Fenomén: Magie útočí

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Informace, Magie
12. října 2007 000 15:59

Včera večer jsme na ČT 1 shlédl stejnomenný pořad a rád bych se s Vámi podělil o své postřehy Je zajímavé, že Česká televize se v současnosti o tuto tématiklu velice zajímá a dokumenty tothoto rázu jsou častější. Ale k věci.

Celý pořad byl dle mne velice špatně zaměřen na tarot, astrologii a lidi z okoli 1. čarodějnického obchodu Hexe Svara. Což si myslím byla chyba, protože to není absolutně vypovídající vzorek. Vskutku mě šokovalo, když tam byl kus rozhovoru mladíkem, jenž u Svary prodává a zrovna když hovořil jak odblokovává čakry, tak se pod ním objevil titulek Jan Rudčenko – mág (!!!). Nu, chci se oprostit od předsudků, ale nemůžu se zbavit dojmu, že to byl vskutku nesmysl. Nechápu jak někdo může blbnout s čakrama v televizi a nazývat se mágem.

Pak si samozřejmě neodpustili zcela zcestný případ, kdy nějaký pošuk někoho zabil s tím, že v něm vidí Ďábla a spojovali to s magií. Ne, to bylo opravdu nesmyslné a ukazuje to na hloupost oněch redaktorů a touhu po senzačnosti (ačkoliv v závěru pořadu museli uznat, že to s magií nemá co do činění – pak se ptám, proč jste to tam urwa dávali?).

Vskutku vtipné bylo fanaticky dogmatické vystoupení pána z spolku Sisyfos, který prohlašoval nesmysly podobného kalibru jako: „Myšlenka, že existuje víc než jedna pravda je nebezpečná“ a „astrologie je nebezpečí pro lidstvo“. Naštěstí jiní odborníci, historici, sociologové a jiné vědci, kteří tam také účinkovali, kupodivu (a jsem tomu vskutku rád), existenci magie kvitovali s povděkem a chápali její důležitost. Jinými slovy, Sisyfos je stejně fanatická a nebezpečná intolerantní sekta jako jiné náboženské hnutí. Za modlu mají vědu a věřím, že by nás rádi upalovali, kdyby to nějak legálně prošlo.

Poslední perlou byla takový fluffiekovský přístup pana Radka Šafránka, který líčil svůj příběh, kdy si šel koupit woo-doo panenku, aby někomu „nějak“ ublížil a zachránila ho vědma Daniela Dufková ze Svary. No patos par excelense.

Takže abych to shrnul. Byl to zajímavý pořad, který mluvil (tradičně) o něčem jiném, než měl v názvu. U profesionálních redaktorů bych očekával trochu víc erudice. Věnovali se takovým povrchním tématům a snažili se z mnoha věěcí vytřískat senzaci. Na druhou stranu, bylo tam pár velice zajímavých názorů od odborrníků. Pokud se chcete podívat, tak pořad najdete na stránkách České televize.


16 komentářů

Cornelius
Říj 12, 2007 at 17:26

Uf! Co dodat?! :/


 
Brozkeff
Říj 12, 2007 at 18:10

Opět jen opakuji, že to bylo na naše poměry vysoce kvalitní. Že se použilo nadřazené slovo magie na všechno z uváděných fenoménů, a diváci nebyli mateni terminologickými fajnovostmi typu „definice magie“ či „magie × mystika“, je IMHO únosné. Stejně doba, po kterou to lidem v hlavě po shlédnutí pořadu zůstane, je zoufale krátká. Když měli zkreslené představy předtím, tak se jim tímhle pořadem rozhodně o nic víc nezkreslily 🙂

Pokud odhlédneme od toho, že to místy působilo jako nějaká PR propagace onoho obchodu, lze konstatovat, že to opravdu mělo plus mínus slušnou úroveň…


