Seriál Magie chaosu – magie současnosti: O magii

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Chaos magie, Magie
13. prosince 2011 000 01:52

Před více než dvěma lety – v roce 2009, mi vyšla relativně obsáhlá stať o chaos magii ve sborníku Dávného obyčeje. Tento sborník je k dispozici za velmi slušnou cenu 190 Kč a doporučuji si ho zájemcům koupit. Nicméně nyní už uběhla nějaká doba a já jsme se rozhodl některé části, které stojí za to, postupně uveřejňovat v malém seriálu. A dnes přicházím s první ukázkou, kde se snažím uchopit pojem chaos magie a začínáme s nejednoduchým pojmem magie samotné.

Co je to ta (chaos) magie?

Abychom se dozvěděli, co je to chaos magie, musíme vědět, co je to magie. Ovšem tato otázka je natolik složitá a obsáhlá, že se jí nemohu příliš věnovat a maximálně ji zjednoduším. Na začátek nabídnu několik definic magie, se kterými se sám ztotožňuji:

1. „Magie je věda a umění, jak dosáhnout změny ve shodě s vůlí“ Aleister Crowley
2. „Magie je praktická etika“ – Samuel „Snop“ Zajíček
3. „Magie je způsob, jak využívat přírodních sil a zákonitostí, které někteří lidé nemohou nebo nechtějí vidět“ – frater Paroxysmal

Než pokročíme k samotné magii chaosu, zmíním ještě proč jsou samotné magické definice tak problematické.

První problém je v tom, že okultní komunita už z principu nemůže mít ucelený a obecně akceptovaný pojmový aparát. Což v praxi znamená, že například slovo bůh bude odlišně chápat pohan, hermetik, chaos magik, thelemita, húduista atd. A není možné to příliš sjednotit. Tím se dostáváme do patové situace tím, že v zásadě žádná definice nemůže být majoritní většinou akceptována  a kodifikována. Tedy v komunikaci mezi sebou mají už samotní magikové problém se často domluvit. V případě, že diskuse má být věcná a konstruktivní, je třeba každý pojem jasně specifikovat do úplných detailů. Když malinko odskočím, tak podobný problém má i samotná pohanská komunita, která se nedokáže dohodnout, co pohanství ještě je a co už není.

A všechny tyto problémy vznikají díky neexaktní a subjektivní povaze magie. Což je její obrovská výhoda  pro praxi jedince, ale zároveň i nevýhoda z hlediska obecného uchopování pojmů (obzvláště laickou veřejností) a práce s nimi. A subjektivní povaha magie je přesně to, proč nikdy nemůže být jednoznačně vědecky prokázána. Současné vědecké metody jsou příliš hrubé a nedokonalé a tedy je pro vědce neměřitelná (ne snad proto, že by neměřitelná nebyla, ale současná věda nemá dostatečně rozvinutou technologii a metodologii na měření magie).

Pokračování příště.


3 komentáře

Rambo:-)
Kvě 3, 2012 at 02:02

Zajímala by mě právě ta složitá a obsáhlá otázka, která se v textu příliš neřeší, totiž co je to ta magie. Nebudu prohlašovat, že sem ňákej mág nebo co, opak je pravdou, ale tak trochu se přece jenom o podobný věci zajímam a potěšila mě aspoň definice ad 3. Přiznam se, že sem o tom takhle různě po internetu moc nenašel, nebo aspoň pokud jde o něco, co by mělo hlavu a patu. Nevíte někdo náhodou o ňákym smysluplnym odkazu nebo i knížce, která by byla relativně dostupná? Může bejt i v angličtině, i když bych radši českou. Dík


 
Pavel Ungr
Kvě 8, 2012 at 18:33

 Zkus toto http://xmagie.sweb.cz/magie-definice.htm


 

Napsat komentář

Copyright © 2024 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google