Gebirgehund? Realita nebo fikce?

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Informace
17. března 2010 000 11:13

Před časem jsem narazil na tento podivný název s dotazem, zda o tom něco vím a zda se tomu dá věřit. Upřímně do té doby jsem o něm nevěděl, tak jsem začal pátrat. Na první co jsme narazil je česká stránka o Gebirgehundovi, kde se mimo jiné píše:

Historií lidstva se táhne krvavá stopa tohoto hrozivého monstra. Mnozí říkají, že Gebirgehund je výmysl, ale již od 11. století se dají ve staroněmeckých kronikách dohledat zmínky o jeho existenci. V roce 1238 měl Gebirgehund zdecimovat desítky obyvatel osady Alpensdorf.

Gebirgehund je popisován jako čtyřnohá černá nestvůra s chapadlem místo ocasu. Jeho drápy jsou plné jedu. Oběti, které požírá zaživa, si přidržuje přísavkami na ocasu.

Jediné známé vyobrazení příšery zvané Gebirgehund je datováno do roku 1392, kdy se objevilo v zápiscích kronikáře Wiganda z Marburgu. Bohužel pergamen, na kterém se malba nacházela, byl v průběhu historie znehodnocen. Až v roce 1992 se restaurátorům podařilo objevit fragmenty původního nákresu:

  Přesně na toto téma se v diskusích objevují i velmi kritické názory:

Rushwolf [10.02.2010] – Rushwolf@seznam.cz – http://www.haljaruna.com

No, upřímně… ten odkaz (http://gebirgehund.ezin.cz/) ani celá ta pověst mi moc věrohodná nepřijde… zaprvé už jen díky tomu, že jsem jí nikdy neslyšel (což není hlavní důvod) a to se tématem vlkodlaků dlouho zajímám a ani německy psané stránky či google nic takového v podstatě nezná. Krom toho patetická poznámka o smrti autorky článku sama o sobě mě v nevěrohodnosti celku utvrzuje. Myslím že tohle s vlkodlaky moc společného nemá… maximálně tak s lidovou tvořivostí, nebo nějakou úplně jinou bytostí;-)

Mohu potvrdit (což si můžete ověřit), že Google na výše zmíněné klíčové slovo nezobrazuje zrovna výsledky, které by nám pomohly. Podíval jsem se tedy na to, co jsou ověřitelná fakta. V článku jediná zásadní informace je jméno Wigand z Marburgu. Zde narazíme na další nesrovnalost. Tedy, Wigand z Marburgu opravdu existoval, ale byl to botanik žijící v 19. století. Celým jménem Julius Wilhelm Albert Wigand (* 21. 4. 1821 – 22.10.1886). Což je sice v konfliktu s datem 1392, ale dávalo by smysl, pokud při svých botanických výzkumech mohl narazit na podivné tvory žijící v neprozkoumaných místech Alp.

Při dalším pátrání jsem narazil na další svědectví od Reného Nekudy:

Jeden očitý svědek Gebirgehunda byl po děsivém zážitku převezen na psychiatrii. Tam za několik dní záhadně skonal – oficiální verze je sebevražda oběšením, ale podle dochovaných informací je z polohy jeho těla jasné, že se rozhodně nemohl zabít sám. Před odvozem do sanatoria Hans Gruber řekl:

Měl bych považovat za štěstí, že jsem přežil, avšak není tomu tak. Se svou dcerou Helgou jsme byli na cestě z kostela domů, šli jsme zkratkou přes les. Před mýma očima vyskočila ta příšera zpoza křoví a Helgu omotala slizkým chapadlem. Abych si zachránil holý život, odlákal jsem to odhozením svého klobouku s kančí štětinou a utíkal – kdyby ta bezbožná zrůda neměla ve spárech ubohou Helgu, zcela jistě bych zemřel v bolestech, jaké si lidská mysl nedokáže představit. Dodnes se budím hrůzou a myslím na to, že jsem se měl pokusit zachránit svou dcerku. Pouhá myšlenka na ten děs mě přivádí k šílenství – od chvíle, kdy jsem to spatřil, mám stále chuť sáhnout si na život.

Když se podíváme na fotografii (pěkná práce ve PhotoShopu mimo jiné:-)), tak – jak již v diskusích někdo trefně poznamenal –  Gebirgehund (horský pes, pes z hor) má charakteristiku spíše šelmy kočkovité, než psa.

