Epic fail KD Vltavská – koncerty Sabaton a Therion

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Hudba
27. listopadu 2010 000 16:55

Vlastně úplně poprvé jsem vyrazil na koncerty větších zahraničních skupin. A protože mám rád jak power metalovou rychlost a sílu bez zbytečných okolků a oproti tomu symfonickou sílu hloubku a jistou formu okultnosti – vybral jsem si koncerty skandinávských metalových (jak jinak, že?) skupin Sabaton a Therion.

Sabaton, 7. listopadu 2010, Praha

Musím se přiznat, že jsem předkapely vůbec neznal a možná to bylo dobře. Steelwing byli totálně blbě nazvučení, nebyly slyšet vůbec výšky a je fakt, že jejich uječený zpěvák mě taky neoslovil. Skladby měli příliš dlouhé, překombinované, rychle střídali motivy a nebylo zde nic, co by člověka chytlo. No posuďte sami:

Steelwing . Roadkill

Alestrom byl taky stále blbě nazvučený, ale chytl mě alespoň hudbou, která byla chytlavá a rozhodně se v ní dalo lecos zajímavého najít. Ihned poté jsme si sehnal celou diskografii, takže pirátský heavy metal Alestorm se mi moc líbil.

Nejdříve jednu echt pirátskou:

Alestorm – Keelhauled

A pak jednu co se mě velmi zalíbila:

Alestorm – Heavy Metal Pirates

Takže u předkapel to bylo 50 na 50 a kdyby neměli tak zmršený zvuk, byl bych asi hodně relativně spokojen.

Sabaton nastoupil snad nejlépe jak mohl. Rozpálil fanoušky legendární Final Countdown od Europe, kdy každý v publiku zpíval “The Final Countdown”. V tu chvíli už každý čekal, až se rozezvučí výbuchy kytar a kvílení sabatonských kláves. Piseň dozněla a intro spustilo hotové peklo mezi fanoušky. Publikum odpálil jasně, jak výbuchem rozsvícený, nápis Sabaton. První nastoupil klávesista, bubeník a potom ostatní členové kapely. Pražské fans začal Sabaton drtit prvním útokem Ghost Division. Když nastoupil Joakim, sál už v podstatě nedýchal a každému bylo jedno, že nemůže dýchat, že vedrem umírá a že je totálně zakouřeno. Protože teď, teď nastoupil Sabaton a zdrtil Prahu svým power metalovým náletem.

Sabaton – úvod a Ghost Division

Hlavní hvězda večera Sabaton, potěšil snad úplně vším, nasazením, upřímností, vstřícností a obrovskou energii, kterou Sabaton v čele s Joakimem rozdával do sálu. Nejenže Joakim neustále děkoval všem co přišli a jací jsou skvělí, ale i vtipkoval, občas pronesl nějakou věty česky, ale i v tom obrovském horku posílal lahve s chlazenou vodou určené pro Sabaton divákům. Na konci se zahalil do české vlajky a poté se nechal nést na zdvižených rukou vyprodaného sálu plného fanoušků.

Sabaton – Joakimova cesta publikem

Sabaton opět potvrdil, že koncertní show mají nejlepší vůbec a myslím, že každý kdo na tomhle koncertě nebyl, musel hořce litovat.

Co na tomhle koncertě bylo vážně špatné:

  • Vůbec nefungovala klimatizace a nebo byla výrazně podhonocená, takže vyprodaný sál nezvládala.
  • Zvuk byl obecně hodně špatný i když nejlepší byl u Sabatonu, dokážu si představit, že mohl být mnohem lepší.

Nicméně musím říct, že navzdory jasným pochybením ze strany KD Vltavská, tento koncert byl vynikající a myslím, že lístek za cca 600 Kč za to stál.

Therion, 26. listopadu 2010, Praha

Druhý koncert, kterého jsme se tento měsíc účastnil byl koncert legendy symfonického metalu. Na začátku nás čekaly dvě kapely, které ovšem byly velkým zklámáním. Už názvy Loch Vostok a Leprous mne intuitivně odpuzovaly a ukázalo, že oprávněně. Loch Vostok vypadaly jak statické figurky z rockové zábavy z 80. let.

Leprous mě přišli jak sfetované postavy z Mechanického pomeranče a kombinovaly dethový hlas, kvílivý jazzový paskvil s metalovým pjetím. Sice lepší než Loch Vostok, ale i tak opravdu nic moc. Faktem taky bylo, že zvukař opět zprasil co mohl. U první kapely jsme slyšeli jen hluk zvuků, kde nešlo odlišit zpěv či jednotlivé nástroje.

