Chaos mágia

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Magie
25. května 2007 000 15:39

Další přednáškou, která nemohla nezaujmout byla Chaos mágia od Jožo Kariky. Očekával jsem něco co naruší proud a opravdu splnil mé očekávání. Konečně jsme se po letech setkali osobně a musím říci, že to bylo příjemné setkání. Bohužel jsem musel zpět do práce, tak jsem se nemohl zdržet, ale i tak ta přednáška stála za to.

JK nastínil čím Chaos Magie opravdu je a jak to cítí a protže je rozený mluvčí, tak ta přednáška byla živá, zajímavá a dobrá i po informační stránce. Opět jako vždy si dovolím lehce vypíchnout pár myšlenek, které mne zaujmuly. Ne že by byly užásnější, pravdivější a silnější, jen mne prostě zaujmuly.

  • Chaos magie „vykrádá“. „Vykrádal“ Tegtemeier a jiní. Není nic zvláštního, je to fakt.
  • Karikova fascinace mnou tolik neoblíbeného Castanedy je zajímavá, asi si vážně něco budu muset přečíst. Poradíte mi něco přehlednýho a hezkýho a akvalitního na začátek?
  • Chaos magie = postmoderna + magie.
  • Chaos magie je oproti klasické magii snadněji verifikovatelná.
  • Neexistuje já, je jen souhrn přístupů do jednotného celku.
  • Ve chvíli kdy nastvává diskontinuita, pak vzniká magické.
  • Sigil will flash!

Každopádně to byla přednáška, kterou pokud jste zmeškali tak si ji doporučuji aspoň poslechnout! První oficiální a veřejná přednáška o chaos magii v ČR. Hodnotím velice kladně (pravda jak jsme se shodli s O. od některých pojmů a témat JK utekl celkem brzy, ale já bych to na jeho místě udělal taky, jsou to pojmy, které se opravdu blbě vysvětlují).


20 komentářů

Baraka
Kvě 25, 2007 at 16:28

„Ve chvíli kdy nastvává diskontinuita, pak vzniká magické.“….já bych to viděla právě úplně opačně, „ve chvíli kdy nastává kontinuita“…Chápání chaoss magie je pro mě asi úplně mimo…


 
Cody
Kvě 25, 2007 at 16:47

Myslím, že obojí je pravda. Chtělo by to slyšet v té souvislosti, v jaké to řekl, zkus si stáhnout tu nahrávku, třeba ti přijde lepší:-)


 
nodo
Kvě 25, 2007 at 17:40

Kde se dá najít audiozáznam? Díky.


 
Kojot
Kvě 26, 2007 at 18:00

Taky bych si tu přednášku rád poslechl. Existuje link?

K tomu Castanedovi doporučuji „Učení Nagualů“ od Gata (Martina Pelčáka). Je to krátké, přehledné a čtivé. Jako úvod více než dostačující. Viz moje recenze:

http://kojot.bloguje.cz/498187-kdyz-kocka-prede-netouzi-po-vecnosti-recenze.php


 
Anfiros.
Kvě 27, 2007 at 07:44

Všechny dosavadní záznamy najdete zde -> http://vymena.grimoar.cz/prfuk/index.html někdy jsou přiloženy i další materiály v *.ppt


 
lena
Kvě 27, 2007 at 18:45

mohl by mě někdo prosím poradit, jakým způsobem si poslechnout přednášky na uvedném odkazu? po kliknutí na „wma“ se stránka dlouho načítá, ale nic nenačte. netuším, kde může být problém. díky moc.


 
Anfiros.
Kvě 27, 2007 at 18:47

Klikni na to WMA pravým tlačítkem myši a zvol „uložit jako“


 
Cody
Kvě 28, 2007 at 07:44

Přesně tak, vše již bylo řečeno, jinak jsem před časem zde utvořil web kde jsou všechny aktuální informace včetně odkazů. Jinak link je samozřejmně správný.
http://bloxxter.info/cyklus-prednasek-na-prirodovedecke-fakulte-univerzity-karlovy-s-nazvem-magie-dnes/
Jinak Kojote moc dík, zkusím si toho Castanedu sehnat.


