co platí, co dostane, co je a není reálné, nedávno se mi někdo pohoršoval nad tím, že zaplatil konkurenci mnoho tisíc za léčebné rituály a osoba nakonec stejně zemřela.

Tam nevidím problém v tom, že čarodějnice za rituál bere pár tisíc – to je adekvátní cena vzhledem k nákladnosti pomůcek, udržování chrámu atd. – ale že svolí na takovou zakázku, která vyvolá v klientovi nerealistická očekávání.

U mě to zatím vypadá tak, že magické rituály dělám jen pro vlastní studenty nebo lidi, s nimiž se velmi dobře znám a jsem s jejich situací obeznámená a proběhlo tam nějaké poradenství. Efektivní pomoc prostě vždycky vyžaduje víc času, víc práce, spolupráci ze stran klienta, lidé s bohužel myslí že jim „odčaruju“ problémy – to nelze.

Pomocí magie už jsem dokázala různé pozoruhodné věci, ale vždycky tam musí být na druhé straně spolupráce a správné duševní naladění.

V zásadě soudím, že to co Cody popisuje jsou marketingové problémy – vztah mezi kupujícím a prodejcem, definice produktu, očekávání, není to nic, co by nezpracovávaly běžné teorie v této oblasti.


 
Noira
Čvc 25, 2010 at 12:57

P.S. přemýšlela jsem o tom, a popsaný problém se týká veškerých služeb – i ta kadeřnice musí zákazníkovi vysvětlit, co je a není reálné a že neplatí za to, že „bude skvěle vypadat“, ale za to, že ona udělá, X, Y a Z.

Jak často se setkáme se zárukou výsledku? Skoro nikde. Nefér pouze je, že spoustu klasických lékařů léčí vyloženě šarlatánsky, a nikomu nevadí platit jim za to horentní sumy, nikdo po nich nechce záruky, prostě protože jsou součástí establishmentu. 15 min konzultace s právníkem = 2.000,- ale za výklad karet, kde můžeme získat stejně hodnotné rady, přijde někomu 300,- moc…

Z vlastní zkušenosti bych zdarma spoustu věcí nedělala, ani kdybych si to mohla dovolit, protože lidé, kteří neplatí, nejsou motivovaní. Člověk, který se rozhodl za služeb zaplatit věří, že dostává něco, co mu pomůže, co mu za to stojí a je daleko motivovanější z toho ten prospěch. mít. U lidí, kteří neplatí (např. za výuku) se také daleko obtížněji nastavují hranice.


 
Noira
Čvc 25, 2010 at 13:01

Miky: Odmítnout něco, co je proti tvému svědomí, bys měl v jakémkoliv zaměstnání. Když to neděláš hazarduješ s vlastní sebeúctou.

Vždycky říkám, že černí mágové jsou úzkostní lidé, kteří mají pocit, že si nemohou dovolit odmítnout zakázku, často taky z hamižnosti… neznám žádného úspěšného profi mága po světě, který by byl nakloněn tomu přijímat nekriticky zakázky na zhoubnou magii. Většina to odmítá úplně, jiní se snaží klienty odradit.


 
Sandro
Čvc 25, 2010 at 14:48

Spousta lidí dostala zhůry ovládat magii, tvořit umění, nebo navrhovat konstrukční plány pro stavbu obřích letadel. Je blbost aby si za své služby tak nenechali platit a buď pomřeli hlady, nebo šli k lopatě, kde by své nadání nevyužili a nerozvíjeli. navíc i lid by byl o jejich nadání ochuzen. Nebo se snad najde někdo, kdo by jim zajistil bydlení a stravu aby si nemuseli za své nadání nechat platit?


 
Cody
Čvc 25, 2010 at 16:47

@Miky: Tak to by myslím mělo platit u jakékoliv služby, ne?


 
Miky
Čvc 25, 2010 at 20:36

Cody: Jo ,to by rozhodně mělo.


 
Hopej
Čvc 26, 2010 at 00:11

Jsem toho názoru,že odměna mágovi určitě přísluší.Záleží však na něm,zda ji bude v daném případě vyžadovat a v jaké formě či výši.Stejně tak jako to,že může požadovanou operaci odmítnout,jelikož nejde pouze o dosažení předpokládaného výsledku a mravní principy,ale i o rizika a následky vyplývající z magické operace,které jdou na vrub mága.A to nemusí být,případ od případu, žádná selanka.Další hledisko je,zda-li je pro mága vůbec žádoucí,aby se včlenil mezi pouťové ezoteriky a hledal obživu v údivu užaslého davu na trhu nabídky a poptávky.U adepta vysoké magie bych očekával,že svého umění použije pro takovýto účel opravdu vyjímečně,jelikož svých schopností zavčas využil především k dosažení odpovídajícího a důstojného,ekonomicky nezávislého společenského postavení.V opačném případě,při vší úctě k jeho výkonům se ,chtě nechtě,sám pasuje jen do role eskamontéra ,orientovaného zejména na zisk.Ve všech eventualitách to ovšem zůstává jen jeho volba, kam se chce zařadit.


