300: Bitva u Thermopyl

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Recenze
23. března 2007 000 09:47

300.jpg

Včera večer jsem zhlédl díky společné firemní návštěvě kina tento tolik diskutovaný film. Vcelku jsem těšil a neočekával příliš, což byla myslím velmi dobrá volba.

Je to film plný krve, létajících údů, akce a boje. Myslím, že to jako zfilmování komiksu je ideální, nelze od toho očekávat než akční řezničinu, což tento film bezpochyby je. Myslím, že je to báječný film pro vyjádření ryzího Sparťanského mužství s připomínkou na hrdinné Thermopyly. Bylo tam ale pár věcí, které se mi líbili a které bych rád vypíchnul.

  • Skvělá, kamera, scénografie a ztvárnění scén. Sice to chvíli vypadá až příliš pateticky, ale to asi bylo záměrem.
  • Vytvoření filmového hrdiny jež oplývá patosem typu čest, svoboda a sláva, kterých je v současné době tak málo. Sparťanské vlastenectví, byť trochu naivní mne svou silou ohromilo a tiše jsem záviděl.

Takže co o tom říci? Najdete tam vlastenectví, patos, skvělou výpravu, mnoho krve a bojů, ale taky lásku a sex (opravdu minimálně – naštěstí) a ideál člověka. Co je zde neuvěřitelně zjednodušováno a opovrhováno jsou Athénští mužové a kultura. Jakoby své místo na slunci měli jen bojovníci a ne umělci, vědci a filosofové. To myslím, že je věc amerického způsobu života a proto se to tam promítlo, což byla věc, která mě vadila. Takže nemůžu říct ani dobrý ani špatný, udělejte si názor sami, ale nečekejte film s myšlenkou. Tenhle ji nemá. Na závěr nabízím oficiální text distributora.

Film vychází ze stejnojmenného komiksu, který je dravým převyprávěním příběhu bitvy u Thermopyl, kde se spartský král Leonidas a jeho 300 věrných bojovníků utká s mnohonásobnou přesilou Peršanů pod vedením krále Xerxa. Odvážní Sparťané bojují až do poslední kapky krve, jejich odvaha a sebeoběť způsobí sjednocení Řeků, motivuje k porážce Peršanů a přispěje rozvoji demokracie na Peloponéském poloostrově. Slavný komiks ožívá za přispění nejmodernějších technologií, kombinujících živé herce a metodu modrého plátna, čímž dávný příběh odvahy opět povstává v celé své síle…

Obrázky a text převzaty ze stránky Česko-Slovenské filmové databáze.


4 komentáře

Baraka
Bře 23, 2007 at 13:54

Četla jsem na to několik recenzí a vesměs se shodovaly-úžasná výprava a libůstka pro oko..toť vše. Rozhodně by prý divák neměl očekávat historické prameny atp..ostatně, je to točeno ve stylu komiksu, od stejného režiséra, který se podílel na SinCity..takže se asi není čemu divit..Ale ukázky v kině vypadaj fakt docela..masařsky 🙂


 
Unixorn
Bře 28, 2007 at 11:32

Me se film velice libil. Historickou vernost jsem od nej necekal, kdyz byl podle komiksu. Vyprava a styl jsou uzasny.
Ale s temi athenany nemuzu moc souhlasit. Byl;i tam zmineni vsehovsudy jednou. A rekl bych presne v kontextu tehdejsi doby a tehdejsich vztahu mezi Spartou a Athenami. Vzdyt to byl film o spartanech. Mnohem vice by se dalo namitat, ze eforove jsou tam zobrazeni jako zrudy. ale ze o athenanech reknou jednu trochu posmesnou vetu….


 
Cody
Bře 28, 2007 at 11:37

Ne jednu, je jich tam víc a celý film je zpodobňuje jako zbabělce a ubožáky. To se mi nelíbí.


 
elijah
Bře 28, 2007 at 14:25

This is SPARTA!!! (Ne Slavia!!:!)


 

Napsat komentář

Copyright © 2020 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google