Jozef Karika: Kurz praktickej mágie pre začátečníkov

Napsal: Pavel Cody Ungr | Kategorie: Chaos magie, Informace, Magie, Recenze
6. února 2008 000 13:52

Obal

V loňském roce vydalo slovenské nakladatelství Ikar další knihu Jozefa Kariky, které již po internetu koluje pod zkratkou KPMZ. Nerad hned z úvodu pohlížím na knihu nekriticky, ale v tomto případě věřím, že tato kniha bude opěvována a zatracována a hlavně používána ne méně než slavná Bardonova Brána k opravdovému zasvěcení. Myslím, že srovnání s Bardonem je víc než vhodné. Myslím, že po Bardonovi je toto jednoduchá, věcná a praktická „učebnice“, která po necelém století po Bardonovi dobře reflektuje dění v současné magické scéně.

Kniha je rozdělena do 2 částí. V první najdeme cvičební lekce rozdělené do 26 týdnů, kdy každý týden je rozdělen na část s klíčovými pojmy a s podrobným vysvětlením, poté shrnuté cvičení na patřičný týden, pak velice užitečná část Praktické tipy a poté ze zkušenosti J. Kariky plynoucí Nejčastější otázky a problémy. Tento koncept se mi zdá velice vhodný, kdy každý týden je shrnut na pár stránkách a tak splňuje dobře koncept učebnice.

Druhá část byla pro mne podstatně zajímavější, protože zde autor rozebírá zajímavé části týkající se magické teorie i praxe, ať jsou to části, které mě byly známé, části, které znám pod jiným jménem a nebo č8sti které pro mě alespoň pojetím byly novinkou. Musím říct, že právě tato část, kde se objevují názvy kapitol jako Magické myšlení, Genetická magie, O paměti měst, Osobní démoni a tělo a Nové psychologické modely magie mohou být zajímavé nejen pro začátečníka. Taktéž se můžeme dozvědět, že autor sám, pokud magii přímo nepraktikuje a není tedy ve správné mapě reality, v magii nevěří (!), což je myslím krásnou ukázkou chaos magického myšlení.

Pokud bych mohl shrnout, tak je ideální pro začátečníky, kteří v ní mohou najít vhodnou odpověď na otázku – čím začít?, pokročilí se mohou při četbě první části nudit, i když tam najdeme díky osobnímu přístupu mnoho zajímavých postřehů a občas i vtipně ironické glosy. Pro pokročilejší vidím zajímavou druhou část. Rozhodně musím celou knihu zhodnotit velice kladně, protože po přežitém Bardonovi a akademických spisech Universalistů a jejich nástupců a následovně po převážně kompilátních dílech Josefa Veselého je toto rozumná volba pro hledající.

Na závěr nemohu než citovat několik vět, které mě zaujmuly a myslím hezky vypovídají o autorovi i knize samotné:

„Okrem mnohých iných vecí tu nenajdete ani vetu v duchu: „Žial, velmi nás to mrzí, ale nie je nám dovolené odhalit viac“. Před týmto klišé okultistickej literatúry uprednostňujem prosté „neviem“.

„Neexistujú správne a nesprávne magické ciele.“

Ako vnímat a do akej miery brať „vážne“ autora tohoto kurzu? Rozhode nie príliš vážně. Autor si nie je vedomý žiadnych svojich celosvetovo prínosných inkarnácií, prechádzajúcic jeho terajšiemu vteleniu. Taktiež može takmer s úplnou istotou prohlásit, že nie je vyslancom Božej Prozretelnosti, Velkého Bieleho Bratrstva, ani inej podobnej inštitúcie. Nevyniká akášickou jasnovidnosťou a v 95% času ani inými nadrirodzenými schopnosťami…“

„Medzi telom a nevedomím existujú určité vzťahy. Démoni neúspechu majú tendenciu „zabývať“ sa v tej časti vášho tela, za ktorů sa hanbíte a ktorej prisudzujete zásluhu na danom neúspechu.“

Další recenze u Kojota.

7 komentářů

Lucie
Úno 6, 2008 at 18:14

„Taktéž se můžeme dozvědět, že autor sám, pokud magii přímo nepraktikuje a není tedy ve správné mapě reality, v magii nevěří (!), což je myslím krásnou ukázkou chaos magického myšlení.“
Hmmm, tak v tom případě jsem asi chaosmagik. A nebo to není zas tak jasná ukázka.


 
Cody
Úno 6, 2008 at 18:36

Manipulativní a jednostranné vyvozování bez pochopení kontextu není doménou chaos magie, ale spíše něčeho jiného. Tedy lidsky, to že někdo magii nevěří z něj chaos magika nedělá.

Nenapsal jsem jasná, ale krásná – zblbnut Oliim – uniká nám kontext a takovéhoto zjednodušování jsem opravdu dalek.

Jednoduše: Mýlíš se.


 
Lucie
Úno 6, 2008 at 19:57

V tom, že jsem asi chaosmagik. Tak to jednoznačně. Každopádně to byla poznámka ironická, nikoliv definující.


 
Cody
Úno 7, 2008 at 10:08

Obávám se, že s Tebou musím nesouhlasit, zde ti chybí ten KONTEXT, přečti si tu část kde JK hovoří o mapách reality.


 
Lucie
Úno 7, 2008 at 10:14

Tak to mě ani nehne 🙂


 
Cody
Úno 7, 2008 at 10:47

Myslím, že tímto můžeme tento Tvůj komentář odsunout do patřičných mezí.


 
LianaRe
Úno 8, 2008 at 12:27

Až budu na Slovensku podívám se po ní, styl Kariky je opravdu osvěžující. Proč lidi pobuřuje, přiznat že něco neví? A proč je prosté „Neviem“ odzbrojující? Možná proto, že boří veškeré jistoty.


 

Napsat komentář

Copyright © 2024 Bloxxter – osobní blog Pavla Ungra o světě. All Rights Reserved.
Theme by sheVcza. Google