Občan Havel

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Recenze
22. května 2008 000 23:33

Minulý týden jsme s Abogarth a Jožkou navštivíli velice zajímavý dokumentární film o našem bývalém prezidentovi s názvem Občan Havel. Navštívili jsme režisérskou verzi, která je o 25 minut delší a šli jsme se podívat do kina Světozor.

Musím říct, že mne ten film opravdu uchvátil. Byl vtipný, upřímný a lidský a opět ukazoval neuvěřitelně otevřené zrůdnosti politiky. Václava Havla ukázal i v jeho podobě filosofické a svým způsobem nekonformní. Jeho chování bylo jak politicky i prostě obyčejně lidsky příjemně vtipné a občas mrazivě hluboké.

Jinými slovy, líbilo se mi to. Doporučuju.


31 komentářů

Darken
Kvě 23, 2008 at 12:18

Havel… to je ten pan jak sliboval ze funkci prezidenta bere se sebezaprenim a jen na jedno volebni obdobi? Ten jak uzaviral slovenske zbrojovky, protoze mirovy stat nemusi vyrabet zbrane, aby o par let pozdeji razil termin „humanitarni bombardovani“ ?


 
Nemo
Kvě 23, 2008 at 12:44

Obrovký Pokrytec.


 
Cody
Kvě 23, 2008 at 14:55

Nevím považuji ho za dobrého prezidenta. To, že prezident dělá chyb a nepopulární kroky je fakt. BTW: Tenhle příspěvek je o tom dokumentu, tak prosím pokud máte co říci, hovořte o filmu.


 
Cody
Kvě 23, 2008 at 14:56

Darkene, Václav Havel je člověk, který byl naším prezidentem několik let, takže to není nějaký pán …

Nemo, podobné výkřiky do tmy si prosím odpusť pokud je nemáš čím podložit …


 
Darken
Kvě 23, 2008 at 15:28

Cody: To ze byl nasim prezidentem nekolik let z nej dela zenu? Nebo nadcloveka?

To ze sam prohlasil ze nebude delat prezidenta vice nez jedno volebni obdobi a prozil tam skoro 15 let, to ti neprijde pokrytecke?

To ze zavrel nase zbrojovky, ale hlasite podporoval kazdou valku kterou za jeho prezidentovani USA vedli, to ti neprijde pokrytecke?

(co by asi tehdy rikal kdyby nekdo prisel s terminem humanitarni zbrane. A zkus hadat ktere staty zacali dodavat na trhy ktere jsme opustili?)

To ze si chudak Vasek mohl za tvrde totality dovolit jezdeni mercedesem, je pak jiste jen nahoda 🙂


 
Nemo
Kvě 23, 2008 at 15:28

Cody, já netuším, co víc by šlo dodat k tomu, co napsal Darken. To není nepodložený výkřik do tmy.

Lidský, upřímný? Cody, copak musíš každému skočit na špek? Podívej se na jeho názory, na jeho činy i nečiny… Obávám se, že všechno, pro co je Havel dnes obdivován, odešlo s jeho ženou Olgou.


 
Cody
Kvě 23, 2008 at 17:13

Mě se ten film líbil. A na tom asi nic nezměníte, pokud to co říkáte je pravda, rád by nějaké podklady a i v případě, že by to bylo pravda, to asi u mě nezmění představu, že byl vynikajícím prezidentem. Možná nebyl dobrý politik, možná nebyl kdo ví co. ale myslím, že jako prezident plnil svou roli dokonale. Měl jsme ho rád a mám ho rád. Myslím, že sebe hovoří to jak ho uznávali kdekoliv ve světě a jak tady ne.

Mám ho rád jako umělce, jako filosofa a jako prezidenta. Myslím, že vzhledem k jeho vězení bych mu mercedes klidně odpustil.


 
Nemo
Kvě 23, 2008 at 19:28

Cody, nepochybuji, ze se ti film líbil. Ten film nebyl dělaný pro to, aby se někomu nelibil… Nepochybuji o tom, že sám bych po tom filmu měl pocit, jaký to je ten Havel úžasný chlapík.

Ostatní: Mimochodem, z úplně jiného soudku; zase vyšla po letech Canettiho Masa a Moc, tak nakupujte, než zmizí!


