Germáni v Čechách: Kapitola III. – LINDA ILEANA DRAGONARI

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Informace, Magie
24. srpna 2007 000 14:38

Linda Dragonari
Do dalšího pokračování našeho seriálu vstupuje tímto rozhovorem naposledy a poprvé žena. Linda Ileana Dragonari, poznal jsem ji před 3/4 rokem ve Vlčím doupěti společně s Adrianem Dragonari. Oba pro mě představují velké osobnosti a proto v tuto chvíli s úctou předávám Lindě slovo:

Linda Ileana Dragonari(28 let)

 • Co si představuješ pod pojmem pohanství?
  Praxe předkřesťanských kultur polyteismu.
 • Jakým způsobem „praktikuješ“ pohanství?
  Je to životní cesta. Není to jen o osmi hlavních svátcích.Je to o celkovém přístupu k životu. O realisaci ethického devatera v každodenním životě a o rozvíjení osobní spirituality.
 • Co si myslíš o pohanství v ČR?
  Česká pohanská scéna je hodně roztříštěná, volná, lidé se nejsou schopni se dohodnout, je zde značné množství pozérů a lidí, kteří berou pohanství jen jako jakýsi módní doplněk. Na druhou stranu jsou zde i lidé seriozně duchovně praktikující, kterých si velice vážím, jen je škoda, že i mezi nimi se objevuje zbytečná řevnivost.
 • Jak nahlížíš na společnost Heathen Hearts?
  Nerada bych hodnotila tuto společnost jako celek. Myslím si, že tam jsou lidé upřímně praktikující Starý Obyčej, stejně tak jako hodně výše zmiňovaných pozérů, nemajících o nějakém duchovnu ani potuchu a pod záminkou spiritiální praxe realizují úplně něco jiného…
 • Co si myslíte u ultranacionalistických tendencích a xenofóbních myšlenkách v germánské komunitě?
  Osobně se domnívám že politická orientace, stejně tak jako orientace sexuální, je soukromou věcí každého jednotlivce. Pro mě je důležité, jestli dotyčný jedinec vskutku duchovně praktikující. Znám upřímné vyznavače Starého Obyčeje, napříč ideologickým a politickým spektrem, stejně tak jako i ty jež se o politiku nezajímají vůbec.Smutné ovšem je když někdo používá pláštík víry pro zahalení ideologií, které s onou vírou nemají nic společného. To však zdaleka není jen problém germánské komunity ale i takzvaných etablovaných církví.
 • jak by jsi sama sebe definovala?
  Čarodějnice, starobylého předkřesťanského kultu
 • Jak dlouho se v této „víře“ nebo jinak řečeno „tradici“ pohybuješ?
  8 let v tomto kultu
 • Co tě k tomu přivedlo? A proč zrovna germánství?
  Prostě si mě to našlo samo. V germánské tradici, tedy pravda v jejím takzvaně temnějším aspektu jsem nalezla konečně konkrétní pojmenování pro to, co jsem již leta před tím sama intuitivně praktikovala.
  A proč ne něco jiného? Proč ne třeba Wicca nebo Slovanské pohanství?
  Nesedí mi wiccan rede a na můj vkus až přílišná synkreze.Nehledě na to, že mi celkově přijde poněkud nerealisticky pozitivně přesvětlená. Má filosofie je zkrátka filosofií predátora.
 • Jaký vidíš významový rozdíl mezi slovy Ásatrů a germánské pohanství?
  Asátrů je víra, uctívání Ásů. Germánské pohanství je všeobecnější. A taky je to zavádějící pojem, tohle není vůbec vázaný na nějaký národ. Rádi používáme nejpřesnější pojem „Starý obyčej“. On vlastně neexistuje přesný souhrnný pojem.
 • Praktikuješ germánství teoreticky nebo prakticky?
  Ryze prakticky-
 • Pracuješ ve skupině? Pokud ano tak v jaké? Pořádáte rituály? Pokud ano v jaké formě, uctívání na základě přírodního koloběhu, oběti, uctívání archetypů, invokace, evokace ……… atp.?
  Praktikuji ve společenství „Bratrstvo vlků“, okolo kterého se aktivněji pohybuje okolo 20 lidí, ale jádro je asi tak do 10 lidí. Naše praxe je vázaná na přírodní cykly. Navíc ještě rozvíjím individuální magickou praxi.
 • Co pro tebe znamená Heathen Hearts?
  Skupina lidí snažící se zajímat o germánské pohanství, ale v současnosti už nevím. Přerušila jsem s nimi kontakt. Byly tam dost zjevné missogynní tendence.
 • Co si myslíš o nacionalistických až nacistických a xenofobních či rasistických narážkách různých lidí v germánské komunitě, které se dají najít na fóru Asátrů? Jak to patří ke germánství? Proč se říká, že Germáni jsou skinheadi a fašisti? Můžeš to nějak vyvrátit/vysvětlit (to bych byl rád J)?