 
Cody
Čvc 26, 2010 at 20:52

@Hopej: A jedna otázka, jak si takový nepouťový mág v současné době dle tebe by měl živit?


 
Hopej
Čvc 26, 2010 at 21:43

Setkávám se s tvými příspěvky i na jiných webech,případně na tvých stránkách a je mi zřejmé,že si dost v obraze.Já osbně se nepovažuji za hodnotitele,soudce či povýšeného mudrce nad věcí a vyjádřil jsem pouze svůj názor,jak vidím mága mířícího k dokonalosti a předpokládám,že to je jeho hlavní zájem.Dílem je mi známo,že řada z těchto mágů na cestě má úspěšné civilní povolání,které jim poskytuje dostatečnou ekonomickou základnu a tím i prostor k osobnímu rozvoji,aniž by na sebe soustřeďovali pozornost okolí.Není zajisté neslušné získávat denní chléb horoskopy,magickými operacemi nebo poskytováním informací k upevňování zdraví,jak je začasté možno vidět v TV.Ti lidé očividně bohatnou,třeba jako Brázda a jiní,ale je to způsob,který je bezpečně,promyšleně a zacíleně posouvá k postavení adepta magie?Prameny říkají,že pokud nedosáhne tohoto stupně neví nic a se vší naléhavostí varují žáka před lákavou nabídkou zkoumání a používání sil.Zcela jistě se totiž ztratí v jiné formě prožívání.Záleží tudíž na každém jedinci, pro jakou formu vlastního konání se rozhodne a jak rozmělní svou drahocennou hřivnu.Stáváme se tím,co ze sebe učiníme.


 
Cody
Čvc 26, 2010 at 23:45

Tady jsme na rozcestí. Lidé co to chtějí dělat poctivě a je jim upírána právo na spravedlivé ohodnocení a šarlatáni co jim kazí pověst a bohatnou na naivitě. Těžko najít z toho cestu ven.


 
me@the.net
Čvc 26, 2010 at 23:58

ak ma byt magia pokus o posunutie seba sameho niekam dalej, o sebazdokonalenie, o utok na nebesia, ci vlamanie sa do pekla, tak akakolvek cinnost, ktoru v tomto smere vykonavam, by mala byt vnimana ako prostriedok sluziaci tomuto cielu.
akonahle vsak zacnem svoje schopnosti vyuzivat na pomoc inym, tak sa stavam remeselnikom. ten sice tiez svoju pracu postupne zlepsuje, ale robi, v principe, stale to iste a nikam sa neposuva. na druhej strane, ale ma schopnosti, ktorymi dokaze vykonat to, co nik iny. pracu, ktoru iny nezastupi. a za tuto pracu mu prinalezi odmena.
je otazne, ci je mozne tieto dve cesty zladit do upokojivo fungujuceho modelu


 
Xaltotun
Čvc 27, 2010 at 12:02

V porevolučních letech sleduji neuvěřitelný nárůst „esoteriků“ mistrů 10-70 a více směrů zároveň nejpodivnějších jmen, kteří s dalšími léčiteli, „mágy“, astrology atd. nabízejí své služby za neuvěřitelné ceny-osobně se domnívám, že 99 procent z nich nemá o moc větší „magické“ síly než zbytek populace, spíš 99.9 z nich…

Hopej-Dělat dobře magii znamená se stále rozvíjet i při jejím řemeslném provádění-to psal už Levi. Ale musíš mít dobré základy a vůli-velká část co sleduju různé www a jiné si na to jen hraje a zákazník nepozná rozdíl. Podle mne věnování se jinému byť sebelepšímu zaměstnání navíc kvůli penězům by nenahradilo možnost, že bys magicky pracoval za peníze a u toho se rozvíjel…


 
Hopej
Čvc 28, 2010 at 10:42

pro Xaltotun:znám mága – léčitele,který se věnuje léčení za odměnu i sebezdokonalování na plný úvazek.Netvrdím,že se to vylučuje s občanským povoláním,jde o to,aby si byl vědom úskalí okouzlení magickými silami.Je dost náročné abstrahovat od vystupňovaných emocí a pocitu z nabytí velké sumy peněz.Jsem toho názoru,že magicky pracovat za peníze je rutina s minimálním vlivem na rozvoj osobnosti.


 
Cody
Čvc 28, 2010 at 12:32

@Hopej: Je to pak zaměstnání, práce a ne duchovní vývoj, povětšinou. Nicméně, aby to člověk dělal dobře musí neustále na sobě pracovat. Jestli víš, co myslím.