 
Mob
Kvě 23, 2008 at 19:40

Na toto téma státotvůrců doporučuju Vachkovy dokumentární eseje – http://www.csfd.cz/reziser/9038-vachek-karel/
Hlavně Nový Hyperion, což asi 4 hodinová esej založená na tunách materiálu natočených před prvními volbami, na zač. 90. let. Strašná sranda, ale i ta atmosféra doby.
Koutecký točil podobné věci, ne tak monumentální… Občana Havla jsem neviděl, ale kouknu na to – Havel jako člověk, bohužel souhlasím s tím pokrytectvím a prominentním dizidentstvím, druhá věc je, že udělal Čechám jméno ve světě… to dementní narcis Klaus dělá spíš ostudu, doporučuju si někdy prolistovat jednu z jeho knih. Je to soubor referátů, jak od žáčka z gymnázia.
Btw. určitě to bude lepší než dokument Vojty Jasného „Why Havel?“ – to je opravdu k zblití – takovej vlezdoprdelnickej jednostrannej doc.
Obecně nechápu proč dávat dokument o Havlovi dnes, asi kvůli upadající popularitě? Nebo protože Koutecký umřel a materiál už nesestříhal… ale jo,je to hezký Vašek je prima kluk 🙂


 
Lithin
Kvě 24, 2008 at 09:29

Taky si nemyslím, že Havel byl tak skvělý, jak ho mají tendence ukazovat média. Ale jasně, je to jen člověk. Na ten film se taky chystám, jsem tedy ráda, že jsem si na něj mohla přečíst pozitivní názor 🙂


 
Nemo
Kvě 24, 2008 at 14:11

Eh, jsem si vzpomnel na jednu cast textu na Cybertempli….

…Cvičení adept zahájí modlitbou k Havlovi: Ó veliký Pokrytče a průměrný dramatiku atd….

🙂


 
Arpheton
Kvě 24, 2008 at 23:20

Sice ho K.H. Frank houpal za mlada na klíně, ale pořád byl lepším prezidentem, než to stvoření, které je tam v současnosti.


 
Irwiuss
Kvě 25, 2008 at 00:25

K Havlovi- Na tom, že tam prožil skoro 15 let, mi nepříjde nic pokryteckého. Lidé to chtěli, on to chtěl, tak proč ne? Nově vzniklý stát potřebuje svojí dočasnou oporu v nějakém jasném a silném vůdci-to je přirozené(viz. TGM). Proti zákoné to také nebylo. Tak jaké pokritectví?

Zrušil zbrojovky- přirozeně. Ekonomika východního bloku byla zaměřená na zbrojení. Zbrojovek prostě bylo moc. Tak jich pár zrušil. A v tom, že budou Iráčani střílet Američany škorpiony místo kalachy nevidím žádnou víhodu, spíše neopak.

Já jsem od něj slyšel spoustu skvělých politicko-filozofických postřehů, kterých není na současné politické scéně nikdo schopen. A i když je tedy pokrytec, furt je nejlepší.


 
tpm
Kvě 26, 2008 at 00:33

Ukažte mi člověka, který nedělá chyby a který je konzistentní (haha, už to slovo používám:) ) ve svých názorech. Havel byl člověk a ne superman. Vážím si ho i jako pokrytce. Nejvíc asi proto, že si troufl vnést do politiky ideály Pravdy a Lásky. A ať si říká kdo chce, co chce, postavit se za něco takového je sakra odvážné.


 
Cody
Kvě 26, 2008 at 08:51

Díky Jožko.


 
Darken
Kvě 26, 2008 at 09:38

Idealy pravdy a lasky… to krasne. Verim ze v tech humanitarnich bombach padajici na Srbska mesta urcite bylo pravdy a lasky pozehnane. Dost mozna na jeho popud museli na kazdou nakreslit srdicko.

Za co konkretne se postavil? V cem konkretne vnesl do nasich zivotu vic pravdolasky? Krome toho ze o tom neustale mluvil samozrejme.

Libi se mi jak Havel vzdy zvanil o obcanske spolecnosti jako vrcholu demokratickeho mysleni, ze obcanska angazovanost je to hlavni a nejdulezitejsi a v dobe kdy si lid dovolil vystoupit proti radaru to nazyva zbabelym cechackovstvim.

Vcera sem si vzpomel na jeden z jeho listopadovych projevu, kde obyvatele CR ujistoval, ze komuniste lzou kdyz tvrdi, ze u nas chce znovunastolit kapitalismus a ze se lide nemaji rozhodne bat snizeni zivotni urovne. 🙂


 
Cody
Kvě 26, 2008 at 10:51

Darkene ty jsi ten film viděl?


 
Nemo
Kvě 26, 2008 at 11:57

Cody, to je vskutku brilantni argumentace. Dosla mi slova.


 
Cody
Kvě 26, 2008 at 13:17

Nemo, ehm nevšiml jsem si, že bych použil nějakou argumentaci. Položil jsem otázku – nic víc, nic míň.


 
orsic
Kvě 26, 2008 at 13:44

Havel není rozený státník,je to umělec a jako umělec byl státníkem.
Bohužel v Čechách moc nebyl vidět,za to v zahraničí svítil metály.Jako člověka i prezidenta si ho vážím protože po revoluční období bylo velice těžké a to že zrušil zbrojovky je z pohledu kapitálu sice hovadina,ale jsou i jiné horizonty než kapitál.
Po revoluci byl morálním ikonou (pro některé lidi) ale státníkem jako takovým byl nevýrazný až neviditelný …
V.Klaus je spíše obraz skutečného státníka s vlastním (ať už jakýmkoliv) názorem …


 
Arpheton
Kvě 26, 2008 at 19:36

S tím Srbskem má Darken pravdu, to bylo svinstvo nejvyššího kalibru. Jak mohl jako humanista schvalovat házení bomb na školy a nemocnice, nechápu.


