Germáni v Čechách: Kapitola V. – Adrian Dragonari

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Informace, Magie
18. září 2007 000 17:07

Po nějaké odmlce přichází další část mého seriálu a s ním i člověk, kterého si velice vážím, se kterým jsem prožil jeden úžasný rituál, inspirovaný severskou mytologií, člověk který mě svým přirozeným, spontáním a lidským přístupem velice oslovil. Adrian je krom jiných věci členem Vlčího klanu a jedním z prvních lidí, kteří s tzv. „germánstvím“ u nás začínali. A tak mu milerád předám slovo.

 

Adrian Dragonari

  1. Co si představujete pod pojmem pohanství?
    Víra a život v sepjetí s přírodními cykly, zákony, rovnováha. Jsi jen malou, postradatelnou součástí obrovského celku – vesmírného stromu. Ale měl by ses pokusit žít tak, abys na konci cesty měl právo pokračovat dál, do jiných světů.

  2. Jakým způsobem „praktikujete“ pohanství?
    Myslíš každodenní rituály, úlitby domácím skřítkům, velké svátky a oslavy měsíce? To je jen ta viditelná část kdy komunikuješ s Božstvy. Ale taky žít jako pohan, snažit se konat podle kodexu devatera a vše co děláš brát jako součást cesty, ať už zrovna vede nočním lesem nebo uměle nasvíceným labyrintem z betonu. S Lindou jsme byli zakladatelé Vlčího kultu. Nba tom pak vzniklo i společenství Brothrjus Wulfe (Bratrstvo Vlků). Je to mnohem starší záležitost, vedoucí k počátkům lidské civilizace. Vyskytoval se všude kde docházelo ke kontaktu lidí a vlků. Z Germánské tradice pak zůstal především ten vnější háv. Názvosloví, terminologie, runy a tak. Etnicita pro mne už nemá v současnosti závažnější význam. Je to hodně inspirováno přírodními pochody. Šamanismus, práce s živými zvířaty, neustálé zvyšování dovedností, posouvání hranic vlastní odolnosti. Virtuální a salonní magikové naše řady tedy pravděpodobně rozšiřovat nebudou. Například známá britská spisovatelka a pohanská kněžka Freya Aswyn nás přirovnala spíš k SeveroAmerickým indiánům. Neděláme žádnou mrtvou „living history“ ač vizuální stránka je obzvlášť při velkých svátcích, také důležitá. Mám na mysli ty společnosti které se zasekly na Vikinzích nebo Slovanech přesně daného období a teď ani krok stranou, dopředu či zpět. Žádný vývoj, žádná inspirace neřku li vlastní vize. Tam forma jasně vítězí nad obsahem. Taky jsme tím prošly a nejde to.

  3. Co si myslíte o pohanství v ČR?
    Byl jsem u zrodu jedné z jeho větví. Určitě by to mohlo jít nahoru daleko rychleji. Teoreticky. Jenom že tady máš problém, že téměř každý považuje sám sebe za jedinečnou autoritu a často, troufám si říci přímo za Božstvo. Pohanství není cestou sólových hráčů. Je to a vždy v minulosti i byla cesta svazků, společenství, komunit. Sám nejsi nic a pojdeš, pak li, že nenajdeš svou smečku. To platilo dříve a možná zase jednou….až vypnou proud. Dnes navíc máme všichni spoustu vědomostí a obrovský rozhled. To nás v určitém ohledu i brzdí. Bojíme se sebe navzájem, bojíme se uznat svou nedokonalost, přijít o svou originalitu, dát své schopnosti k dispozici většímu celku či myšlence a učit se od druhých. Prohlásit se Starověrcem a žít jako vyznavač Starých obyčejů může být často propastný rozdíl. Možná bychom měly víc přemýšlet o tom proč ti 1000 let před námi dělali věci, které nám nejsou vždy zcela příjemné a zřejmé, než si říkat že jsme už chytřejší a proto nemusíme. A pak jsou tady kulty jako Wicca nebo na opačném konci spektra Satanismus které vzali do svého učení z pohanství ty stravitelnější časti, takže jsou mentalitě současného člověka daleko blíž. Na druhou stranu nikdy z krátkou vyjímkou Litvy 14.století neexistoval centrální sjednocený kult. A snad je to i dobře, asi by to pak nebylo tak barevné.

  4. Jak nahlížíte na společnost Heathen Hearts?
    A: Kus mé minulosti, byl jsem asi 3 roky členem. Pak to ale šlo jinam, nebo jsem možná já šel jinam.. Jsem rád, že existuje alternativa k naší cestě. Vlčí kult není pro každého a nikdy se asi nestane velkým společenstvím. Heathen Hearts má přece jen širší záběr. I když bych si dokázal představit ještě další takové společenství. Přece jen některé aspekty HHFB jsou pro mnohé těžko přijatelné.