 
Hopej
Čvc 28, 2010 at 16:00

pro Cody:pokud jsem měl možnost porozumět z diskuze s výše uvedeným léčitelem,má vlastní způsob neosobního konání,který mu umožňuje nebýt zatížen vztahem k léčitelské činnosti a působení na konkrétní osobu.
Jestli cítíš potřebu provádět magickou praxi za úhradu,tak se tomu věnuj.Ty sám jsi sobě odpovědným i soudcem,tvá rozhodnutí za tebe stejně nikdo neodstojí.
Já osobně se nepovažuji za jedince povolaného udílet rady a poučení.


 
Honour
Čvc 28, 2010 at 23:48

Největší problém je v tom že většina těch tak zvaných magů atd.. si jen na něco hraje ale přitom nevědí o magii zhola nic jen tahají z lidí peníze.Ono když se na to podíváte z i z druhé stránky tak vás zarazí proč by někdo praktikoval magii kvůli zisku peněz?Pokud tak někdo smýšlí tak podle mě magii a duchovní cestu vůbec nepochopil.Magie jako taková má vždy vést k sebevývoji či zisku vědomostí ale za účelem zbohatnutí určitě ne.Ono kdo se v dnešní době může nazývat mágy tak 1%s těch kteří to o sobě píší.Pravý mág nebude nikde vytrubvat s čím komu pomůže protože by ho to jen brzdilo.Hlavní moto by mělo být né se o magii bavit ale KONAT.Praktiky stylu útok voltem,udělání nebo něco podobnému věštění pokládám za dost nízké,magie je věda daleko větších věcí ale ty už vyžadují také daleko větší duraz na magická cvičení a vývoj trvající řadu let ale lidí kteří by chtěli takto k magii přistupovat je zatím dost málo,doufám že se to brzy změní.Děkuji.


 
Otakar
Čvc 29, 2010 at 05:01

bože, proč si někdo myslí, že za vydanou energii se neplatí…

navíc duchovní člověk na téhle planetě by měl dostávat plat už jen tak z principu že tu je 🙂 bo už to je dost velká oběť a přínos pro lidstvo
:-)))


 
Cody
Čvc 29, 2010 at 08:55

@Hopej: Chci vykonávat magickou činost tak, abych nemusel být obtěžován takovými věcmi jako paralelní zaměstnání. To je ideální stav.

@Honour: Celé jsi to nepochopil. Nejde tu o praktikování magie kvůli penězům, ale o to, proč je v pořádku si nechat za magické úkony pro jiného platit.


 
Hopej
Čvc 30, 2010 at 16:52

Není pochyb o tom,že to je stáv blížící se ideálu,svobodné povolání s nezávislou existencí.Pokud ti tvá magická praxe zajistí dostatečné množství spokojených klientů a z toho plynoucí ekonomickou soběstačnost,můžeš studovat jak šlechtic až do konce života.Jak známo,úkoly jsou olbřímí a překážky četné a přestože jsi dost mladý na to,abys to stihl,času není nazbyt.Přeji ti dostatek sil a úspěch na letu do nekonečna.Takže neváhej a skoč.


 
Cody
Srp 4, 2010 at 16:10

Provedl jsem magickou operaci. Zadarmo. Uživatel s IP adresou 90.178.199.143, URL: esotericgoldendawn.com a e-mailem: info@esotericgoldendawn.com si nepřál nebýt viděn. Již nebude. Alespoň zde na tomto blogu. Může trénovat hermetické mlčení.


 
Catalessi
Srp 16, 2010 at 11:53

Hm, doba si žádá duchovní autoritu, která by:
1) nebyla pokřivená napojením na nějakou oficiální církev (řád),
2) deformovaná byznysem
3) neopisovala jinde.
Jinak v podstatě ani nejde o to, jestli si někdo nechá zapatit či ne, když to není varianta č. 2) – tj. deformace. Volání po „čistotě“ je snahou vyvarovat se dřívějších chyb 1-3.


 
Hopej
Srp 18, 2010 at 19:34

@Catalessi:Duchovní autorita doby aspoň kontinentálního významu není ani na obzoru,ikdyž by rádi tuto roli suplovali třeba papež a jemu podobní ředitelé církví.Scénu ovládají a neurvale vytěžují rádoby supermani všech kategorií s cílem urvi co můžeš,nejlépe ještě včera,aby kořist neuchňapnul,chraň Mefisto,jiný drsný obejda volného stylu a svobodného podnikání.Duchovně vyspělí jedinci,dosahující na nejvyšší mety,se v naprosté většině nepodílejí na dění světa v němž žijí.A ani se jim nedivím,lidé i svět jsou stále stejní a nepoučitelní.Otázka,tak jak ji nastavil Cody a já ji vnímam,je orientována na denní magickou praxi a exitenčně mravní rovinu s ní spojenou.A peníze jsou součástí našeho světa,tedy i magikova,tudíž mu také náleží za provedený výkon.Trvalou otázkou v průběhu času zůstává,podle jakých kritérií tu „čistotu“ člověk poměřuje.Jazyk a slova v něm používaná, mají schopnost ohýbat jakýkoli význam.