 
Cody
Kvě 26, 2008 at 22:30

Arpheton: Otázkou je do jaké míry mohl mít v tomhle svobodné rozhodnutí…


 
Darken
Kvě 26, 2008 at 22:52

Tak tohle je zajimavy nazor. Cody, ty mi chces rict, ze prezident CR nema pravo se svobodne rozhodnout jestli podpori nebo nepodpori bombardovani jineho statu?


 
Cody
Kvě 26, 2008 at 23:56

Upřímně, nevím, myslím, že se občas nemůže rozhodnout jako člověk, ale musí se rozhodovat jako prezident, nebo by měl…


 
Darken
Kvě 27, 2008 at 01:07

Myslis tim to same co ja? Totiz, ze to neni rozhodnuti obycejneho cloveka, ale cloveka co reprezentantuje obcany Ceske Republiky ve svete?


 
Cody
Kvě 27, 2008 at 01:43

Tak nějak to myslím …


 
Darken
Kvě 27, 2008 at 01:54

A prijde ti v poradku, ze clovek ktery ma ve svete zastupovat obcany CR se nemuze svobodne rozhodnout o tom, jestli podporit nebo odmitnout bombardovani suvereniho statu? Zvlast kdyz je to zeme ktere bychom si pro jeji podporu v cechu v modernich dejinach meli kurevsky vazit?


 
Cody
Kvě 27, 2008 at 09:33

Mě nepřijde celkově politika v pořádku, souhlasím s tím co řekl pan Dubček v roce 1968: „Politika je svinstvo“.


 
Jakub
Kvě 27, 2008 at 12:34

Havla jako prezidenta jsem měl moc rád. Na ten film se chci určitě podívat.


 
Arpheton
Kvě 27, 2008 at 17:27

No, Dubček si alespoň zachoval tvář, ale Havel ji postupně ztrácel. Nechal se vláčet jako loutka, ale s tím Srbskem se tenkrát zachovala hanebně celá vláda, když Rakousko a Švýcarsko při náletech nepovolily přelety letadel NATO přes své území, ti naši noshledi to udělali bez okolků.


 
Jan
Zář 14, 2011 at 08:49

Lidi neblázněte,

Havel je ******** jako kráva! Když opomenu zbrojovky a jak některé zrušil – milý komentátore, v kolika zbrojovkách myslíte, že jsme vyráběli tanky a transportéry? Byla na slovensku, vyráběli z nich hasičské speciáli, měli zakázky, přesto je zrušil! Tisíce lidí bez práce, stát udělal místo jiným podnikatelům a mi si můžeme koupit pandury. Dělali jsme letadla, dělali jsme všechno!

Byl s Klausem u privatizace, kde společně rozkradli majetek ve výši 2 mil kč na osobu a z těchto podniků, zlata v ČNB, majetku např. sociálistické mládeže a všech těchto institucí není nic, kromě dluhu na osobu 130.000 kč.

Je to verbež, 200 stb poradců prokazatelně, celkem 400, druhých 200 lobovali za ameriku a radili se zbrojovkama.

Je to naprosto stejná kurva jako Klaus, či Kalousek. Mímo jiné: Zeman je také hajzlík, ale víte například o tom, že Zemana přinutil jít do opozice také Havel? Zeman nechtěl, říkal, že nemá rád komunisty, ať opozici dělá nikdo jiný… Miloši, musíš ty, tam musí být někdo s koulema! A tak si Občanské Fórum, později ods vytvoří tím nejtrapnějším zúůsobem opozici a je to.

Pro padla železná opona:
Rusko už nemohlo pokračovat dál. Cestou bylo otevření hranic a infitrace dál na západ. Dlohodobá strategie se vyplácí. Doporučuji přečíst zákon o vlastizradě. V tuto chvíli je většina států EU, čechy na 100% nesoběstačné v pěstování ovoce, brambor, základních potrvin. Naše politika a politika EU udělat z většiny státu Evropy nesoběstačné státy, centralizované ve velkých městech, zničili malé lokální zemědělství a v případě konfliktu jsme obrany neschopní, protože bez jídla a vody to nejde. Vodu jsme si otrávili sami, kde si troufnete se napít z potoka?

Už prosím nepište že Havel byl dobrý prezident, každý má jen svůj denní limit zvracení.


 

Napsat komentář

Copyright © 2020 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google