 
Cornelius
Kvě 28, 2007 at 15:06

Neoblíbeného castanedy? Vždyťjsi od něj nic nečetl, tak kde se bere ten utvořený názor :D:D:D (žert)

Z Castanedových dvanácti děl je dobrá pro začátek Cesta do Ixtlanu. První dvě knihy (učení dona Juana, oddělená skutečnost) jsou zejména o zážitcích s rostlinami. Cesta do Ixtlanu je první, kde je naťukáván čistě systém. Knihy jsou čím dál abstraktnější, ale velice chytlavé…Doporučuji. Zvláště, když jej vykradla chaosmagie tak, že paralela systémů mne až děsí 😀


 
StochastikoS
Čvn 1, 2007 at 10:10

mě se ta poznámka s diskontinuitou zdá velice výstižná. Moment kdy se věci (rituál nebo cokoliv jiného) jakýmsi způsobem „zvrhnou“ a dospěje se tak k neočekávaným a překvapivým výsledkům (pokud ovšem z toho celebrantovi „nehrábne“ :D).
Jinak se mi přednáška velice líbila i když jsem se vlastně nedověděl nic moc nového. Velice bych proto uvítal kdyby tato Karikova přednáška nebyla v Praze poslední a dočkala se nějakého pokračování …


 
Nurgalo
Čvn 4, 2010 at 20:45

Jednoznacne Cesta do Ixtlanu. Az tam dojdes, teprv pak zjistis jestli mas koule na to jit dal.


 
Cody
Čvn 5, 2010 at 11:19

Zjistil jsem, že nemám koule na to číst jaký je Castaneda idiot. Jinými slovy cesta do Ixtlanu z Dona Juana dělá supermana a z Castanedy retardovaného idiota co se za 10 lete není schopen nic naučit a ni pochopit. A knihy kde je hlavní hrdina za idiota mne uvádějí do deprese. Tak jsem si šel raději přečíst Pratchetta. Přišlo mi to smysluplnější.


 
ode
Lis 11, 2010 at 19:45

pozerám že ten audiozáznam už nejde, nedá sa to prosím stiahnuť niekde inde?
díky za odpoveď


 
ode
Lis 12, 2010 at 16:27

tak som to našiel, tuto to je aj: http://www.twisted.psychoindustrial.sk/karika.wma


 
Hopej
Pro 3, 2010 at 22:56

Cody,nepodléhej prvnímu dojmu o Castanedovi,nebyl to vůbec idiot.Byl to jen natvrdlý,namyšlený Američan,který všechno znal a všady byl dvakrát.Proto ho don Juan ze začátku krmil drogama,aby rozvrátil krunýř jeho vnímání a nabubřelé ego.Naše bytí je hodně o tom,co vlastně vnímáme a jak.Zkus si přečíst na zachycení drápkem Umění snít,možná to budé bližší tvému zaměření.Jinak je ale nezbytné přečít všechno,abys porozuměl systému,mnohé je skryto v druhém plánu.Samotné dílo však vyvážené a ucelené není,Carlos nestihl (nechtěl?)říct všechno.Každému vyhovuje něco jiného a možná tomu nepřijdeš na chuť,jestli se však překonáš ,třeba po čase zjistíš,že Castaneda zaznamenal starověkou ,nebývale obtížnou,na pomezí života a smrti uskutečňovanou výuku mága(čaroděje),o níž bylo známo v Evropě jen z doslechu.Je v těch knihách tolik,že je čtu znovu a znovu.Ale jak říkám,každý je jiný.Mám známého,kterého stejně fascinovala kniha Leviho Dogma a rituál…a mě z míry nevyváděla.


 
Cody
Pro 4, 2010 at 10:46

Hm, obávám se, že jsi mě nepochopil. Netvrdím, že Castaneda jako autor je idiot, jen, že sám seb v Cestě do Ixtlanu prezentuje jako idiota. A mě knihy, kde je hlavní hrdina idiotem popouzí.


 
Hopej
Pro 4, 2010 at 16:18

Hmm.Co ti na to odpovědět.Obávám se že si nepochopil nejen Castanedu,ale i můj podnět.Posuzuješ hrdinu s tím,že nepřijímáš to o čem píše a mám takovou tuchu,že už tak trochu podvědomě předem.Je to škoda,zejména pro tebe.Tvé závěry bych bral,kdybys je vyslovil po přečtení všech knih .Ale jak už jsem psal,každý je vyladěn pro jinou frekvenci.