 
Ajka.02
Srp 23, 2010 at 17:00

MÁGA poznáte podle toho, že ovládá MAGII. MÁG by se nesnížil k přijetí žádné platby za MAGII, neboť ví, jak funguje MAGIE a dále ví, že je k její fungování nutné ji učit další MÁGY do té doby, nežli všichni poznají, že to není MAGIE, ale další stádium ČLOVĚKA.


 
Cody
Srp 23, 2010 at 23:45

Ajko proč reaguješ na něco jiného než o čem je tento článek? Běž se hádat někam jinam. Díky:-)


 
martin
Zář 8, 2010 at 21:34

Moj osobny nazor je, ze za sluzby takehoto charakteru nemozno pytat financnu/materialnu kompenzaciu. Tym prakticky znizujes dany ukon na uroven materialnu, cim spominanemu ukonu uberas na vaznosti. Zaroven aj branis svojmu dalsiemu vyvoju a postupu lebo sa obmedzujes materialnym. Prosto ak chces riesit veci vo „vyssich vybraciach“ tak to ano, ale nemiesaj to s nizkymi vybraciami materaialna. Inac povedane, ak chces peniaze, rob biznis, ak mas momentalne chut na magiu, rob magiu, ale nemiesaj tieto dve veci dokopy.


 
Imagon
Říj 29, 2010 at 00:26

Ak prijmem tvoju semiotickú hru, ktorú si načrtol medzi riadkami – že je treba rozlišovať medzi platbou za samotný „duchovný produkt“ a platbou za prácu a čas toho, kto tento duchovný produkt ponúka ako možný výsledok „svojej“ konzultačnej činnosti – tak musím povedať áno, neexistuje argument, ktorý by absolútne spochybnil jednu alebo druhú názorovú stranu. Ale každý skutočný mág vie, že v tomto prípade je toto rozlišovanie násilné. Je to roztrhnutie posvätnej jednoty, o ktorú v theurgii práve ide. Ak si vedome a cielene založíš živnosť na Veľkom diele, ktoré neoddeliteľne zahŕňa aj teba samého a ešte si to zracionalizuješ týmto semiotickým podfukom, tak sám, vedome a dobrovoľne, vystupuješ z kruhu. Na druhej strane, mágovia, ktorí rovnako vedome a cielene odmietajú honorár za svoje služby, aby „svoju“ mágiu hodnotili ako skutočnejšiu, než je mágia „tých druhých“ SÚ VYHODENÍ z kruhu skôr, než tí prví. Myslím, že by to magik mal prijímať tak, ako to príde: nepýtať si nič, ak zaplatia, prijať a poďakovať, ak sa spýtajú, či „za to“ niečo chce, tak povedať, že nič (ak práve netrpí núdzou, resp. vymyslí človeku nejakú hru, ktorá by ho posunula ďalej, napríklad mu povedať, nech zaplatí „dobrým skutkom“ alebo niečo iné 🙂 Ak sa mág má stať „profesionálom“, tak len, ak mu to ponúknu atď. Ale to už je kazuistika, vygenerovaná z mojich morálnych zákonov. V každom prípade ma tento článok zaujal, pretože asi každý z nás pociťuje potrebu klásť si v súvislosti s touto činnosťou etické otázky. A bez ohľadu na výsledok, je to podľa mňa vždy lepšie ako si ich neklásť.


 
Hopej
Lis 2, 2010 at 15:46

Záleží vždy na jednotlivci,jaká rozhodnutí učiní,a to se týká i mága.Pokud má za cíl svůj duchovní rozvoj a reintegraci, nebude se zaplétat do řetězce příčin a následků be rozmyslu.Je svobodný člověk a je na něm,zda si vyžádá odměnu za požadovaný úkon,případně i formu,jakou bude uhrazena.Představy o bezplatných službách v magii vždy a za všech okolností je neopodstatněný duchovní komunizmus.Jestližě něco požadujnad rámec běžných mezilidských vztahů musím počítat s adekvátním vyrovnáním za poskytnutou ochotu.Magii nelze zaměňovat s křesťanstvím a jeho charitou.


 
jinthra
Lis 5, 2010 at 11:46

Když se platí trenérovi ve fitku, proč ne v tomto případě ? Peníze jsou médiem energie…


 
Hopej
Lis 15, 2010 at 15:34

pro jinthra:pane,setrváváte v omylu,peníze nejsou medium,nýbrž forma energie.I pro materialisty jsou zhmotnělá forma práce.


 

Napsat komentář

Copyright © 2024 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google