Nástup Therionu byl zásadním zlepšením, kdy se ukázalo kdo opravdu umí zpívat a jejich divadelní show ukázala, že je Therion právem legendou.

Therion – Sitra Athra

Bohužel ukázalo se, že jejich show častokrát přebíjela jejich hudbu a proto se časem síla ztrácela do monotóního pocitu. Dobrým prvkem mi přišlo excelentní využívání hlasů všech 4 zpěváků a ženské vokály zpěvaček v gotických šatech. Vynikající, ale ne dostatečně.

Therion–Typhon

Tedy ačkoliv show byla rozhodně zajímavá, přišla mi hůře zpracovaná a jako koncert spíše slabší.

Porovnání?

I když srovnávat hudbu Sabatonu a Therionu asi úplně nelze, dá se říct, že Sabaton velmi dobře ví, kde má silné a kde slabé stránky a dokáže jich využívat. Therion jen staví na své dlouholeté pověsti a show nedokáže dobře zpracovat.

Kde je ten epic fail?

Ptáte se možná někteří? Ta zásadní chyba tkví v tom, že na obou koncertech jsem zásadně trpěl zvukom všech kapel. Těžko se dá věřit tomu, že se jedná o náhodu. Buď vše zvučil jeden člověk, který to neumí (což u legend jako Sabaton a Therion je velmi nepravděpodobné) nebo je KD Vltavská nenazvičitelný prostor a je velkou chybou tam na koncerty chodit. Zdá se, že spíše to druhé je pravdou a proto mé doporučení zní – nechoďte na koncerty na Vlatavskou, bude to pro vás utrpení.


4 komentáře

Hopej
Lis 29, 2010 at 22:52

Přesvědčil jsem váhavě sám sebe ,abych shlédl pár minut z videa Sabatonu.Nedovedu si ani představit,že by mě kdy napadla myšlenka navštívit takovou produkci a je mimo mé chápání být dokonce osobně přítomen obdobně ohlupující stádnosti.Nemohu hodnotit hudbu,jelikož ji neznám a stejně nebyla téměř slyšet a neupírám právo nikomu se s ní ztotožnit či mít k ní obdiv.Osobní vkus jiného člověka nikdo objektivně posoudit ani nedovede.Co však jistojistě vím,že za žádných okolností bych ničemu a nikomu nepostoupil ani stín svého Já,natož pak ,abych souzněl s exhibujícími umělci nebo s ryčícím davem ,který je programově manipulován a dokonce s nadšením manipulaci očekává i přijímá. Vyznávám přesvědčení,že sebe si vědomá a sebevědomá individualita je nutným předpokladem jakéhokoli budoucího zdravého vývoje.Nedá se pak do ničeho tak snadno zatáhnout,což dnes obecně zhusta děje a málokdy je vnímáno.Shora uvedený text vypovídá,že nepatřím k současné generaci,která to má v něčem mnohem horší než my za totáče.


 
Cody
Lis 30, 2010 at 09:24

A bavit se umíš?:-) Nevím co je ta současná generace, ale já si komusnistickou totalitu pamatuju taky dobře a přesto mi Sabaton přijde skvělý.


 
Hopej
Lis 30, 2010 at 17:23

Cody,nevím kolik si toho pamatuješ a kolik ti vůbec bylo let,ale to není ,v návaznosti na tvůj komentář,vůbec podstatné.Já bych se prostě tímto způsobem bavit nedovedl ,ba ani vůbec nikdy tímto způsobem seberealizovat nechtěl.To není o hudbě či Sabatonu a skoro ani o formě,ikdyž právě tu nelze ve většině případů přehlížet,nýbrž o stádu a jeho projevech.Nechci a nedovedu být příslušníkem řvoucího stáda a mávat rukou se vztyčeným malíčkem a ukazováčkem,stejně jak to činí papež nebo Hilary a další manipulátoři tohoto světa.Přiřazuji se k jinému světu,který nestaví démony na piedestal slávy,ikdyž je nucen s nimi žít a nalézat cestu k přežití.Přesto každému přeji,co jeho srdce ráčí a po čem touží jeho bytost.Předkládám pouze pohled z jiného úhlu.


 
Skoll
Úno 9, 2011 at 13:40

No, na Sabatony bych docela i zašel. Na jednu stranu lituji, že jsem neměl čas, na druhou stranu bych na takovou kapelu do KD Vltvavská nešel, protože znám velikost interiéru a jeho technické ne-zázemí.


 

Napsat komentář

Copyright © 2019 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google