  5. Co si myslíte u ultranacionalistických tendencích a xenofóbních myšlenkách v germánské komunitě? Soukromý názor můžeš mít jakýkoliv pak li, že s ním příliš neotravuješ okolí. Důležité jsou skutky. Znal jsem skvělé lidi kteří byli neonacisté, komunisté, anarchisté nebo třeba katoličtí kněží. A naopak i řadu lidí k nimž bych se zády neobrátil ač bych s nimi měl být dle přesvědčení teoreticky na jedné lodi. Já jsem kupříkladu podle jedné knihy napsané dvěma německými studenty zjistil , že jsem ekofašista neb nestavím sociální hledisko a potřeby člověka nad zájmy přírody. No je to tak a co s tím mám dělat? Změnit svůj život protože kdosi chytrý vymyslel nálepku která zrovna nelichotí?

  6. Jak by jste se sami sebe definovali?
    Vyznavač vlčího kultu

  7. Jak dlouho se v této „víře“ nebo jinak řečeno „tradici“ pohybuješ?
    16 let. Tak nějak to bude. Ale není to nic příjemného být první. Roky hledání a slepých chodníků, před tím i potom. Víš co bych dal v počátcích za nějakého toho „učitele“?

  8. Co tě k tomu přivedlo? A proč zrovna germánství?
    Vždyť já jsem se tomu v počátcích zoufale bránil. To jsou ty hloupé předsudky z nevědomosti: „Tohle nechci, to nemůžu být já. Nějaký fašoun to tak“. Jenomže člověk není tím kdo by o tom mohl rozhodovat. Možnost volby má obvykle ano nebo ne. Když ne tak se z toho pravděpodobně zblázníš nebo budeš trpět po desetiletích výčitkami nad zmařenou šancí. Když ano, možná tě čeká hodně dobrodružný život, což bylo u Vikingů něco jako přání toho nejhoršího. Tady vidíš , že misionářská činnost ze strany Starověrců nepřichází v úvahu. Když to vezmu i z toho neosobního pohledu, tak ta víra tady už kdysi byla. Je to v půdě, vodě kamenech. Země si to pamatuje. Země se kterou jsme spjatí krví a třeba i tím , že v ní spočívají kosti předků. Patříme sem. Ty božstva na to čekají a chtějí být uctívána. Stejně tak můžeš vzývat Slovanské duchovno, kde je rozdíl minimální. Snad jen použiješ jiný jazyk a terminologii. Trochu mi tam ale vadí ten jejich dnešní vypjatý Panslavismus. Germánský systém je starší celistvější a řekl bych i nejsvobodnější, protože nejlépe vstřebával obohacující vlivy zvenčí. Z Keltů toho moc nezůstalo a to co se zde prezentuje je v drtivé převaze záležitost NewAge, nebo ubohé, nedůstojné torzo v podání vyznavačů living history.

  9. Jaký vidíš významový rozdíl mezi slovy Ásatrů a germánské pohanství?
    Asátrů je víra v rod Ásů. Germánské pohanství je všeobecnější. Ale taky není nejpřesnější. Etnicita v náboženství byla vždy tak trochu na písečných základech. Většina kmenů se nazývala ve svém jazyce slovem Lidé a nepřítel byli všichni kolem , jedno ke kterému božstvu se obraceli. Rádi používáme pojem „Starý obyčej“, Fruma Sidus, Forn Sidr. Je to naše cesta. Teď a tady.

  10. Praktikuješ germánství teoreticky nebo prakticky?
    Teoretický pohan musí být asi hodně smutnou bytostí. Tohle se musí prožít.

  11. Pracuješ ve skupině? Pokud ano tak v jaké? Pořádáte rituály? Pokud ano v jaké formě, uctívání na základě přírodního koloběhu, oběti, uctívání archetypů, invokace, evokace ……… atp.?
    Jsem příslušníkem společenství Brothrjus Wulfe (Bratrstvo vlků). Další aktivitou je projekt Haljaruna což je taková viditelnější část. Společnost zabývající se odkazem umírajícího světa. Je to trochu i hudba, divadlo, tanec, výcvik v boji, práce se zvířaty, výroba různých souvisejících předmětů a taky magie. Jestli to je historie tak pseudo. Spíše je to náš pohled do krajiny pověstí a mýtů. Pořádáme všech 8 svátků kola roku. Někdy jsou komornější oslavy a j
    indy jde o složitá sakrální dramata. Některé jsou v rámci větších oslav i veřejně přístupné. Naopak rituály měsíčních cyklů jsou přístupné pouze vyznavačům kultu. Oběti jsou samozřejmostí. S vyjímkou některých cvičení a občas i účelových obřadů se většina ceremonií odehrává ve volné přírodě. Uctíváme božstva Vlčího kultu. Jejich podoby mohou být jak zvířecí tak lidské. Nad podstatou vzývaných bytostí raději moc nepsychologizujeme. Psychologie krade víru.

