Knižní Matrix – Antoine Bello a jeho Falzifikátoři

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Knihy
10. listopadu 2013 000 21:56
Obálka Antoine Bello - Falzifikátoři

Antoine Bello – Falzifikátoři

Představte si, že by existovala tajná společnost, která by dokázala měnit svět. Ne magií, ne penězi a ne korupcí. Tím, že mění kousek po kousku zdroje informací. Drobnými falzifikacemi. Tu změníme akademický dokument, tu vytvoříme tiskovou zprávu a uložíme ji do archívů nebo vytvoříme fiktivní osobu a přiřadíme jí dříve vytvořené spisy. Připomíná vám to něco? Ne, není řeč o NSA, ale o KFR  – tajné organizaci kolem které se točí příběh Islanďana Sliva v knize Antoina Bello pod názvem Falzifikátoři.

Kniha má strhující začátek, který vás chytne a nepustí. Začátky Sliva ve firmě, seznamování s KFR a jeho ambice, díky kterým má nejlepší první spis a seznamuje se svými kolegy. Poté ale jakoby kniha ztrácela dech, utápí se v suchopárném popisování jednotlivých falzifikací a samolibém Slivově vymýšlení nových scénářů falzifikaci v Jižní Americe. Co platí ovšem do té doby, než se stane něco, co čtenáře i hlavního hrdinu Sliva dost vykolejí. Pýcha předchází pád a Sliv dopadá dost tvrdě. Je to zlom, který nečekáte. Podobně jako nečekáte většinu zvratů ve Hře o trůny. Dobrá zpráva je, že Sliv, narozdíl od většiny postav ve Hře o trůny, neumře. Sledujeme dál jeho fascinující příběh, který nás vede nejedním překvapením až na mrazivou Sibiř. Největším překvapením, které mě fakt naštvalo, je poslední věta celé knihy. Pokračování příště.

Knížka je psaná v prvé osobě, což celému paranoidnímu pozadí dodá lidský rozměr. Slivovi fandíte a jeho namyšlenou mentorku Thorsenovou nesnášíte, i když musí být sakra sexy. Jak už jsem zmínil, místy Bello zcela zbytečně zabíhá do přílišných detailů, takže mne místy tyto popisy nudily. Ale ne natolik, abych s chutí nepokračoval a nenechal se strhnout dalšími nečekanými zápletkami.

Kniha je moc příjemná s absencí jakýchkoliv drsných scén. V podstatě celý děj se obejde bez jediné mrtvoly, ale dramatických stránkám se Bello nevyhýbá. Rozhodně bych ji doporučil každému, koho baví hry na pozadí, sympatické manipulace a záhadné organizace, které hýbou celým světem.

A vlastně … není to možné? Že realita je trochu jiná než je nám ukazováno? Nejsou v pozadí nějací falzifikátoři, kteří nám ukazují jen to, co máme vidět?


Napsat komentář

Copyright © 2020 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google