  Politika a víra jsou dvě různé věci. Mezi germámy mohou být fašisté stejně jako komunisté, či voliči ČSSD. Problém však je když někdo své osobní politické názory presentuje jako součást náboženského vyznání, či je zveřejňuje na fóru, věnovanému duchovnu. Na výše zmiňované fórum po jistých zkušenostech nechodím, domnívám se, že je to ten typ fóra kam většina lidí nevstupuje za účelem sdílení spirituálních zkušeností, nýbrž za účely zcela odlišnými a profánnějšími….
 • Kdyby jsi měl jmenovat 3 osobnosti, kterých si Vážíš v germánství v ČR, koho by jsi jmenoval?
  Kromě těch od nás z klanu , by to byli ještě Darken, Jard a pohanský umělec Fíba. A je mi jedno jak oni nahlíží na mne.
 • Máš zkušenosti s germánstvím i mimo ČR?
  Měla jsem nějaké kontakty s Freyou Aswynn a dalšími lidmi ze světové scény Severní tradice. Neděláme si iluze, že by na tom venku byli lépe. Jsem v tomhle dost skeptická.
 • Jaký máš názor na Wiccu a eventuelně lidi co se k ní hlásí?
  Mě sice nesedí, ale vážím si Zahrady a několika dalších lidí,které znám a kteří Wiccu praktikují .Na druhou stranu znám i pár k Wicce se hlásících, z jejichž názorů a takzvané magické praxe chytám doslova osypky.Občas mi to přijde jak feministická forma křesťanství.
 • Jaký máš názor na tradiční magii a hermetismus a eventuelně lidi co se k ní hlásí? Co si myslíš o moderních směrech jako je neopohanství, chaosmagie nebo urban šamanismus?
  Tradiční magie a hermetismus jsou sice zajímavá odvětví, leč s mou duchovní praxí , díky svým paradigmatům , ve většině případů neslučitelná. Co se moderních směrů týče , tam musím v pravdě přiznat, nacházím leckdy značnou inspiraci. Ohledně lidí se mohu vyjádřit snad tak, že stejně jako ve Wicce, tradičním pohanství a všude jinde i zde jsem nalezla osoby, kterých si velice vážím, jako i osoby, jimiž hluboce opovrhuji.
 • Jak staré je novodobé germánství v ČR?
  To by ti asi nejlíp odpověděl Adrian, ten tady byl na začátku..
 • Existuje v germánském pohanství nějaká hiearchie? Co klany?
  Tradičně tomu tak bylo. Klany by asi dnes měly být něco jako rodiny, když ty pokrevní už příliš nefungují. .
 • Nešlo přehlédnout jisté silné nevraživosti germánské komunity vůči Zahradovi či Adrianu a Lindě Dragonari, můžeš se k celé kauze vyjádřit? Proč to vzniklo a proč ty nepřátelské postoje?
  Je to mrtvé a nerada bych to znovu otevírala, ale musím říci, že přes oficiální argumentaci se jednalo, o záležitosti v rovině zcela osobní nikoli věroučné. Jen mě mrzí, že tuto nevraživost převzaly i osoby, které mě ani Adriana ni Zahradu osobně nikdy neviděly a nechaly se tupě indoktrinovat.
 • Myslíš že germánství je v současné době obecně použitelné?
  Určitě, jen se nesmí chytit do pasti pouhého historického rekontrukcionalismu.
 • Je germánství náboženství?
  Ten název Germánství mi zní podivně. Ale ano je to náboženství, jen možná víc prostupuje do běžného života než je dnes pro nějakou víru obvyklé.
 • Je pro tebe germánství smyslem života?
  Je to má duchovní cesta. Ale nenazývala bych jí Germánstvím, nýbrž cestou Starých obyčejů.
 • Které Bohy či postavy germánské mytologie jsi si oblíbila nejvíce (eventuélně kterou ságu)?
  Tři sourozence: vlk Fenris, bohyně Hell a had Midgardsorm. Na těchto třech pro mne stojí a padá mnohé.
 • Existují kapely které máš rád a produkují hudbu, která se dá nazývat germánskou v pohanském slova smyslu?
  Poslouchám toho spoustu a nemám nějak vyhraněný vkus.Znám řadu skupin s germánským nátěrem, ale až na vyjímky (Nebelhexe), my přijdou nevěrohodné, nebo poslechově nestravitelné. Na druhou stranu nacházím spoustu inspirace u skupin které s tím kolikrát ani nejsou propojené. Sama se spolupodílím na tvorbě písní které pak hrajeme a zpíváme při rituálech. Ale to je prvořadě záležitost pocitů, než jakékoliv umění.

3 komentáře

orsic
Srp 24, 2007 at 23:42

…a černé slunce rulezz ..to je totiž ultra-germánská věc !!!
je totiž ČERNÉ ! to je ta barva !


 
Nidhogg
Zář 18, 2008 at 12:59

a atk to má být….


 
Anton Smatanik
Čvc 10, 2010 at 23:58

kto z vas carodejov a magicov ma prvy uspesne preklaje s jasne viditelnymi a overitelnymi vysledkami tomu poslem na ucet cele svoje jmneni:)


 

Napsat komentář

Copyright © 2020 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google