  12. Co pro tebe znamená Heathen Hearts?
    Před léty jsem byl její ne zrovna nevýraznou součástí a dodnes nese řadu prvků stvořených z mých myšlenek. Časem to ale s příchodem řady nových lidí začalo nabírat směr který mi tak docela nevyhovoval. Takže jsem začal razit vlastní cestu – tu kterou jdu dodnes, která narazila na odpor téměř celé Heathen Hearts. Dodnes jsem ty důvody zcela nepochopil, ale v tom ovzduší které tam tenkrát panovalo už nebylo možné nadále setrvávat. Víš ve věci víry můžeš těžko poslouchat něčí příkazy, a zvláště když jsou to lidé které jsi do toho kdysi sám přivedl. S některými z Heathen jsem dodnes v kontaktu ač pokud vím ještě donedávna to byl styk obecně zapovězený.

  13. Co si myslíš o nacionalistických až nacistických a xenofobních či rasistických narážkách různých lidí v germánské komunitě, které se dají najít na fóru Asátrů? Jak to patří ke germánství? Proč se říká, že Germáni jsou skinheadi a fašisti? Můžeš to nějak vyvrátit/vysvětlit (to bych byl rádJ)?
    Tohle co řeknu se asi bude líbit málokomu. Když jsme tady s Germánskou tradicí začínali, tak jsme všichni nosily krátké vlasy a takové ty vysoké boty obšité žlutou nití. Tak to zkrátka bylo a odsud to vzešlo. Bylo nás dost málo a jedním z našich cílů bylo se zbavit toho civilizačního nánosu politických tendencí. Zkrátka opustit staré návyky a vytvořit si vlastní nezávyslou subkulturu postavenou čistě na víře. Když máš víru, a zvláště takovou která je postavená na přírodních zákonech, tak už nepotřebuješ k životu žádnou další lidmi vytvořenou ideologii. Víra jako přívěsek ideologie je urážkou Bohů. Tohle jsem razil v počátcích i dnes. Pravda, mám občas pocit , že se ten vývoj někde vrací obloukem zpět. Na druhou stranu se propírají vždy jen radikální tendence. Když bude Pohan členem strany Zelených nebo ODS tak to nikoho zajímat nebude. Přitom každý názor má někde zuřivou opozici. Slovany svého času obviňovali ze sympatií s Ruskem a tedy automaticky i s Komunisty. Ten náš vysněný svět je natolik divoký a nebezpečný, že z něj nikdy nemůžeš vyváznout živý. A pokud po něm i tak dokážeme toužit, stanou se sebedestruktivnějši filozofie nezajímavými ve vidinách časů příštích. Do fóra na Asatru.cz jsem se nikdy nezapojil, protože mi vadí něco trochu jiného. Lidé na síti mají obecně v komunikaci daleko nižší úroveň než li na živo, takže se tomu raději vyhýbám.

  14. Kdyby jsi měl jmenovat 3 osobnosti, kterých si Vážíš v germánství v ČR, koho by jsi jmenoval?
    Wilmar Wolf, Darken, Linda Ileana

  15. Máš zkušenosti s germánstvím i mimo ČR?
    Nějaké kontakty mám ale mám li být upřimný, tak z toho co jsem poznal ta úroveň venku je přes náskok několika desetiletí dost podivná. Ale to se týká i duchovna jako celku. Protože se v této oblasti pohybuji i profesně tak mohu říci, že průměrná profesionální čarodějnice na západ od našich hranic má znalosti na úrovni průměrného českého člověka který má esoterické nauky jako zálibu. A tak je to se vším.Čím to je nedokážu popsat. Naopak jsou venku schopni se sdružovat a organizovat. Třeba Britové v tomto mají obrovskou tradici. To u nás naprosto nefunguje.

  16. Jaký máš názor na Wiccu a eventuelně lidi co se k ní hlásí?
    Někdy je blíž pohanství než některé tradiční pohanské skupiny. Jindy naopak. Záleží na každé skupině. Je mi ale vzdálená její etika. Je blíž současnému člověku, ale o to víc se vzdaluje skutečným hodnotám těch kteří tady byli před námi. Jenomže já jsem asi zaujatý. Tady to dělá Zahrada a myslím, že víc než dobře.

