Proč se provozuje Left Hand Path a nebo jiné temnější směry magické či pohanské praxe?

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Chaos magie, Magie, Pohanství
11. dubna 2010 000 16:24

O víkendu na to přišla řeč a tak svou argumentaci vkládám i sem.

Již léta se věnuji Necronomiconu, což je rozhodně magická praxe, která se do LHP jendoznačně patří a taky mě lákají jisté temnější stránky praktikované spirituality, ale přesto je nepovažuji za esenciální základ mé magické či pohanské praxe.Osobně jsme toho názoru, že nedělat nic jiného než LHP může mít výrazné patologické důsledky na osobnost člověka. Stejně tak neozvlášťnovat svou duchovní praxi temnějšími prvky, prvky smrti a chaosu považuji také za patologické. Ovšem vyvážená praxe, tedy i s již jmenovanými prvky neznamená, že děláte LHP.

Vzývat na Samhain Háda, Ereškigal, Nergala nebo Helju ještě nemusí nutně znamenat, že děláte LHP. Bylo mi velmi vhodně argumentováno, že v zásadě není důvod dělat LHP, pokud vaše duchovní praxe je vyvážená a obsahuje tyto již zmíněné prvky. Nemám s tímto rčením problém, ale… ale LHP vám přinese poznání určitého charakteru. Které nesdělitelné a nepředatelné. Můžete si například navozovovat duchovními cvičeními stavy podobné aplikaci psychoedelik, ale dokud je nepožijete, nepoznáte ten nepředatelný stav, který s člověkem droga udělá.

Totéž se dá říct o LHP. Dokud nepoznáte temnotu hlubin Nyarlathotepa, i když o tom budete číst a zkoumat to – do té doby neuchopíte tu nezaměnitelnou esenci.

Malý magicko-mystický dodatek – LHP může dělat jen člověk, který ví co je dobře, co je špatně, kde pevně stojí a kam chce jít a plně akceptuje důsledky svých činů s plnou zodpovědností za ně.


13 komentářů

Kojot
Dub 11, 2010 at 20:00

Nu, podle mě je to stejně ponejvíc záležitost vkusu…


 
Mismas
Dub 16, 2010 at 13:27

Ja si myslím: Venuješ sa tomu, čo je súčasťou teba samého.


 
Cody
Dub 16, 2010 at 17:26

Když tak čtu vaše komentáře, napadá mě, že jsem to možná nepřesně formuloval. Chtěl jsem vysvětlit, že to že člověk dělá LHP může být z kurva dobrých důvodů, kterou jsou často nesdělitelné.


 
jinthra
Dub 21, 2010 at 09:55

“ Stín “ musí býti integrován.


 
me@the.net
Dub 21, 2010 at 18:20

ked ma clovek 15, byva to prejavom nezrelosti a vzbury. ked ma clovek 35, malo by to uz byt prejavom zrelosti a znalosti, odvahy a jasneho zameru. ci je Ja otesavane z prava, ci z lava, je v podstate jedno. aj tak sa da dostat iba do stredu, nikam inam. a tym postupnym otesavanim sa coraz viac stiera rozdiel medzi dobrom a zlom, spravnym a nespravnym, pravym a lavym.
este jeden postreh, volba casto zavisi na intenzite strachu a voli prekonat vlozene memy


 
jinthra
Dub 28, 2010 at 18:29

…ještě k LHP : v postmoderní mágii také fungují LHP stezky jako třeba Michael Ford s hudebními projekty Psychonaut 75, Valefor, ONA vydala svý CD´s, MLO – Dissection, Disiplin, Shaarimath atd.,
možná je to tak, že do tohohle hájemství kreativity, kde grimoáry jsou tak integrovanou součástí života praktiků kde/kdy organicky zahrnují celé
životy zúčastněných, nějací „new-age“ lidé nemají ani šanci nakouknout. Tak proč se tím vůbec vzrušovat, vždyť to prostě není pro každýho…


 
Noira
Kvě 5, 2010 at 11:21

Komentář me@the.net není od věci. Je to sice brutálně zjednodušující, ale jako klíč dobré.


 
jinthra
Kvě 8, 2010 at 00:21

Abramelin zničí memy -me@the.net, to ti potvrdí i třeba Ramsey Dukes. -Noira: je Nema & Maat Magick LHP protože “ většina “ nemá ráda K. Granta?
LHP je mapa jako každá jiná…jenom označení, červená pro býka, … pro koho?