 
Cody
Pro 4, 2010 at 18:51

No, pokud někdo studuje nějaký směr 10 let (!) a pak otázky jak naivní elév (po 10 letech intenzivní praxe), které bych po přečtení řádků a krátkém rozhovoru s donem Juanem dokázal zodpovědět i já, tak je buď idiotem nebo je to tak hluboká mystika, že ji nedokážu pochopit. Dále jak jsem pochopil, Castanedovy myšlenky nejsou nijak originální, je to jen líbivou formou upravený způsob myšlení postmoderní magie propagovaný například Peterem J. Carollem.


 
Hopej
Pro 4, 2010 at 20:18

Nemohu posoudit postmoderní magii P.J.Carolla,anžto jsem od určitého okamžiku stopnul pročítání dalších a dalších autorů.Došel jsem k závěru,že každá následující generace magiků má ambici přispět k oboru svou originální teorií,jež vždy je ovlivněna dobou,kdy vznikala.Možná je to moje chyba,ale domnívám se,že tím dochází pouze k nárustu metod a pohledů a nikoli k prohloubení znalostí o magii.Není smyslem o tom číst,ale jednat,ikdyž já osobně jsem vlastní vinou zbytečně uvízl v určité pasti.Z mého pohledu je Castaneda originální,jelikož jeho bádání a učedlnická praxe spadá do období,kdy celá plejáda amerických odborníků-antropologů hledala(a nalezla) v terénu důkazy o indiánské magii.Odváží se někdo o ní pochybovat?Nikdo z nich a byli mezi nimi i ti,kteří byli po čas v Castanedově okruhu,jeho poznatky vážně nezpochybňoval,tím méně vyvrátil.Pravdou je,že pochybovačů i odpůrců se najde.Dokonce i tací,kteří tvrdí,že žádná magie neexistuje .Pravdivost Castanedova vyprávění mohou potvrdit především ti,co jdou po jeho cestě a není jich po světě málo včetně ČR,zejména pak,kdy dosáhli jistého stupně poznání a „vidí“.Ti ostatní o tom mohou jen spekulovat ,akceptovat nebo odmítnout.Mé znalosti o tématu ,po přečtení jeho ,knih mě říkají ano.Když jsem ti doporučoval si přečíst Umění snít,tak kniha se dost obsáhle zabývá jeho prožitky v levé straně, Karika ji rozebírá v knize Zákony stínu.Cody, nejsem zapálený nadšenec,který se snaží nekriticky podbízet svůj pohled.Možná jsi už tak pokročil,že tě způsob,kterým to Castaneda podává zvedá do pedálů.Nepřijímáš tedy formu,odmítáš i obsah?


 
Corny Von Horn
Pro 22, 2010 at 15:57

Zaslechl jsem to jméno správně? Castaneda? Mou pozornost to probudilo:)

Úvaha dne: Cody a Carlos Castaneda jako „ten idiot z knih“ jsou si velmi podobní. Fixovaná energie v určitém bodu pozornosti, které se nechtějí pustit. Urputné držení se jedné jediné interpretace světa a jeho popisu.

ad cody: Cituji „Castanedovy myšlenky nejsou nijak originální, je to jen líbivou formou upravený způsob myšlení postmoderní magie propagovaný například Peterem J. Carollem.“

Zde znovu upozorňuji, že je vysoká pravděpodobnost ovlivnění Petera J. Carolla Castanedou o čemž hovoří data vydání jejich děl. z tohoto pohledu se jeví Carollova Liber nul jako „Nijak originální, jen do nudné a infantilní podovy upravený způsob myšlení čarodějů nagual, o kterém psal Carlos Castaneda. Ale každému co jeho jest.

Hopej: Zdravím, nejsi ty ten hopej, který mi kdysi psal na email na kterým jsem už neodpověděl? Pokud Ano, moc se omlouvám, ale byl jsem trochu ve zmatečném období. Ale rád tuto chybu napravím.
Tak jako tak, diskutovat s Codym o Castanedovy je stejné jako s ním hovořit o Zenu nebo Buddhismus. Je to jak házet hrach na stěnu. Nechce prožitek, jeho svět a cesta vede jinudy. Ostatně svět lze interpretovat mnoha způsoby, tak proč by jeho „Chaosmagia“ nebo obskurní Necronomicon či pohanství, mělo být třeba „evangelizovat“. Co když my, kteří jsme se zhlédli v Castanedově odkazu mýlíme? A co když je to jedno? Ostatně jedna ze stopařských poučení říká, že všechny věci jsou si rovny. Bez rozdílu.


 

Napsat komentář

Copyright © 2019 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google