To, že kauze Gebirgehund věří relativně velké množství lidí, si lze ověřit i u výrobce velice zajímavých triček a “placek” (mimo jiné i Cthulhu tričko WAU:-), který začal vyrábět Gebirgehund trička (zacílil na místo na trhu).

Nicméně všechny zdroje na internetu, které jsem našel se oklikou vrací právě k stránce, dnes už údajně zemřelé Veroniky http://gebirgehund.ezin.cz/. Napsal jsem tedy nakonec mým známým z Rakouska, zda o něm něco nevědí a dozvěděl jsem následující:

Snažil jsem se něco zjistit, ale bohužel to bylo skoro na nic. Nakonec jsem se vypravil do jednoho muzea v Alpách, kde jsem byl toho času na dovolené, abych odzkoušel písečné lyže a paní ředitelka Anke Helhorn-Goebbels vyprávěla, že její babička ji často vyprávěla příběh, který se měl odehrávat v létě 1934 a dokonce prý o této příhodě vyšel článek v 58. čísle časopisu Nemesis (nedokázal jsem ten časopis zajistit). Příběh babičky paní ředitelka nebrala vážně, myslela si, že se jedná jen o příběh na strašení malých dětí a moc si z něj nepamatuje. Jen jméno Gebirgehund a hrůstrašný pocit z příběhu.

Jediného pravého Gebirgehunda jsem ale nakonec našel! Ano, a dokážu si představit, že za temných nocí straší v Alpách a vydává děsivé vytí s německým akcentem: "ÜüüÜü". Má dokonce profil na Facebooku! Geburgehund na Facebooku.

Další tematicky spřízněné články:

Původně rodák z krkonošské Jilemnice, nyní už pár let SEO konzultant a pasivní člen a udržovatel Mezinárodní pohanské federace v Praze. Sleduji co se kolem mne děje a snažím se zlepšovat sám sebe i okolní svět. Miluju hudbu, tanec a knížky. Rád cestuju a poznávám nové lidi a nové výzvy.Jsem pohan a magik poměrně postmoderního ražení. Nenechám se tím zmást. Řikají mi Cody. Jsem Pavel Ungr.


7 komentářů

Kojot
Bře 17, 2010 at 14:39

fakt pěkná mystifikace, díky za tip. Jen to měl autor lépe propracovat – například kdybych to dělal já, tak bych nějakou dobu vedl ten „Veroničin blog“, psal tam i o jiných věcech, pak nějaké ty temné náznaky a hlášky o tom, že jí není dobře, pak odmlka a nakonec hláška o tom, že je mrtvá. Bylo by to rozhodně působivější.


 
otto
Bře 17, 2010 at 17:59

dobrej marketingovej tah, aneb jak zvysit prodejnost dost nepovedenejch trik


 
Cody
Bře 17, 2010 at 22:52

@otto: Mě se trička třeba líbí:-) Hlavně ty Cthulhu:-)


 
Rushwolf
Bře 18, 2010 at 12:48

Gebirgehund?! už zase? ten svět je tak malej:-D narazit na tohle monstrum dvakrát v životě byť jen na internetu tomu se říká „smůla“ :-))
jinak co dodat k tričkům…
„Děsivé tyrolské monstrum poprvé vyobrazeno na tričku!“ no… čekal bych, že mýsto vytí s německým akcentem „ÜüüÜü“ bude spíše jódlovat:-)
Cthulhu neznám, ale řekl bych, že graficky dopadl lépe;-)


 
Rushwolf
Bře 18, 2010 at 12:54

oprava „místo“ samozřejmě s „í“


 
Rushwolf
Bře 18, 2010 at 13:02

a ještě jednou má maličkost, jen poznámka k oné osobě Wiganda von… opravdu se jedná také o středověkého kronikáře v tomto měly stránky pravdu: http://de.wikipedia.org/wiki/Wigand_von_Marburg
bohužel se mi nepodařilo žádné úryvky z kroniky nikde najít a už vůbec ne ve spojitosti s horským psem… je tedy dost možné, že tento málo známý kronikář byl použit pouze pro podpoření jinak nevěrohodných údajů a autoři hřeší na to, že si asi málo kdo bude moci v kronice někdy něco přečíst.


 
Lukinus
Bře 24, 2010 at 22:03

Já už jsem o Gebirgehundovi slyšel předtím, než se začal objevovat na internetu. Moje poznatky zde: http://kryptozoolog.blog.cz/1003/gebirgehund-plazi-vlkodlak-v-srdci-evropy


 

Napsat komentář

Copyright © 2018 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google

%d blogerům se to líbí: