Adekvátní náhrada na PhotoShop?

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Software
22. února 2007 000 19:57

Dnes jsem jako část hledal něco co by umělo pár věcí co dělám ve PhotoShopu, ale zároveň nebyl tak drahý. Okamžitě jsem po chvíli vyřadil free produkty. Jediný který by měl šanci byl Gimp, ale ten má pro mě naprosto nepochopitelný ovládání (ne že by se to nešlo naučit, ale poměr času a výsledky je nepoužitelná, ačkoliv je to skvělý program), neumí otevírat pdf a špatně umí pracovat s PSDčkama a s těma vrstvama je to taky takový divný. Jedinej který mě z free produktů zaujal byl PhotoFiltre, sice neuměl ani zdaleka to co bych očekával, ale umí toho dost a má příjemné uživatelské rozhraní. Líbil se mi.

První placený produkt, který mi byl doporučen byl Zoner Photo Studio. Což o to program je to zajímavý, ale přeci jenom slouží jen k trošku lepší úpravě fotek a to mi rozhodně nestačí. Takže ne. práce s vrstvama, práýce s pdf je pro tento program sci-fi. Další varianta byla lepší FireWorks není špatný, dokonce toho umí opravdu hodně, ale co mi chybělo byla podpora práce s PDF.

Jediná placená varianta, která mě zaujmula, byl Adobe Photoshop Elements. Sice je o očesanej o spoustu funkcí, je to taková „light“ verze PhotoShopu, ale i tak uměl vše, co jsem od něj očekával. Tzn. práce s pdf, práce s vrstvami, ořez, otočení, převod z CMYKu, guma, textové práce atp. Takže pokud chcete placený produkt a nepotřebujete všechno co PSP umí a stačí Vám něco jako mě, pak Adobe Photoshop Elements rozhodně doporučuji.


12 komentářů

brozkeff
Úno 22, 2007 at 19:38

Ještě existuje One-man-show projekt Pixel (http://www.kanzelsberger.com/) od jednoho slováka, ten se snaží na rozdíl od Gimpu s opravdu děsivým prostředím o stejné uživatelské rozhraní jako má Photoshop. Nevypadá to špatně, zkoušel jsem.

Co se týče Gimpu, existuje ještě odnož „Gimpshop“, což je pokus o Photoshopácké prostředí v Gimpu. Bohužel Photoshopáka to neuspokojí (málo funkcí) a Gimpáka to zmate jiným umístěním položek v menu.


 
Cody
Úno 22, 2007 at 19:47

Díky za tipy, ten Pixel jsem zkoušel, našel jsem odkaz myslím na Stahuj.cz, ale nějak se mi nelíbil ani nevím proč, až na to přijud dopíšu to sem a ten Gimpshop právě stahuju, takže se ozvu… každopádně díky za tipy…


 
Cody
Úno 22, 2007 at 21:38

Jo už vím, co se mi na něm nelíbilo. Je divnej:-) No fakt jsme ho zkoušel a nesedl mi a ten Gimpshop je afkt divnej taky:-) ani Gimp ani Photoshop:-) Fuj!


 
Kyknos
Úno 23, 2007 at 10:37

GIMP samozřejmě umí otvírat PDF, alespoň ten můj ano (2.2.13 ze SUSE rpm). Co se ovládání týče, je to věc zvyku. Když jsem dělal profi DTP grafika a posadili mě před Photoshop, stejně jsem si to co šlo (a zdaleka nešlo všechno, protože GIMP pořád nemá některé funkce podstatné pro prepress) dělal v GIMPu. Měl jsem to mnohem rychleji hotové. Věci jako dynamické zkratky a Script-Fu jsou z hlediska efektivity práce nedostižné.

Gimpshop není nic, než jen přeházení položek v nabídce.


 
Kyknos
Úno 23, 2007 at 10:54

Můj problémy s PDF nemá, ale Windows bych nikdy nepoužil. S PSD problémy má a mít musí, protože Adobe tají specifikaci PSD. Stejný problém jako s otvíráním .DOCů a podobných formátů.


 
Kyknos
Úno 23, 2007 at 10:56

Heh, no Wilber ti říká, že chce spustit ghostscript a ty ho nemáš. Jak to pak může fungovat?


 
Cody
Úno 23, 2007 at 10:47

No nevím, můj (portovaný pod win) tedy rozhodně ne. A nemluvíme o jednoduchých PDF ale třeba o 20 MB PDF a taky má problémy se složitými více/mnohavrstvými PSD.
http://bloxxter.info/img_comments/nogimp.jpg


 
Cody
Úno 23, 2007 at 11:06

Jo to vím, takže je pro to co potřebuji nepoužitelný.


 
Darken
Úno 25, 2007 at 21:49

Gimp je napoprve trosku sok, to uznavam, ale neni to tak zle jak to vypada. Pote co trosku pochopis jak to ovladani vlastne funguje tak si na nej clovek zvykne prekvapive rychle. Jako clovek ktery delal dva roky s gimpem sem mel s photoshopem hrozny problem asi tyden, pak sem si zvykl a bez problemu.

Jinak nevim jaky build si mel, ale gimp UMI pracovat s pdf velmi dobre. Co se tyce psd tak nemuzu soudit, co sem potreboval sem zvladl, ale v tomto smeru byli me pozadavky pomerne skromne.

Testovano na Gimp 2.3.12 Gentoo linux


 
Darken
Úno 25, 2007 at 21:51

Jinak ghostscript pod windows je snadno doinstalovatelny… 🙂


 
Cody
Úno 26, 2007 at 13:53

Jasně, to uznávám, ale největší problém, proč říct GIMPU ne je, že přechod na něj by měl mnohem větší problémy a mnohem větší efektivitu než jiné produkty.


 
credit loans
Srp 23, 2010 at 08:31

Different people in all countries get the credit loans in various creditors, because that’s fast and easy.


 

Napsat komentář

Copyright © 2020 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google