  17. Jaký máš názor na tradiční magii a hermetismus a eventuelně lidi co se k ní hlásí? Co si myslíš o moderních směrech jako je neopohanství, chaosmagie nebo urban šamanismus?
    Nedělám modernu a jsem docela ortodoxní. To ale neznamená, že by vyznavač Vlčího kultu nemohl existovat ve městě. Snad jen bude o něco víc nevyzpytatelný pro své okolí. Uznávám lidi vyznávající jakýkoliv směr, pokud jsou oni schopni téhož. Vidím v tom velkou moudrost a schopnost být svobodný. Avšak obzvláště vyznavači hermetismu s tím zřejmě mají v kontaktu s pohany často problém. Berou je jako ty méně schopné a pohlížejí na nás často se špatně ukrývaným despektem. Stohy nastudovaných knih ale nemusí mít ve světě Starých obyčejů naprosto žádný význam. Dobrý šaman může být i negramotný. Je to jiný svět. To je třeba pochopit. Zajímavé je, že většina známých postav pohanství ve světě kdysi praktikovala hermetismus nebo chaosmagii. Vidím v tom návrat ke kořenům a tomu co je opravdu důležité. Pohanství není experimentování s magií, ale způsob života.

  18. Jak staré je novodobé germánství v ČR?
    Začali jsme něco organizovat někdy v letech 1996-98. Dříve to byli jednotlivci. Základem byli aktivity 5 postav. Haakon, Tom, Managarm, GreenMan, a já. Dva už někam zmizeli v propastech času. První tady byli Fraternitas Ulfar a Heathen Hearts. Já jsem byl spoluzakladatelem těch prvních.

  19. Jaké zdroje by jsi doporučil při studie germánství?
    D
    íla Barreta a Claudea Lecouteuxe, Edreda Thorsona, Freyi Aswynn, S. McNallena, N. Pennicka, Voenixe.

  20. Existuje v germánském pohanství nějaká hiearchie? Co klany?
    Jak to komu vyhovuje, někdy existují klany, někdy s vůdcem jindy kruhy starších. Vlčí kult má vůdce.

  21. Nešlo přehlédnout jisté silné nevraživosti germánské komunity vůči Zahradovi či Adrianu a Lindě Dragonari, můžeš se k celé kauze vyjádřit? Proč to vzniklo a proč ty nepřátelské postoje?
    Něco jsem už nadhodil, ale pořádně se to asi sám nikdy nedozvím. Určitě v tom byli nějaké mocenské boje a uražená ega na všech stranách.Ten hustý vzduch se tam vytvářel více než rok. Onehdá jsem myslel , že rozchod to vyřeší, avšak stal se pravý opak. To je mi dodnes záhadou. Před časem jsem se sešel s vůdcem Heathen Hearts a vypadalo to, že žádný problém nikdy nebyl . Tak vážně nevím. Ale možná jsi si na síti všimnul, že ta nevraživost si vystačila roky bez jediné odezvy nás tvůrců všeho zla. Nemálo se na tom podepsaly i lidé kteří přišly až dlouho po té a vlastně jsme je neznaly. Jedno ale vím jistě. Těžce snáším když se někdo chová k ženám jako ke druhořadým bytostem. Ženy beru jako rovnocenné a tak by to mělo mezi pohany dle mého i být. Možná i to je jeden z důvodů proč nejsem monoteista.

  22. Myslíš že germánství je v současné době obecně použitelné?
    V současném společenském systému jen s velkými obtížemi, ale překonávání překážek a protivenství je to co Bohové rádi vidí. Oni se rádi baví na náš účet.

  23. Je germánství náboženství?
    Ano.

  24. Je pro tebe germánství smyslem života?
    Je to cesta i způsob života.

  25. Které Bohy či postavy germánské mytologie jsi si oblíbil nejvíce (eventuélně kterou ságu)?
    Skadi, Uller, Ufarwulfs neboli F
    enrir.

  26. Existují kapely které máš rád a produkují hudbu, která se dá nazývat germánskou v pohanském slova smyslu?
    Doufám že nečekáš , že napíšu řadu pravých, norských, kovových skupin. Mám raději autenticitu od srdce než pózu. U mne už desetiletí vede Andrea Nebel Haugen: Hagallaz Runadance, Nebelhexe. Jinak poslouchám i spoustu další hudby kde nacházím inspiraci. Asi nejvíc folk a klasický gothic rock a středověkou hudbu.


3 komentáře

Wu
Zář 19, 2007 at 10:05

Velmi zajímavý a podnětný rozhovor, díky.


 
Serpent Mandala
Kvě 14, 2008 at 20:41

Děkuji za další krok k poučení:-)


 
Jaroslav Švandrlík
Čvc 20, 2013 at 08:49

Jeden z neinspirativnějších rozhovorů, mnoho zajímavých myšlenek a názorů. Díky. Yarwik


 

Napsat komentář

Copyright © 2024 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google