Mak z hermetického šuplíku

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Magie
24. června 2009 000 23:48

Protože jsme fascinovaně hleděl na úpěnlivém lpění jistých „zájemců“ o hermetismus na slově Mak, pardon Mag (asociace s Pratchettem asi naskakují omylem), tak mě potěšil původ tohoto prapodivného jednání  hned mi to dává smysl. Sice podivný, ale dává.

Slovo mag objevuje ve starých českých překladech Peladana. A Julius Evola ve své Metyfyzice sexu navíc píše, že významný italský magik Kremmerz označoval stav aktivní extáze jako stav mag (což mu doporučil Pierrem de Lasenic při jejich setkání ve Francii), stav pasivní extáze jako stav trans (Julius Evola, Metafyzika sexu, strana 391). Teoreticky vzato mohl Kremmerz jako Martinista (byť podivný) na Peladana navazovat.

Za doplnění, zdroj a inspiraci děkuji Athanasiovi Arexovi z Horev klubu.


4 komentáře

Mob
Čvn 29, 2009 at 09:06

btw. a kolik lidí před Peladanem slovo mag používalo, skoro všichni ne 🙂 Tzn. někdy od doby, než ten termín z Persie přišel.

Můžeš to ty (nebo Arex, jestli to čte) trochu lépe specifikovat? Co vlastně Lasenic tomu Italovi doporučil? Takto to vyznívá, že slovo mag použil první Péladan, což je blbost.


 
Mob
Čvn 29, 2009 at 09:09

oprava: …od doby, „když“ ten termín přišel z Persie…


 
Catalessi
Čvn 29, 2009 at 09:17

Jj, taky jsem chtěla v lehčím kritickém duchu reagovat, jak ti Češi všem dobře radí, ale jenom ta Evropa si toho nějak neváží a hlavně to odmítá uznat! Např. Ralph Tegtmeier (25 let ve FS) hanebně popírá účast Kabeláka na učení FS, nechutně tvrdíc, že K. to sprostě opsal od Groscheho – no toto! Copak to my děláme? :-O :-))

Ad. Mob, ještě bych doplnila otázkou, kde přesně se o tomto rozhovoru Lasenica s Kremmerzem píše (zdroj?).


 
Cody
Čvn 29, 2009 at 14:01

Odkaz na zdroj jsem Vám poslal mailem, nechci to tu moc šířit, zvlášť k jeho povaze:-P


 

Napsat komentář

Copyright © 2020 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google