 
Noira
Říj 12, 2007 at 18:32

Ano, Sysifos jsou magoři těžkého kalibru…


 
Noira
Říj 12, 2007 at 19:30

Tak jsem to taky okomentovala 🙂


 
Abogarth
Říj 12, 2007 at 22:13

Ta tématika nebyla nic moc, ale asi to je to, co lidi zajímá – ty normálnější věci tak zajímavý pro většinu lidí nejsou.
Ale nemyslím, že by ses kvůli tomu měl tolik rozčilovat Cody. Dneska si říká mág skoro každej – není na to žádná registrační ochranná známka…


 
Alcyon
Říj 12, 2007 at 22:45

Pořad byl skutečně trapný, matoucí… Záváněl neopodstatněným a nevysvětleným odporem autorů k magii. Proč někdy nenatočí kloudný dokument o magii obecně, vykládající seriózně? Proč vždy vyberou jen kartářky a astrology, kteří jsou širokou společností téměř opovrhováni? Výsledný pocit z pořadu je nasledující-magie je blbost, tuhle blbost praktikují pouze páchnoucí cikánky, vlasatí hipíci a divné vědmy. Jejich disciplíny jsou celkem dvě, které za nemalý peníz předvádí na poutích-tarot a astrologie. Na magii se nachytají leda psaychycky slabí, kteří prostě jen někam potřebujíí utéct. Naopak proti ní stojí moudří aprobovaní profesoři, profesorky sysifofsky se snažící vyvést lidstvo na pravdu boží….
Tak abych to shrnul, pořad zapadl do zajetých kolejí dogmata, že MAGIE JE BLOBST. Nebral ji vážně. Ať si tedy pánové z ČT trhnou a příště radši natočí dokument o hajzlbábách. Nechápu, proč byla nedávno vysílaná povaha česká tak kvalitní a tohle se zvrhlo v tak neskutečný póvl. Jen tak dál ČT, jestli chcete aby vás nova doběhla….


 
Alcyon
Říj 12, 2007 at 23:53

A k nazývání se mágem… Myslím ,že se i samotný „postižený“ divil když mu to napsali do tytulku….


 
Darken
Říj 12, 2007 at 23:59

Alcyon: Vzhledem k tomu jak jednoduchy je prumerny televizni divak, obavam se ze timhle tempem spis CT brzy dozene Novu. V tom spatnem.

Abogarth: Zrovna ta astrolozka na me ze vsech tech „odborniku“ pusobila nejrozumeji. Astrologii nerozumim, takze neumim posoudit jak dobra skutecne je, ale jako clovek na me pusobila duveryhodne. Z ostatnich mam prinejepsim velmi srozporuplne pocity


 
Luminar
Říj 13, 2007 at 00:42

Když už to zabití potřebovali na něco svést, nebyl by logičtějším důvodem náboženský fanatismus?


 
Mob
Říj 13, 2007 at 11:38

Podle mě se to taky docela povedlo – novináři jsou trochu demagogové, navíc jejich povolání přitahuje povrchnost. Mně se líbil Luboš Antonín (ten archivář) – to je člověk tuším vázaný na universalii – Heřt je blázen (postomoderní filosofie je nebezpečná a vychází z new age 🙂 ) + Grygar se official hlásí ke katolické víře, nechává se fotit modlící se v kostele apod. (čili je jasný odkud vítr fouká) – ti poliši byli taky zajímaví, dokonce si myslím, že religionisté nemapují sekty, protože je to zajímavé, ale právě pro služby státní bezpečnosti. To, že z toho „magie“ nebo v tomhle případě čarodějnictví a divinace vyjdou jako nevinná hříčka pro znuděné podnikatele je celkem dobrý výsledek. Jakmile to totiž začne hrozit nějakou změnou společnosti, tak člověk muže skončit jako Reich nebo Leary za mřížema.