 
Catalessi
Kvě 8, 2010 at 13:53

„Noira: je Nema & Maat Magick LHP protože “ většina “ nemá ráda K. Granta?“

– Malé faktografické doplnění – Nema a Grant spolupracovali, KG psal předmluvy k Neminým knížkám.
Imho LHP nelze nikdy k plné spokojenosti definovat, poněvadž namísto RHP, která uvažuje ve vylučovacím modu, „to nebo to“, LHP slučuje „to a to“. LHP tedy nelze definovat, lze jenom pojmenovat.
Ad. Dukes – kecá…


 
jinthra
Kvě 18, 2010 at 21:06

Ano, to je „ono“. V “ Outside the Circles of Time “ ( kde KG uvedl Andahadnu jako členku Tyfónské větve O.T.O a částečně zveřejnil poprvé její práci ) v kapitole “ Kalas Out of Space “ píše, s odkazem na AOSe, že magick není bílá ani černá – v kontextu tyfoniánské tradice ovšem…
Jímá mne však také podezření, že „mem“ není než nadužívaný eufemismus pro staro-aeonské podvědomé komplexy a projekce. A tam funguje hlubinná psychologie poměrně spolehlivě.


 
Catalessi
Kvě 19, 2010 at 06:59

„Dobrá“ magie je jenom jedna, a to ta, co funguje :-).
Mem – jeho smysl bych viděla coby zastřešující víceúrovňpvé kategorie, kam spadají jak komplexy, projekce, identifikace, ale také i techniky, recepty, informace atd. Např. na té identifikaci lze krásně ukázat rozdíl mezi úrovněmi, základnější úrovní může být osvojení si prostých technik, identifikace se soustředí na kopírování osoby, která tyto techniky používá – i s těmi technikami, včetně jejích postojů, nálad apod.


 
Catalessi
Kvě 19, 2010 at 11:37

jinthra: jinak ještě, proti fortelným „staroaeonním“ technikám nic nemám, jen proti jejich prostinké adoraci. Příkladem budiž, jak Yeatesová uvádí, že Ficino a potažmo renesanční magie znovuobjevili pneumatickou magii, tedy že drahé kameny, rostliny apod. jsou kanálem spiritu – a narozdíl od středověkých grimoárů lékař Ficino nepracoval s krví, strašidelnými zaklínáními či jinými „eklhaft“ věcmi, nicméně usoudil, že pacientovi lépe pomůže, dají-li se mu na pokoj šperky, květiny a tematické planetární malby – např. rázu solárního. A zavěrem lze konstatovat, že to se koncepcí příliš neliší od New age, které je okultní veřejností považováno na rozdíl od renesance za trochu „easy way“.


 
jinthra
Kvě 21, 2010 at 19:36

Hm…a Paracelsus také není zrovna příkladem lékaře “ staroaeonského“. Myslel jsem tím metodu –
modus uvažování, kdy je „pneuma“ nadřazeno „psyché“. Jak napsal J.Hillman, jde o špatný „obchod“…ztráta hlubiny, přístupu k řekám podsvětním je vykoupena „Lazarovským vzkříšením „…žádný Abyss…žádná Cesta…
ad mem – máš pravdu, identifikace je klíč. Neviděl jsem to…id-entita…je pro mne Self- „axis ego-HGA“.


 

Napsat komentář

Copyright © 2020 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google