U těch vědem to spíš vidím tak, že lidi ani ony nechápou, že divinační metody nejsou primárně dělány jako přesné orákulum, alespoň ne tak jak do něj koukají ony (resp. plácnou první věc co jim přijde na mysl) – k divinačním metodám se schválně proto studuje složitý matematický nebo my
tologický aparát, který má být vstřebán, aby žrec dokázal rozlišovat co jsou voloviny a co nejsou – dle mě je ideální, aby byl klient seznámen s tím, jak to orákulum funguje. Ta paní podle mě ani nevěděla, že Crowleyho tarot nestojí na egyptských mystériích.
Jinak ta paní astroložka byla sympatická a rozumná (astrologové bývají ti rozumnější právě pro tu složitost oboru), ale té tetě v růžovém kostýmku stejně odpovídala jen „bude vám“ dobře, „vyjde to“ – cosi tam říkala o pozitivním aspektu Saturn-Slunce – to imo vždykcy věští nějakou i třeba v menším rozměru hraniční zkoušku – no jenže řekněte to té paní 🙂 lepší je jí říct, že bude mít staršího partnera to by na Saturn sedělo… prostě kecy v kleci, taky jsem udělal pár rozborů za prachy a bylo to porád dokola, úspěch, vztahy a jestli jí bude fajn – to víš že bude, když jí to řeknu 🙂 Lidi obecně nechtěj pro to nic moc udělat, jen rychlou radu a la prášková medicína.


 
StochastikoS
Říj 14, 2007 at 19:20

Mob: je to zvláštní, ale právě dnes jsem si pročítal Carrollova Psychonauta a náhodou jsem tam narazil na zmínku, že je vlastně dobře, že věda považuje magii za šarlatánství. V momentě, kdy by se totiž tomu začla opravdu naplno věnovat přičemž výsledky z experimentálních výzkumů by byly prezentovány v „politicko-ideologicko“ korektních vědeckých sbornících čímž by se dostaly do zorného pole sociálních inženýrů a následně by byly zneužity mocenskými elitami …což už se zčásti děje ale stále se jedná (IMHO) spíš stále o softcore metody (marketing, masmedia atd..).
P.S. Ten Reich šel taky bručet …?


 
Mob
Říj 14, 2007 at 20:31

2 S: Reicha zatkli tuším během experimentů s orgonovým měničem počasí, když sestrojil přístroj, který pomocí akumulované sex energie rozpouštěl a vyvolával mraky
zemřel někde ve vězení v 50. letech – Leary měl imo lepší podmínky, víc publicity, jiná doba, nemohli to jen tak odkrouhnout, jak to šlo čerstvě po válce


 
Esqui
Říj 16, 2007 at 18:44

Ehm.. zaprvé.. Pořad rozhodně nebyl ideální.. Hodně lidí si z něj mohlo udělat mylný obrázek o magii vůbec.. zadruhé.. 1. Čarodějnický obchod navštěvuji a k panu J. Rudčenkovi… V titulku by se dal označit určitě jinak, než mág, ale rozhodně bych ho nenazývala „mladíkem, co prodává“. A za třetí… Pan R. ŠEfránek, (ne ŠAfránek).. rozhodně ve svém příspěvku netvrdil, že ho paní Daniela zachránila, upozornil pouze na to, k čemu až může vést zlost a touha po pomstě a přidal k tomu vlastní – dobré zkušenosti s magií.


 
Carolline
Říj 17, 2007 at 09:13

hehe, trochu mi to připomíná pořad Ta naše povaha česká…. stejně vtipné :)))


 
Cody
Říj 17, 2007 at 09:50

Tam to nebylo vtipné, ale velice dobré, tam byli většinou odborníci.


 
DEMONOID
Led 8, 2008 at 23:22

Zdravim,
onoho mladíka Jana Rudčenka znám osobně a tudíž vím, že podtitulek mág pod jeho jméno přidali až v televizi, on sám z toho vůbec nadšený nebyl, takže tak. No a celkově pořady Fenomém ať už je téma jákekoliv nestojí za hlubší zamyšlení.


 

Napsat komentář

Copyright © 2019 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google